Polskie Radio

Eurowizja 2024. Steczkowska, Górniak, Urbańska, Maciejczak. Kto z Polski na Eurowizję? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 19:00
Kilkudziesięciu wykonawców walczy o reprezentowanie Polski w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji. Wśród zgłoszeń są znane - również z eurowizyjnej rywalizacji - Edyta Górniak i Justyna Steczkowska czy z preselekcji - Natasza Urbańska. Nie brakuje także zgłoszeń młodych wokalistów, jak choćby Marcina Maciejczaka, zwycięzcy jednej z edycji programu TVP "The Voice Kids". Na liście znaleźliśmy również nazwisko Anny Jurksztowicz czy Pana Savyana, znanego z muzycznego wiralu "W kolorku amaretto". 
68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 7, 9 maja (pófinały) i 11 maja 2024 roku (finał) na terenie hali Malm Arena. Koncerty zorganizuje Europejska Unia Nadawców oraz szwedzki nadawca publiczny Sveriges Television (SVT). Będzie to siódmy konkurs, który odbędzie się w Szwecji.
68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 7, 9 maja (pófinały) i 11 maja 2024 roku (finał) na terenie hali Malmö Arena. Koncerty zorganizuje Europejska Unia Nadawców oraz szwedzki nadawca publiczny Sveriges Television (SVT). Będzie to siódmy konkurs, który odbędzie się w Szwecji. Foto: Shutterstock / rarrarorro
  • 68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w szwedzkiej Malmö Arenie, bo Szwecja w ubiegłym roku zwyciężyła w 67. Konkursie. Wówczas wygrała Loreen z utworem "Tattoo"
  • Tegoroczny reprezentant Polski wystąpi w pierwszym półfinale, we wtorkowej rozgrywce 7 maja 2024 roku (drugi półfinał w czwartek, 9 maja, a finał w sobotę 11 maja 2024 roku). W pierwszym koncercie do finału awansuje dziesięć z czternastu reprezentacji. Punktację we wtorkowym koncercie przekażą również Niemcy, Szwecja oraz Wielka Brytania, a także publiczność spoza 37 krajów - jako tzw. Reszta Świata. Te kraje również będą mogły głosować na Polskę. 
  • W tym roku mija dokładnie 30 lat od polskiego debiutu w Konkursie Eurowizji, podczas którego Polska zajęła wówczas drugie miejsce, dzięki piosence "To nie ja", którą wykonała Edyta Górniak. To dotąd najlepszy wynik Polski na Eurowizji. 

Do TVP - polskiego nadawcy telewizyjnego zrzeszonego w EBU - wpłynęło ponad osiemdziesiąt zgłoszeń. Tym razem polski reprezentant zostanie wybrany bez koncertowych preselekcji, a wyboru dokona komisja TVP. 

Pierwszą artystką, która publicznie ogłosiła swój udział w preselekcjach była Justyna Steczkowska. Wokalistka zapowiadała to od kilku miesięcy, a utwór opublikowała w sieci 29 grudnia 2023 roku. Piosenkę premierowo wykonała podczas "Sylwestra z Dwójką" w 2 Programie Telewizji Polskiej. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Justyny Steczkowskiej 

Warto przypomnieć, że Justyna Steczkowska reprezentowała już Polskę w Konkursie Eurowizji, w 1995 roku z piosenką "Sama". Rok wcześniej Edyta Górniak zajęła drugie miejsce podczas debiutu Polski na Eurowizji. W tym roku, po 30 latach od sukcesu wykonania piosenki "To nie ja" Górniak również chce powalczyć w Konkursie. Na razie jednak nie wiadomo jaką piosenkę mogłaby wykonać. 

Czytaj także: 

Również inna piosenka wykonana podczas sylwestrowego koncertu telewizyjnego ma szanse na udział w Konkursie Eurowizji. Mowa o wokalistce Darii, która podczas imprezy TVP wykonała utwór "Feelings": 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał TVP - Bądźmy razem 

Daria występowała już w preselekcjach do Eurowizji. W 2022 roku zajęła drugie miejsce, tuż za Krystianem Ochmanem i to on w rezultacie reprezentował Polskę w Konkursie. 

Do tegorocznego konkursu zgłosiła się również Natasza Urbańska (bez podania konkursowego utworu). Wokalistka już trzykrotnie walczyła o reprezentowanie Polski na Eurowizji. Obycie z wielką sceną i festiwalami ma na koncie również Anna Jurksztowicz, która jako propozycję do konkursu zgłosiła utwór "Varsovie". Do wykonania tej piosenki zaprosiła Chrisa Schittulliego, francuskiego wokalistę pochodzenia włoskiego, który od kilku lat mieszka w stolicy Polski: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Anny Jurksztowicz

Piosenka powstała już w październiku 2023 roku. Muzykę skomponował Marcin Nierubiec, a słowa napisali Jacek Cygan i Chris Schittulli. Marcin Nierubiec stoi też m.in. za inną propozycją do tegorocznej "Eurowizji" - piosenki Mariusza Wawrzyńczyka "Hipnotyzuj mnie".  

Młodzi na start

Wśród bardziej znanych nazwisk na liście zgłoszeń jest również nazwisko Dominika Dudka (nie podał utworu), który walczył o udział na Eurowizji również w minionym roku, Pawła Morawca (również bez wskazania piosenki) czy Madoxa (z piosenką "Echo"). Swój udział zgłosił też znany z ubiegłorocznej preselekcyjnej rozgrywki Jan Majewski. Swoją propozycję zgłosiła też Dominika Kwiatkowska (z piosenką "To ja?"), która również starała się o udział w ubiegłorocznych preselekcjach. 

Czytaj także: 

Młode pokolenie reprezentuje również Marcin Maciejczak, zwycięzca "The Voice Kids" w 2020 roku, który na konkurs przygotował aż dwie piosenki. Ostatecznie walczy z utworem "Midnight Dreamer". 

Wśród młodych i już rozpoznawalnych nazwisk jest również Luna (czyli Aleksandra Wielgomas). Na Eurowizji 2024 chciałaby wykonać piosenkę "Tower". W sieci mówi, że ma nadzieję, że "ten utwór zapali nas wszystkich do walki o samych siebie, własną wolność, miłość i poczucie wartości. O byciu w pełni sobą, bez granic": 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał wokalistki  

Jest też kilka propozycji z mrugnięciem okiem. Wśród nich nie można nie odnotować zgłoszenia twórcy o pseudonimie Pan Savyan i piosenki "W kolorku amaretto":

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał wokalisty 

Jest też propozycje w klimatach dance i disco, za którą stoi Kristiano. Piosenkę skomponowali Marian Lichtman (z dawnego zespołu Trubadurzy) i Paweł Jasionowski (z zespołu disco polo Masters). 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał wokalisty 

W tegorocznej rozgrywce pojawiło się wielu artystów młodego pokolenia, m.in. wokalista Gabor, tiktokerka Izabela Zabielska czy Karol Zemła, który konkursową piosenkę reklamuje słowami: "Lepiej znasz" to utwór, który rozpoczyna moją nową muzyczną podróż. 

Michał Gabor ma niespełna 30 lat, a swoich sił próbował - nie bez sukcesów - w programach telewizyjnych "Must Be The Music" i "Szansie na sukces". Tym razem proponuje swój utwór "Czuję miętę": 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał wokalisty 

Nowoczesną propozycję ma Izabela Zabielska, która na Eurowizję proponuje utwór "Nowhere To Go". Chęć wystąpienia w eurowizyjnych szrankach ogłosiła jesienią. Teraz proponuje utwór - jak mówi - "o toksycznej relacji, którą toczę ze sobą od lat we własnej głowie. Jest zobrazowaniem tego z czym walczę. Zazwyczaj wtedy, gdy mówimy o toksycznych relacjach mamy na myśli dwie indywidualne osoby. A co jeśli te dwie osoby to ja?"

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał wokalisty 

Ciekawostką jest fakt, że o udział w konkursie w San Marino walczy też Tomek Gregorczyk z formacji 4Dreamers - jako Tomash. (Zespół powstał po udziale kilku chłopców w telewizyjnym show TVP - "The Voice Kids"). O tym czy Polak awansuje i będzie reprezentował San Marino w konkursie przekonamy się pod koniec lutego, po koncercie eliminacyjnym Una Voce Per San Marino

Czytaj także: 

Do trzydziestu razy sztuka? 

W tym roku mija dokładnie 30 lat od polskiego debiutu w Konkursie. Polska nie miała reprezentanta w 2000, 2002, 2012 i 2013 roku oraz w 2020 roku, kiedy z powodu pandemii koronawirusa odwołano konkurs. W pierwszej dziesiątce ogólnego zestawienia (łącznie głosów widzów i jurorów) polscy kandydaci wystąpili trzykrotnie: Edyta Górniak w 1994 roku zajęła drugie miejsce, grupa Ich Troje w 2003 roku - siódme miejsce, a Michał Szpak w 2016 roku - ósme. Reprezentant Polski w 2022 - Krystian Ochman - zajął 12. lokatę, a ubiegłoroczna reprezentantka - Blanka - zajęła ogółem 19 miejsce, choć tylko u widzów zajęłaby ósme miejsce 

Polska najwięcej głosów otrzymuje od sąsiadów: Niemiec i Ukrainy oraz z miejsc, gdzie jest duża polonia, na przykład z Irlandii czy Wielkiej Brytanii. 

Od minionego roku w półfinałach o awansie decyduje wyłącznie publiczność (za wyjątkiem San Marino, gdzie głosuje jury, bo w tym kraju nie ma narodowego operatora telefonicznego).

W tegorocznym pierwszym półfinale Polska wystąpi jako piąta w kolejności. Rywalizować z naszym krajem będą kolejno reprezentacje: Chorwacji, Cypru, Irlandii, Litwy, Serbii, Ukrainy, Australii, Azerbejdżanu, Finlandii, Islandii, Luksemburga, Mołdawii, Portugalii i Słowenii.

Swoich reprezentantów podały już: Belgia, Cypr, Grecja, Gruzja, Holandia i Wielka Brytania, a Francja, Czechy, Albania, Słowenia, Irlandia i Luksemburg wskazały zarówno wykonawcę, jak i konkursowy utwór. 

Selekcje w poszczególnych krajach - koncerty i festiwale

W niektórych krajach wyjazd na Eurowizję okupiony jest wieloma przygotowaniami. I wieloma występami - na scenach porównywalnych wielkością z samą Eurowizją. Kilka z takich imprez jest dobrze znana w całej Europie, a ich tradycja ma kilkadziesiąt lat. Tak jest w przypadku włoskiego San Remo, szwedzkiego Melodifestivalen czy norweskiego Festiwalu Melodi Grand Prix. Hiszpanie wybierają swojego reprezentanta na Benidorm Fest, Litwini podczas festiwalu Euroviziji.LT, a Islandia w ramach Söngvakeppnin. Luksemburg, który w tym roku po wielu latach przerwy powraca do Konkursu - wyłania reprezentanta na Luxembourg Song Contest. Z kolei reprezentanta Irlandii wybrano w tym roku w specjalnym wydaniu telewizyjnego show "The Late Late Show". 

Telewizja Polska wybierała dotąd reprezentantów do Konkursu Eurowizji zarówno w telewizyjnych konkursach ("Szansa na sukces"), na koncertach na żywo ("Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!") czy poprzez wewnętrzne komisje. W minionym roku zorganizowano koncert wyłaniający polskiego reprezentanta, lecz mimo to nie obyło się bez kontrowersji. Głosami jury wybrano wówczas piosenkarkę Blankę, choć publiczność optowała za wokalistą Jannem.  

*** 

68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 7, 9 i 11 maja 2024 roku na terenie hali Malmö Arena. Koncerty zorganizuje Europejska Unia Nadawców oraz szwedzki nadawca publiczny Sveriges Television (SVT). Będzie to siódmy konkurs, który odbędzie się w Szwecji. W finale Konkursu (w sobotę 11 maja) wystąpią przedstawiciele 26 krajów, w tym 20 uczestników półfinału (po dziesięciu z półfinału wtorkowego i czwartkowego, 7 i 9 maja), przedstawiciele krajów tzw. "Wielkiej Piątki" (tj. Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch) oraz reprezentant gospodarza (Szwecji). Polska zaprezentuje się najpierw w pierwszym półfinale (7 maja 2024 roku) i jeśli będzie wówczas w pierwszej dziesiątce, trafi do rozgrywki finałowej. 

oprac. rk 

Czytaj także

Eurowizja - kto ocenia polskie propozycje i kto oceniał występy Europy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 10:00
Co łączy Czesława Niemena, Szymona Majewskiego i Donatana? Wszyscy oni zasiadali w polskich składach jurorskich w Konkursie Eurowizji. Ale lista nazwisk jest dłuższa. Poznaj wybrane składy jurorskie, złożone z kompozytorów, wokalistów i dziennikarzy muzycznych. Poniżej prezentujemy też zasady głosowania i zebrane przez Polskę wyniki w historii konkursu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja. Jaki jest przepis na sukces? O twórcach eurowizyjnych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 07:00
Każdy eurowizyjny finał jest nie do przewidzenia. W jednym roku wygrywają ballady, w innym - popowe piosenki, a jeszcze w kolejnym - rockowe brzmienia. Reprezentanci poszczególnych krajów stawiają także na folk, a kilka razy pojawiło się nawet mocne metalowe granie. Poniżej zdradzamy, kto stoi za produkcją eurowizyjnych utworów oraz jakie regulaminowe zapisy rządzą eurowizyjnymi piosenkami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2023. Blanka na miejscu dziewiętnastym, tylko u widzów - na ósmym! [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 19:30
Dopracowanie układów tancerzy i prowadzenia linii wokalnej. Na tym w ostatnich dniach skupiła się polska delegacja w Liverpoolu. Wcześniej postawiono na stały kontakt wokalistki z prowadzącą kamerą i - poza partiami z tancerzami - również na indywidualny układ choreograficzny Blanki. To nie wystarczyło do zwycięstwa. Polski występ uplasowano na 19 miejscu (na 26 państw). Od jurorów otrzymaliśmy 12 punktów, od publiczności - 81. Gdyby brać pod uwagę tylko zdanie widzów - Blanka byłaby na ósmym miejscu. Eurowizję 2023 wygrała Szwecja (Loreen), za nią była Finlandia, a trzeci - Izrael. 
rozwiń zwiń