Zakończony właśnie Rok Nowosielskiego, ustanowiony w stulecie urodzin artysty, obfitował w wydarzenia kulturalne, które odbywały się w całym kraju. Tylko w samej Warszawie prace Jerzego Nowosielskiego były prezentowane m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Narodowym Centrum Kultury czy w Galerii Zachęta. Wystawa na Zamku Królewskim wpisuje się w kalendarz.
Sztuka Jerzego Nowosielskiego to połączenie fascynacji artysty sztuką bizantyjską, w szczególności ikonopisarstwem, z duchem awangardy. Artysta związany z II Grupą Krakowską i Tadeuszem Kantorem wypracował swój indywidualny styl, czerpiąc z surrealizmu i abstrakcjonizmu.
Źródło: YouTube Zamek Królewski w Warszawie
Wystawa dzieli się na cztery kręgi narracyjne, które można wyodrębnić w twórczości artysty, są to: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe stanowią rodzaj istotnego kontekstu czy wręcz klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych twórców podejmujących podobne wątki.
Wśród nich figurują: Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Teresa Pągowska i inni. Celem wystawy jest więc przede wszystkim ukazanie dzieł we wzajemnym dialogu.
"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie
Jednym z najważniejszych z punktu widzenia współczesnego dyskursu artystycznego i społecznego starć dialogowych jest męskie i kobiece spojrzenie na cielesność na przykładzie prac m.in. Marii Pinińskiej-Bereś, jednej z prekursorek tematyki związanej z uprzedmiotowieniem kobiecego ciała w patriarchalnym systemie społecznym na gruncie polskiej sztuki.
Współorganizatorem wystawy jest Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.
Czytaj także:
id