Polskie Radio

Gdzie odkłada się stres?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 09:26
Stres jest częścią życia. Jednak gdy trwa zbyt długo, prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.
Długotrwały stres wpływa negatywnie na wiele aspektów naszego zdrowia
Długotrwały stres wpływa negatywnie na wiele aspektów naszego zdrowiaFoto: Nenad Cavoski/shutterstock.com

Stres to reakcja organizmu na jakieś wydarzenie lub emocję, mobilizująca do działania. Nie zawsze jest jednoznacznie negatywny - może np. pomagać w rozwoju zawodowym i osobistym, motywować do aktywności, ułatwiać pokonywanie wyzwań. Jednak nawet dobry stres może wpływać destrukcyjnie, jeśli będziesz odczuwać go zbyt często, zbyt długo lub zbyt intensywnie.

Nie zawsze od razu da się rozpoznać, że dolegliwości, na które cierpimy, wywołuje właśnie stres. Objawy są różnorodne - początkowo łatwo je bagatelizować czy zrzucać winę za swój stan na inne czynniki. Stres objawia zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie oraz behawioralnie. 

Fizyczne objawy stresu to: napięcia mięśniowe (zwłaszcza w szczęce, szyi lub barkach), napięcie twarzy (często sprawiające, że usta zmieniają się w cienką kreskę), poczucie zmęczenia po przebudzeniu (nawet po długim i niezakłóconym śnie przez kilka nocy z rzędu), chroniczne wyczerpanie i zmęczenie.

Także: dolegliwości bólowe (głównie głowa, plecy i brzuch), częste infekcje, otyłość i często cukrzyca, zaburzenia cyklu miesiączkowego, bezpłodność, choroby układu pokarmowego (wrzody, zespół jelita drażliwego), choroby układu krążenia (nadciśnienie, udar mózgu, zawał serca, choroba wieńcowa).

Więcej w audycji "Cztery pory roku" opowie Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

- Przebodźcowanie dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Może obniżać nastrój i sprawiać trudności w nauce, rozwoju, ale także w efektywnej pracy. Jak rozpoznać wczesne symptomy oraz wprowadzać higienę cyfrową w domu, szkole i pracy?

Gość: dr Maciej Dębski - Fundacja Dbam o Mój Zasięg, socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, wykładowca w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego.

- Mindfulness, czyli trening uważności - to ćwiczenia umysłu, przeznaczone głównie dla osób, które nie radzą sobie ze stresem i negatywnymi emocjami oraz przebodźcowaniem. Sprawdzimy, na czym polega ta technika - materiał Maćka Waleckiego.

- Cykl onkologiczny Agnieszki Ciecierskiej.

- Konkursy: "Kto to, co to?" i "Od małego dla dużego".

- Lektura: współczesna powieść Anny Zuzanny Ryś "Zgubione-znalezione" w interpretacji Leszka Filipowicza. To historia trochę zabawna, trochę smutna, tzw. cosy crime z elementami fantastyki o rodzinnej tajemnicy, która wpływa na losy kolejnego pokolenia. 

***

Na audycję "Cztery pory roku" w czwartek (21.03) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Sława Bieńczycka.

Jedynka/pacjent.gov.pl/kk/mg