Polskie Radio

Regionalne tradycje wielkanocne

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 09:30
Gościem audycji "Cztery pory roku" będzie regionalista, badacz historii i propagator kultury kurpiowskiej Tomasz Mierzejek.
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanieFoto: borzywoj/shutterstock.com

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w chrześcijańskim roku liturgicznym, poświęcone pamięci zmartwychwstania Chrystusa. Tradycje wielkanocne mają tysiąc lat. Różnią się w zależności od regionu, np. każdy region ma swój własny sposób dekorowania świątecznych jajek. Więcej powiemy w audycji "Cztery pory roku".

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Ptasie jaja a pisanki wielkanocne, czyli jaki wpływ miała natura na pisankowe, kraszankowe wzory. O tym opowie gość: prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog.

- Flesz kulturalny - premiery telewizyjne, kinowe, teatralne. Na jaką wystawę się wybrać? Jakie ciekawe wydarzenia kulturalne odbędą się w najbliższym czasie?

- Turystyczny Alfabet - czy litery mogą być przewodnikiem turystycznym po Polsce? TAK, bo T jak twierdza, A jak arboretum i K jak kopalnia. Zapraszam na krótkie "wycieczki", w których litera wyznacza nam kategorię atrakcji turystycznej.

Turystyczny alfabet PL - podcast>>>

- Lektura: współczesna powieść Anny Zuzanny Ryś "Zgubione-znalezione" w interpretacji Leszka Filipowicza. To historia trochę zabawna, trochę smutna, tzw. cosy crime z elementami fantastyki o rodzinnej tajemnicy, która wpływa na losy kolejnego pokolenia. 

***

Na audycje "Cztery pory roku" w piątek (29.03) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Sława Bieńczycka.

kk/wmkor