Polskie Radio

Historie chorób znanych osób mobilizują do zadbania o własne zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 13:09
Lekarze mówią wprost: gdy znani i lubiani mówią o swoich chorobach i namawiają do badań to, to… naprawdę działa, mobilizuje ludzi. Dlaczego tak się dzieje? 
Kate Middleton ma raka
Kate Middleton ma rakaFoto: The Prince and Princess of Wales/@KensingtonRoyal/youtube

Księżna Kate publicznie wyznała, że choruje na raka. Aktorka Angelina Jolie przyznała, że poddała się prewencyjnej podwójnej mastektomii, aby zapobiec rakowi piersi, który zabił jej matkę. Muzyk Elton John czy aktor Michał Koterski otwarcie mówią o swojej walce z alkoholizmem.

Wokalistka Kayah choruje na Hashimoto. Celebrytka Małgorzata Rozenek-Majdan od lat mówi o problemach z płodnością i o tym, jak dzięki metodzie in vitro została mamą.

Jak przełamywać tabu wokół różnych chorób? Jak przekonać nieprzekonanych, aby zadbali o swoje zdrowie?

Naszymi gośćmi będą: dr Mariola Kosowicz, psychoonkolog z Centrum Onkologii; Anna Jasińska - Medyczna Racja Stanu (realizują projekty ze znanymi osobami); Miss Polonia 2023 Ewa Jakubiec, która jest trakcie pielęgniarskiej specjalizacji anestezjologicznej i studiuje zdrowie publiczne na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Poza tym w audycji:

- W Polsce każdego roku marnuje się 4,8 mln ton żywności. Konsumenci odpowiadają za 60 proc. całości wyrzucanego jedzenia. Na potrzeby raportu "Nie Marnuj Jedzenia 2023" Banki Żywności przeprowadziły badania na grupie 1000 osób i zapytały o nawyki dotyczące marnowania jedzenia.

Ponad połowa ankietowanych (56 proc.) przyznała się do marnowania żywności w swoich domach. Jest to negatywny rekord w 14-letniej historii prowadzenia badań przez Banki Żywności. Najczęściej w koszach lądują pieczywo (52 proc.), owoce (38 proc.), warzywa (36 proc.) oraz wędliny (32proc.)

Co zrobić, by nie wyrzucać jedzenia? Jak kupować mniej i rozsądniej? Jak w praktyce wykorzystać nadmiar jedzenia? 

Gość: Błażej Krason z Federacji Banków Żywności

- Bezpieczeństwo w trakcie wichur, burz czy trąb powietrznych. Jakie najczęściej popełniamy błędy?

Gość: Karol Kierzkowski, st. brygadier, Państwowa Straż Pożarna

Czytaj także:


-  konkursy: "Kto to, co to?" i "Od małego dla dużego".

Lektura: współczesna powieść Anny Zuzanny Ryś "Zgubione-znalezione" w interpretacji Leszka Filipowicza. To historia trochę zabawna, trochę smutna, tzw. cosy crime z elementami fantastyki o rodzinnej tajemnicy, która wpływa na losy kolejnego pokolenia. 

***

Na audycję "Cztery pory roku" w środę (3.04) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Roman Czejarek.

kk