Psychologia, informatyka, zarządzanie, medycyna i marketing - to najpopularniejsze wśród ankietowanych kierunki studiów, na które chcieliby aplikować. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach, takich jak: psycholog, terapeuta (10,5 proc.), programista (9,3 proc.) oraz w specjalizacjach związanych z medycyną (9,1 proc.).
Prawie 80 proc. uczniów ostatnich klas szkoły średniej uzależnia swoje szczęście od osiągnięcia celów zawodowych. Przeważająca większość uczniów chce ze swojego przyszłego zawodu czerpać satysfakcję (76,5 proc.) oraz otrzymywać wysokie wynagrodzenie za wykonywaną pracę (71,3 proc.). Najrzadziej respondentom zależy na tym, by zawód dawał im możliwość wpływu na otoczenie (9,4 proc.) i budował ich szacunek w społeczeństwie (9,6 proc.).
Więcej na temat badania powie w radiowej Jedynce Agnieszka Ładna z Państwowego Instytutu Badawczego NASK (współautorka raportu). Planujemy także materiał o studenckim programie Erasmus, umożliwiającym kształcenie się młodych ludzi na europejskich uczelniach w ramach międzynarodowej wymiany studenckiej.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
- Porozmawiamy o planowanym wprowadzeniu zakazu korzystania ze słuchawek w trakcie jazdy rowerem, hulajnogą i na wrotkach. Zakaz używania słuchawek obejmowałby również kierowców samochodów. Gość: Anna Zielińska z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.
- Zajrzymy do Muzeum w Nieborowie, gdzie w romantycznym ogrodzie księżnej Heleny Radziwiłłowej w Arkadii zamieszkały niedawno... owce. Zwierzęta pomagają utrzymywać porządek na tamtejszych trawnikach jako "ekologiczne kosiarki".
- Konkursy: "Kto to, co to?" i "Od małego dla dużego".
- Lektura: powieść "Paradoks Łosia" - absurdalnie zabawny, chwytający czule za serce i bezlitośnie szargający nerwy drugi tom trylogii kryminalnej fińskiego pisarza, Anttiego Tuomainena.
***
Na audycję "Cztery pory roku" we wtorek (14.05) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Patryk Michalski.
kk/DS