Polskie Radio

Czym jest barwa? Czy moglibyśmy żyć bez kolorów?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 14:53
Na te pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi w audycji "Eureka" wraz z dr. inż. Krzysztofem Petelczycem z Politechniki Warszawskiej.
Jak by wyglądało nasze życie, gdybyśmy nie widzieli kolorów?
Jak by wyglądało nasze życie, gdybyśmy nie widzieli kolorów?Foto: ronstik/shutterstock.com

Kolory przenikają nasze życie ze wszystkich stron - dosłownie i w przenośni. Bez światła nie istnieją, a bez materii nie moglibyśmy ich zauważyć. Światło białe to w rzeczywistości mieszanina kolorów. Pochodzące od słońca, świecy lub żarówki, może być podzielone na pełną gamę barw widmowych: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. 

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Dokument protekcyjny papieża Innocentego II dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego trafił na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Dokument ten, najstarszy w zasobach Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie i w ogóle w Polsce, pochodzi z roku 1136.

Dokument zredagowano po łacinie, ale zawiera on ponad 400 słów w języku polskim. Są to w większości nazwy miejscowe (prowincje, grody, wsie stanowiące posiadłości arcybiskupstwa gnieźnieńskiego) i nazwy osobowe (rycerzy, chłopów, gości i rzemieślników).

Bulla gnieźnieńska kończy epokę polszczyzny przedpiśmiennej i otwiera epokę piśmiennictwa polskiego. Dokument stanowi także materiał do badania nad słowotwórstwem i początkami polskiej ortografii. Aleksander Brückner nazwał ją z tego powodu "złotą bullą" języka polskiego.

***

Na audycję "Eureka" w środę (5.06) po godz. 19.30 zaprasza Anna Stempniak.

kk

Zobacz więcej na temat: Anna Stempniak kolor wzrok