Polskie Radio

Emocje, spotkania i teatr w najlepszym wydaniu. Podsumowujemy drugi dzień Festiwalu "Dwa Teatry" 2024

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 21:50
Kolejki na prezentacje spektakli telewizyjnych i słuchowisk w Sopocie, oraz wiele emocji. W Sopocie zakończył się drugi dzień 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" 2024. Publiczność to w większości stali bywalcy festiwalu i wielbiciele teatrów telewizyjnego i radiowego.

  • Prezentacje najlepszych słuchowisk i spektakli teatralnych oraz spotkania z ich twórcami - to najważniejsza część 23. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" w Sopocie.
  • W tym roku o nagrody w konkursie walczy 16 słuchowisk dla dorosłych oraz siedem dla dzieci i młodzieży.
  • Festiwal potrwa do jutra. W programie także spotkania z gwiazdami, warsztaty dźwiękowe dla młodzieży, koncerty i wystawy. Najlepsze słuchowiska i spektakle telewizyjne poznamy na uroczystej gali ostatniego dnia festiwalu."Dwa Teatry" to największe i najważniejsze święto radiowego i telewizyjnego teatru

Festiwal "Dwa Teatry" obecny jest aż w czterech miejscach w Sopocie – Multikinie Sopot, Tetrze Atelier, Państwowej Galerii Sztuki i Ośrodku Kultury prowadzonym przez Stowarzyszenie MOST.

 

Spotkanie ze Stanisławą Celińską

Spotkanie ze Stanisławą Celińską prowadziła Katarzyna Stoparczyk Spotkanie ze Stanisławą Celińską prowadziła Katarzyna Stoparczyk

Zobacz:

Prezentacja konkursowych słuchowisk

W Multikinie Sopot trwają prezentacje konkursowych słuchowisk, które walczą o najważniejszą nagrodę festiwalu - Grand Prix. Dziś kolejnych sześć słuchowisk.

Prezentacja konkursowych słuchowisk w Multinie Sopot Prezentacja konkursowych słuchowisk w Multinie Sopot/ for. Sebastian Gołos/PR


"Godzien litości"

To późny dramat Aleksandra Fredry, napisany prozą, już po słynnym "złamaniu pióra", w roku 1862. Oto mamy młodą, wyzwoloną Antonię, która zakochała się w Elwinie. Jak to w komedii omyłek, przez przypadek Warski, ojciec dziewczyny, biorąc za kochanka córki przyjaciela Elwina, Dormunda, próbuje wymusić na obojgu mariaż. Sprawę komplikuje przybycie innej kobiety, Laury, pożądanej zarówno przez samego Warskiego, jak i Dormunda. Kobiety w tym dramacie Fredry chcą o sobie decydować, a nie być skazanymi na decyzje podejmowane przez mężczyzn, bez ich udziału, choć ich realna sprawczość ostatecznie i tak zależy od mężczyzn. Ale i tych drugich Fredro nie oszczędza. Słuchowisko w adaptacji i reżyserii Jarosława Tumidajskiego swoją premierę miało w Programie 2 Polskiego Radia. 

Nagranie słuchowiska "Godzien litości" na podstawie prozy Aleksandra Fredry Nagranie słuchowiska "Godzien litości" na podstawie prozy Aleksandra Fredry/ fot.PR


Posłuchaj
59:57 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko "Godzien litości" w adaptacji i reżyserii Jarosława Tumidajskiego

"Siostra Hioba"

Zaprezentowano także słuchowisko "Siostra Hioba" z Programu 1 Polskiego Radia. To słuchowisko Marty Rebzdy. Początkowo miała to być opowieść o Cezarym Filozofie, koledze Grzegorza Przemyka. Obaj w 1983 roku świętowali na warszawskim placu Zamkowym zdanie matury, obaj zostali zatrzymani i przewiezieni na komisariat MO przy ulicy Jezuickiej. To Cezary Filozof był świadkiem śmiertelnego pobicia Przemyka i choć SB próbowała go skłonić do zmiany zeznań, nigdy nie uległ. Ostatecznie powstała opowieść o Barbarze Sadowskiej, mamie Grzegorza Przemyka. Opowieść o niezwykle silnej, a jednocześnie kruchej kobiecie. O jej bólu, poczuciu niesprawiedliwości i ogromnej rozpaczy. Słuchowisko powstało dzięki pomocy Cezarego Łazarewicza, autora książki "Żeby nie było śladów".

Nagranie słuchowiska "Siostra Hioba". Na zdjęciu Anna Dereszowska i Piotr Moss Nagranie słuchowiska "Siostra Hioba". Na zdjęciu Anna Dereszowska i Piotr Moss/ fot. PR

Posłuchaj
53:56 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko "Siostra Hioba" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza

"Ucieczka"

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, po dwóch latach i siedmiu miesiącach tajnej działalności, Witold Pilecki, Jan Redzej i Edward Ciesielski dokonali brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz. Słuchowisko "Ucieczka" Przemysława Wyszyńskiego jest wspomnieniem tego wydarzenia. Słuchowisko swoją premierę miało w Programie 1 Polskiego Radia w kwietniu ubiegłego roku.


Posłuchaj
39:03 Dwa Teatry 2024 Słuchowisko "Ucieczka" w reżyserii Przemysława Wyszyńskiego

"Kto otworzy drzwi"

Do kostnicy, w której pracuje Wira, po suto zakrapianej imprezie omyłkowo trafia wzięta za zmarłą dziewczyna - Wika. Sytuacja się komplikuje. Czy Wira przypadkiem sama nie jest trupem? A może obie nie żyją i znalazły się w czyśćcu? Czy żyją, ale padły ofiarą spisku? A może wybuchła wojna? Bohaterkami miotają sprzeczne emocje, jakby były ofiarami eksperymentu.

Groteskowa czarna komedia ukraińskiej dramatopisarki Nedy Neżdany łączy beckettowską sytuację życia "na końcu" z kafkowską paranoją. Pisany w burzliwym okresie po pomarańczowej rewolucji utwór jest pełen aluzji, które układają się w obraz Ukrainy w absurdalnym groteskowym rozpięciu między liberalnym Zachodem a autorytarną, skorumpowaną Rosją. Dziś, w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, absurdalna komedia Neżdany nabrała bardziej gorzkiego znaczenia: "Mamy tu kilka możliwości: jeszcze trup, już trup i po prostu trup. Pewnie musimy czekać, póki po nas nie przyjdą. Czy pani wie, ilu teraz ludzi ginie? Tu na pewno jest jakaś kolejka". Wojna nie do końca dzieli ludzi na poległych i tych, którzy przetrwali - ci drudzy też w pewnym sensie nie żyją. Adaptator i reżyser Waldemar Modestowicz zaprosił do słuchowiska dwie znakomite aktorki: Wiktorię Gorodeckają i Martę Wągrocką, które wcieliły się w dwie bohaterki komedii. Muzykę skomponował Piotr Moss, a całość po mistrzowsku zrealizował akustycznie Andrzej Brzoska. Swoją premierę słuchowisko miało 15 stycznia 2023 roku w Programie 1.

Nagranie słuchowiska "Kto otworzy drzwi". Na zdjęciu Wiktoria Gorodeckaja i Marta Wagrodzka Nagranie słuchowiska "Kto otworzy drzwi". Na zdjęciu Wiktoria Gorodeckaja i Marta Wagrocka/ fot. PR

Posłuchaj
32:24 Dwa Teatry 2024 Słuchowisko "Kto otworzy drzwi" w reżyserii Waldemara Modestowicza

"Ci"

Słuchowisko z Radia Kraków oparte na prawdziwych wydarzeniach, głośnej zbrodni w Szczucinie, gdzie w 1998 roku została zamordowana siedemnastoletnia dziewczyna.
Jak pisze autorka tekstu Patrycja Babicka - "historia pokazana w słuchowisku pokazuje mechanizmy funkcjonowania systemowej manipulacji, zbiorowego lęku. Jest opowieścią o ludziach z drugiego planu zbrodni, o zwykłych obywatelach, którzy z różnych powodów przez wiele lat zdecydowali się milczeć. Usłyszymy ich głosy, emocje i lęki, które są typowe dla niebezpośrednich ofiar zbrodni, obnażając mechanizmy psychicznych zależności, które są niebezpieczne, a którym człowiek naturalnie ulega". Na scenie Radia Kraków spotkali się aktorzy i aktorki z czterech krakowskich teatrów – Narodowego Starego Teatru, Teatru im. Słowackiego, Bagateli i Teatru Ludowego: Kajetan Wolniewicz, Jagoda Pietruszkówna, Marcin Sianko, Michał Kościuk, Lidka Olszak, Iwona Sitkowska i Małgorzata Zawadzka. Słuchowisko wyemitowane 18 czerwca 2023 roku.


Posłuchaj
50:39 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko "Ci" w reżyserii Macieja Wiktora

"Pan Geldhab"

To jedna z pierwszych komedii Aleksandra Fredry, mająca swoją prapremierę w 1821 roku. To, co wyróżnia "Pana Geldhaba" na tle innych komedii, to brak oczywistego szczęśliwego zakończenia w konwencji romansowej. Zakończenie "Pana Geldhaba" jest bowiem zaskakująco zabawne. Zamiast moralizować, Fredro pokazuje pewne możliwe rozwiązanie dla przedstawionych przez siebie konfliktów między postaciami. Wyrachowanie w pogoni za pieniędzmi i wysokim statusem społecznym jest dla Fredry dość ryzykowne. Bo tytułowy pan Geldhab to, tłumacząc wprost - "człowiek mający pieniądze", a w kontekście całej sztuki - "pyszny człowiek" albo "łowca tytułów i pieniędzy". Słuchowisko zostało nagrane specjalnie w związku z 230. rocznicą urodzin hr. Aleksandra Fredry. Swoją premierę miało 12 lutego 2023 roku na antenie Programu 2.

Nagranie słuchowiska "Pan Geldhab". Na zdjęciu Krzysztof Gosztyła, Aleksandra Prykowska, Łukasz Lewandowski, Krzysztof Szczepaniak Nagranie słuchowiska "Pan Geldhab". Na zdjęciu: Krzysztof Gosztyła, Aleksandra Prykowska, Łukasz Lewandowski, Krzysztof Szczepaniak/ fot.PR
Posłuchaj
64:54 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko "Pan Geldhab" na podstawie komedii Aleksandra Fredy

Nie w kinie, ale w teatrze i nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci

Słuchowiska i spektakle telewizyjne słuchane i oglądane w salach sopockiego kina. Nad morzem trwa 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry". Najmłodsi mają okazję nie tylko słuchać utwory dla dzieci, ale też brać udział w warsztatach, w których uczestniczą też dziecięcy aktorzy. W ramach sopockiego spotkania zaprezentowano: 

Prezentacja słuchowisk dla dzieci w sopockim Teatrze Atelier Prezentacja słuchowisk dla dzieci w sopockim Teatrze Atelier

"Piąty żywioł", część 1 i "Piąty żywioł", część 2. Obie części to propozycja z Radia Gdańsk. Akcja słuchowiska rozgrywa się przed ponad wiekiem, w Noc Świętojańską. Przywołuje dawne wątki kultury Pomorza, motywy legend, podań ludowych, wierzeń słowiańskich, etyki i zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Tytułowy "piąty żywioł" (…) wszystkie żywioły w sobie pomieszczą. A prawda o tym, najpotężniejszym z żywiołów, na wskroś każdemu rozum prześwieca - gdy tylko przyjdzie mu na to - W SERCU - ten właściwy czas… W słuchowisku usłyszymy muzykę tradycyjną, ludowe pieśni oraz kompozycje autorskie autorki słuchowiska - Jadwigi Możdżer. Audycja zawiera różnorodne formy językowe nawiązujące stylizacją do staropolszczyzny, elementy regionalnej gwary i bogactwo form literackich - wiersz, proza, biały wiersz, piosenka. W projekcie współpracują profesjonalni aktorzy, młodzież i dzieci, w tym osoby niedowidzące.


Posłuchaj
32:08 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko "Piąty żywioł" część 1

Posłuchaj
37:10 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko "Piąty żywioł" część 2

"Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo"

Alusia budzi się pewnego dnia w pustym domu dziadków, do którego zazwyczaj przyjeżdżała z tatą. Zaniepokojona zauważa, że oprócz domowników zniknął również jej cień, a nad głową także kawałek nieba. Wyrusza na poszukiwania, a towarzyszy jej idealna chmurka, którą Ktoś Bardzo Ważny chce dać znać, że nasi bliscy zawsze są obok. Baśń inspirowana życiem, dedykowana zmarłemu Maćkowi, tacie czteroletniej córeczki. Słuchowisko Radia Białystok w reżyserii Doroty Sokołowskiej swoją premierę miało na antenie Radia Białystok w grudniu 2023.


Posłuchaj
31:15 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko "Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo"

 "Co trzeba zabrać na wędrówkę"

Papuga Matylda pewnego dnia odlatuje w podróż dookoła świata, zostawiając na sawannie swojego przyjaciela. Słoń Henio chce wyruszyć razem z nią, ale boi się dalekiej wyprawy. Czy znajdzie w sobie odwagę, żeby dołączyć do przyjaciółki? Historia słonika i papugi to opowieść o przyjaźni, wybaczeniu i zrozumieniu. O tym, jak bardzo pragniemy akceptacji, i o tym, że warto uwierzyć w siebie.

Słuchowisko Małgorzaty Czerwień w reżyserii Janusza Kukuły swoją premierę miało na antenie Polskiego Radia Dzieciom 1 czerwca 2023.

Plakat ze słuchowiska "Co trzeba zabrać na wędrówkę" Plakat ze słuchowiska "Co trzeba zabrać na wędrówkę"/ fot.PR

Posłuchaj
28:17 Dwa Teatry 2024. Słuchowisko "Co trzeba zabrać na wędrówkę"

W Teatrze Atelier, obok prezentacji konkursowych słuchowisk dla dzieci, zaplanowane są także warsztaty prowadzone przez dziennikarkę Polskiego Radia Dzieciom Martynę Chuderską.

Obok prezentacji słuchowisk dla dzieci na Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024 są też organizowane warsztaty Obok prezentacji słuchowisk dla dzieci na Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024 są też organizowane warsztaty/ fot. Sebastian Gołos/PR


Dla młodzieży z kolei warsztaty dźwiękowe przygotowali Andrzej Brzoska - reżyser dźwięku, od niemal 45 lat związany z Teatrem Polskiego Radia, i Szymon Kuśmider - aktor filmowy, teatralny, ale także dubbingowy, również związany z Teatrem Polskiego Radia. 



Państwowa galeria sztuki z gwiazdami

 W Państwowej Galerii Sztuki spotkanie z aktorami znanymi słuchaczom Polskiego Radia z licznych słuchowisk. 

Wśród gości między innymi Jadwiga Jankowska-Cieślak oraz Maria Pakulnis-Zaleska.
Wszystkie rozmowy poprowadzi dziennikarska Programu 3 Katarzyna Stoparczyk.

Spotkanie z Jadwigą Jankowską-Cieślak Spotkanie z Jadwigą Jankowską-Cieślak/ fot. Sebastian Gołos/PR

spotkanie z Marią Pakulnis spotkanie z Marią Pakulnis/ for. Paweł Kurek/PR


Poniedziałek na Festiwalu "Dwa Teatry" 2024

Trzeci dzień festiwalu  to kolejne prezentacje słuchowisk, warsztaty dla dzieci, wystawy, rozmowy z aktorami, rozmowy o kulturze, ale też słuchowisko na żywo - wyjątkowa okazja, by z bliska zobaczyć produkcję teatralnego spektaklu, poznać pracę aktorów czy samych aktorów, którzy w tych dniach są "na wyciągnięcie ręki".


Festiwal "Dwa Teatry" organizowany jest od 2001 roku. Tylko raz - w 2020 - jego organizację uniemożliwiła pandemia koronawirusa. 

Cechą wyróżniającą festiwal jest też jego powszechna dostępność - wstęp na pokazy konkursowe i wszystkie imprezy towarzyszące jest bezpłatny. 


Festiwal Dwa Teatry 2001-2021 Festiwal Dwa Teatry 2001-2021/ fot.PR

 


Czytaj także:


***

Teatr Polskiego Radia/mt/wmkor