Sejm debatował w czwartek nad nowym otwarciem "Programu inwestycyjnego Centralny Port Komunikacyjny". O założenia programu pytany był w Polskim Radiu Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Polityk mówił, że zachowane zostaną oba elementy CPK, zarówno lotnisko, jak i kolej dużych prędkości, będą jednak zoptymalizowane. - Szybka kolej zostaje, choć nie w formie, jak proponował PiS, oni chcieli dowozić pasażerów do wyimaginowanego centrum Polski w Baranowie. My spojrzeliśmy na ten projekt zdecydowanie szerzej, nie tylko z punktu widzenia szybkiej kolei, ale usprawnienia całej sieci kolejowej w Polsce, by skrócić czas podróżowania - powiedział Lasek.
Odnosząc się do lotniska, mówił, że pomoże zwiększyć liczbę obsługiwanych pasażerów. - Lotnisko Chopina będzie mogło obsłużyć w 2030 r. między 28 a 30 mln pasażerów, ale to jego absolutna granica. Nowe lotnisko, które będziemy budowali ma możliwość dalszej skalowalności, 34 mln pasażerów, jeżeli będzie potrzeba, bardzo szybko zwiększymy do 40 mln - wskazał.
Poza tym w audycji:
- We wtorek obchodzimy Dzień Dziennikarza Sportowego.
- Jak działa (od poniedziałku 1 lipca) pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT) zorganizowana w centrum Warszawy (czyli wydzielony obszar, po którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin).
- Po co rządowi USA potrzebny jest, działający przy Pentagonie urząd ds. badań nad niewyjaśnionymi zjawiskami powietrznymi AARO. O tym w Międzynarodowym Dniu UFO obchodzonym 2 lipca.
- Gospodarka: od 2 lipca wszyscy konsumenci kupujący mieszkanie lub dom jednorodzinny od dewelopera będą chronieni przez Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.
- Pacjenci w Polsce będą mogli korzystać z nowego systemu szybkich i pozasądowych odszkodowań za błędy medyczne.
Zobacz także:
***
Na "Sygnały dnia" we wtorek (2.07) w godz. 6.00-9.00 zaprosili Daniel Wydrych i Karol Surówka.
DS