Polskie Radio

Ministra edukacji Barbara Nowacka gościnią porannej audycji "Bez Uników" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 09:50
Ministra edukacji Barbara Nowacka była gościem Renaty Grochal w Programie 3 Polskiego Radia.

Ministra edukacji Barbara Nowacka zdecydowała o powstaniu zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i ogłosiła otwarty nabór do niego. Zainteresowani mogą składać oferty do MEN do 16 lipca br.

O decyzji o powstaniu zespołu Nowacka poinformowała we wtorek na konferencji prasowej. - Bardzo zapraszam wszystkie organizacje pozarządowe, które chcą z nami współpracować, które chcą konsultować powstające w MEN projekty, o zgłaszanie się - powiedziała.

MEN poinformowało, że chodzi o współpracę z "doświadczonymi organizacjami pozarządowymi, dla których istotne jest dobre funkcjonowanie uczniów w sprzyjającej atmosferze szkół i placówek, w pełni realizujących cele i zadania edukacyjne, wychowawcze i profilaktyczne, kształtujących właściwe postawy dzieci i młodzieży". W komunikacie o powstaniu zespołu czytamy, że dialog i współpraca będą podejmowane na forum zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, które dla dobra polskiej oświaty, zgodnie z przepisami Prawa oświatowego, wspierają szkoły i placówki w ich działalności.

Zadaniem zespołu będzie przygotowanie propozycji rozwiązań w zakresie współpracy organizacji pozarządowych ze szkołami i placówkami, w szczególności w zakresie: organizacji pracy przedszkoli, szkół i placówek; działalności edukacyjnej, wychowawczej, profilaktycznej i opiekuńczej; rozszerzania i wzbogacania form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej; ruchu artystycznego; praw dziecka i ucznia; kompetencji kadry pedagogicznej i kierowniczej; wyrównywania szans edukacyjnych; działalności związanej z organizacją czasu wolnego dzieci i młodzieży; współpracy z rodzicami uczniów; edukacji włączającej i profilaktyki zdrowia psychicznego.

W skład zespołu ma wejść 30 przedstawicieli organizacji pozarządowych. Wybierze je minister edukacji po spełnieniu przez nie kryteriów określonych w otwartym naborze ofert.

Na tej samej konferencji ministra Barbara Nowacka poinformowała, że od 1 września 2024 roku w szkołach będzie prowadzona nauka pierwszej pomocy na wszystkich etapach edukacji - do podstawy programowej obowiązującej w szkołach od nowego roku szkolnego wpisana została nauka pierwszej pomocy w klasach I-III szkoły podstawowej i w klasach starszych. Nauczyciele przeszkoleni przez instruktorów WOŚP przekażą pozyskaną wiedzę swoim uczniom.

Ministra Nowacka, wiceministra Katarzyna Lubnauer i prezes Zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak mówili o współpracy MEN i WOŚP w zakresie nauczania pierwszej pomocy. - Każdy i każda z nas może pomóc i może uratować życie, tylko trzeba wiedzieć, jak to robić. Dzięki współpracy z WOŚP tę wiedzę posiądzie coraz więcej nauczycielek i nauczycieli i, co więcej, przekażą to młodym osobom - powiedziała Nowacka. Podkreśliła, że MEN razem z WOŚP "zainaugurowało mocną współpracę". - Bardzo się cieszę, że będzie widać te namacalne efekty współpracy z organizacjami pozarządowymi, że będzie widać namacalne dobro, które Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od wielu lat wnosi do Polski, i teraz będzie to jeszcze mocnej widać w szkołach - powiedziała.

- Zachęcamy nauczycieli do dołączenia do działającego już od 18 lat programu WOŚP [dotyczącego nauki pierwszej pomocy] i wprowadzenia pierwszej pomocy jako stałego elementu edukacji - powiedziała. Poinformowała, że w marcu MEN wysłało prośbę przez kuratoria, aby nauczyciele zgłaszali się do programu. - Wiemy, że jest ogromny odzew - powiedziała.

Wiceministra Lubnauer poinformowała, że oprócz szkoleń prowadzonych przez instruktorów WOŚP nauczyciele otrzymają też pomoc dzięki współpracy fundacji z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. - Współpraca między WOŚP i ORE pozwoli na to, by na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej, czyli dostępnej każdemu nauczycielowi, znalazły się wspólne materiały ORE i WOŚP dotyczące szkolenia nauczycieli w pierwszej pomocy - powiedziała.

- Cieszymy się, że po 18 latach (...) nauka pierwszej pomocy będzie przedmiotem obligatoryjnym - powiedział Jerzy Owsiak. Zapewnił, że od 1 września WOŚP będzie prowadziła we wszystkich szkołach naukę pierwszej pomocy dla nauczycieli.

W zmienionej podstawie programowej, która będzie obowiązywać od 1 września 2024 r., w wymaganiach z zakresu edukacji przyrodniczej w klasach I-III szkoły podstawowej dodany został wymóg znajomości podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy. W kolejnych klasach zajęcia z udzielania pierwszej pomocy będą odbywać się również podczas zajęć z wychowawcą: w szkołach podstawowych (w klasach IV– VII) i ponadpodstawowych (w klasach: II–IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia). Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i klasy I szkół ponadpodstawowych uczą się pierwszej pomocy na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa.


***

Na poranną audycję "Bez Uników" w środę (3 lipca) o godz. 8.13 zaprosiła Renata Grochal.

iar/pr/kormp