Polskie Radio

Planety pozasłoneczne, ciemna materia i czarne dziury

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2024 20:00
W audycji "Eureka" w cyklu "Wieczór Odkrywców - Ludzie Nauki" mówiliśmy o odkryciach laureatów Nagrody Copernicus. Gościem był prof. Andrzej Udalski.
Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa Nicolaus Copernicus (Nagroda Copernicus) jest przyznawana przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) za wybitne osiągnięcia naukowe będące owocem współpracy niemiecko-polskiej w dowolnej dziedzinie nauki, w tym o obszarze nauk humanistycznych i społecznych
Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa „Nicolaus Copernicus” (Nagroda Copernicus) jest przyznawana przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) za wybitne osiągnięcia naukowe będące owocem współpracy niemiecko-polskiej w dowolnej dziedzinie nauki, w tym o obszarze nauk humanistycznych i społecznychFoto: ivan_kislitsin/shutterststock.com

Laureatami przyznanej niedawno przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i niemiecką wspólnotę badawczą Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej "Nicolaus Copernicus" (Nagroda Copernicus) za wybitne osiągnięcia naukowe będące owocem współpracy niemiecko-polskiej w dowolnej dziedzinie nauki, w tym o obszarze nauk humanistycznych i społecznych zostali: prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Joachim Wambsganss z Uniwersytetu w Heidelbergu.

Naukowcy, wykorzystując zjawiska mikrosoczewkowania grawitacyjnego, przyczynili się do rozwoju badań planet pozasłonecznych (m.in. do poszukiwania planet krążących wokół odległych gwiazd) i lepszego zrozumienia pozasłonecznych systemów planetarnych. Odkrycia astronomów opisuje wiele publikacji, m.in. w prestiżowym czasopiśmie "Nature".

Gościem programu będzie prof. Andrzej Udalski, który od 32 lat kieruje programem OGLE (Optyczny Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego), dzięki któremu udało się wykryć wiele planet pozasłonecznych i planet swobodnych, miliony gwiazd zmiennych, kosmiczne eksplozje i swobodne czarne dziury.


Czytaj także:


***

Na audycję "Eureka" (Wieczór Odkrywców - Ludzie Nauki) w poniedziałek (29.07) po godz. 19.30 zaprosił Krzysztof Michalski.

kk/wm