Polskie Radio

Cezary Tomczyk gościem porannej audycji "Bez Uników"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 08:25
Wiceminister obrony narodowej był gościem Renaty Grochal w Programie 3 Polskiego Radia. Cezary Tomczyk ma 40 lat, a w Sejmie zasiadł 17 lat temu (w 2007 roku). W przeszłości był m.in. rzecznikiem prasowym rządu Ewy Kopacz, a w latach 2020–2021 przewodniczącym klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. 

Cezary Tomczyk pochodzi z Gryfic w Zachodniopomorskiem, a studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Z wykształcenia jest politologiem. Był posłem na Sejm VI, VII, VIII, IX kadencji. W 2023 roku uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji i w grudniu tego roku objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

***

– Armia jest aktywnie zaangażowana w pomoc powodzianom. Na miejscu pracują żołnierze i ciężki sprzęt wojskowy. Do ich zadań należy między innymi umacnianie wałów przeciwpowodziowych i zabezpieczanie miejsc zagrożonych podtopieniami – powiedział w rozmowie z IAR w poniedziałek, 16 września, wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. – Na miejsce zostały już skierowane cysterny z wodą. Żołnierze będą rozdawać poszkodowanym również wojskowe racje żywnościowe, w tym ciepłe posiłki. Wojsko będzie także zabezpieczać miejsca, gdzie woda już opadła – dodał.

Równocześnie wiceminister obrony zaapelował do powodzian, aby uważnie nasłuchiwali komunikatów publicznych i wykonywali polecenia służb. – Są na miejscu po to, żeby pomagać – tłumaczył.

Tego samego dnia podczas spotkania Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Sejmie Tomczyk, nawiązując do sytuacji powodziowej na południu Polski, podziękował m.in. reprezentantom Czech za udzielone Polakom wsparcie, w tym wysłanie czeskich śmigłowców Mi-17 do wsparcia polskich służb. Podkreślał, że kryzys powodziowy pokazuje, jak ważne jest budowanie odporności społeczeństw na kryzysy różnego rodzaju.

Wiceminister obrony zauważył, że Rosja wykorzystuje kryzysy, m.in. takie jak powódź, do siania swojej propagandy i np. podkopywania zaufania obywateli do państwa czy własnych sił zbrojnych i ich zdolności.

Polityk przypomniał również o realizowanych na wschodniej flance NATO projektach, takich jak Tarcza Wschód, i zaapelował do obecnych na spotkaniu zagranicznych gości o promowanie tych – jak stwierdził – istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa całego Sojuszu projektów w swoich krajach.

Wiceszef MON podkreślił, że w Polsce panuje ogólna zgoda co do potrzeby ciągłego wspierania Ukrainy w jej obronie przed Rosją. Zaznaczył, że do realizacji celów w obronie Ukrainy potrzebne jest wsparcie ze strony wszystkich państw NATO. – To, co dotknęło Gruzję i Ukrainę, może dotknąć kraje bałtyckie, Polskę, całą Europę. Dlatego im więcej dzisiaj włożymy w budowanie wspólnego bezpieczeństwa, tym lepiej – ocenił. 

***

Na poranną audycję "Bez Uników" w czwartek (19 września) o godz. 8.13 zaprasza Renata Grochal

PAP/IAR/pr/wm