Prusinowscy grać na ludowych instrumentach i śpiewać w sposób możliwie bliski temu, jak robiło się to dawno, dawno temu, przez lata uczyli się od wiejskich muzykantów. Dziś sami są mistrzami, z ogromnym - liczonym nagraniami, koncertami i nagrodami - dorobkiem. I równie ogromnym wpływem na wszystkich, którzy pragną, by muzyczna tradycja nigdy nie stała się przeszłością, a była żywą częścią przyszłości.
Dwupłytowe wydawnictwo to kontynuacja siostrzanego albumu z zimą i wiosną w podtytule sprzed niespełna roku. Monumentalny dyptyk to dzieło skierowane do publiczności największej, najwdzięczniejszej i… najmłodszej, a do tego zrealizowane z udziałem śpiewaków i muzykantów, którzy dorosłość mają jeszcze przed sobą. To dzięki nim dawne melodie i słowa pulsują fantazją, zabawą i radością.
- Zapraszamy Was do kolejnej podróży słonecznym, muzycznym wozem. Zaczynamy od ciemnozielonego początku Lata, przez jego wielobarwne dni i noce, by trafić do krainy Jesieni, zabierającej liście drzewom, usypiającej kwiaty i inne rośliny. A gdy odpoczną całą Zimę, zbudzą się kolejną Wiosną. I tak dookoła, aż zacznie się kolejne Lato - mówią Kaja i Janusz Prusinowscy.
Kaja i Janusz Prusinowscy oraz ich liczni przyjaciele - dorośli i dziecięcy - starodawne przyśpiewki, pieśni i tańce, które towarzyszyły pracy, odpoczynkowi i obrzędom, zaśpiewali akompaniując sobie na tradycyjnych i prowizorycznych instrumentach, w które dmie się lub dmucha, (ligawka, szałamaja, klarnety, flety, saksofon, trąbka, gemshorn, fujarka, multanki i gliniane ptaszki), które mają struny (skrzypce, basetla, kontrabas, lira korbowa, kannel i cymbały) i w które się i uderza (baraban, bębenek obręczowy, cymbały oraz… deska i patyki). Brzmieniową paletę barw uzupełnia stara, dobra harmonia.
"Graj, gracyku!". Kaja i Janusz Prusinowscy, Muzykancka Kompania Dziecięca i Przyjaciele>>>
W nagraniach wzięli udział: Muzykancka Kompania Dziecięca (Frajda Bikont-Maziarz, Gabrysia Burdalska, Filip Burdalski, Marysia Niwińska, Luba Olszewska, Hania Prusinowska, Ignaś Koźlakiewicz, Massimo Peralta i Stefan Żak), Kapelmistrzowie (Kaja Prusinowska i Janusz Prusinowski) oraz Kapela (Maniucha Bikont, Olga Stopińska, Mateusz Niwiński, Piotr Piszczatowski, Witold Vargas i Michał Żak). Jako gość specjalny wystąpił Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca na Podlasiu, legendarny mistrz budowy ligawek i wirtuoz gry na tych efektownych instrumentach dętych.
Obok Agencji Muzycznej Polskiego Radia współwydawcą albumu jest Instytut Adama Mickiewicza. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Album "Cztery domy słońca. Lato i Jesień" ukazał się w serii wydawniczej "Źródełko", której pomysłodawczynią jest Hanna Szczęśniak. Radiowe Centrum Kultury Ludowej jest merytorycznym partnerem, współtwórcą albumu. Polskie Radio Dzieciom partnerem medialnym wydawnictwa.
Mat. promocyjne