Kiedy na początku lat 90. XX wieku bracia Jan, Karol, Marcin i Mateusz Pospieszalscy nagrali pierwszą płytę rodzinnego zespołu - legendarny już album z kolędami - więcej niż połowy obecnego składu Pospieszalskich nie było jeszcze na świecie.
Dziś, bez 15-osobowej (stan na listopad 2024) orkiestry trudno sobie wyobrazić polską scenę muzyczną. Tworzą ją wirtuozi wykształceni na polskich i europejskich muzycznych uczelniach, na co dzień grający w czołowych formacjach popowych, jazzowych, folkowych I hip-hopowych. O muzyce klasycznej nie wspominając.
Pomysł przyjęty przez aklamację
Podczas jednego z regularnie zwoływanych rodzinnych zlotów-warsztatów, Mateusz Pospieszalski, jeden z nieformalnych liderów zespołu, saksofonista, kompozytor i człowiek-elektrownia, zaproponował, by przygotować album, na którym znalazłaby ujście pozamuzyczna pasja niemal wszystkich członków rodziny: czytanie wierszy. Propozycja została przyjęta przez entuzjastyczną aklamację.
- To zespół, który funkcjonuje bez kalkulacji i biznes-planu, więc możemy na nikogo się nie oglądać i robić tylko to, na czym nam zależy. A ten album o dumna demonstracja naszych możliwości, jako kompozytorów i wykonawców. Ma działać na emocje, a dzięki słowom, także pobudzać intelektualnie - Mówi Mateusz Pospieszalski.
Realizacja fantazyjnych pomysłów
W nagraniach dziesięciu piosenek z jazzu, funky i soulu wzięli udział wszyscy członkowie zespołu, dla których realizacja najbardziej nawet fantazyjnych pomysłów kompozytorskich i aranżerskich nie była najmniejszym problemem. Album zachwyca różnorodnością form i nastrojów, jakością brzmienia instrumentów i ludzkich głosów, no i - najważniejsze - warstwą liryczną.
Miłośnicy polskiej poezji lub, po prostu, pięknej polszczyzny usłyszą muzyczne interpretacje wierszy Jerzego Liberta ("Do Ciebie, człowieku"), Zbigniewa Herberta ("Kwiaty"), Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ("Promienie"), Bolesława Leśmiana ("Taka cisza w ogrodzie"), Cypriana Kamila Norwida ("Moja piosnka"), Edwarda Stachury ("Introit") i Kazimiery Iłłakowiczówny ("Kwaterunki"). Pospieszalscy stworzyli też muzykę do fragmentów homilii Jana Pawła II ("Dom") i wierszy współczesnego poety Bartłomieja Kudasika ("ozbitkowie" i "Tango na nice").
Albumu można słuchać za pośrednictwem wszystkich platform streamingowych. Ukaże się także na płycie kompaktowej już 6 grudnia.
Wykonawcy:
Lidia Pospieszalska - śpiew, flet
Paulina Pospieszalski - śpiew, flet
Barbara Maria Pospieszalska - śpiew, skrzypce
Natalia Pospieszalska - śpiew, flet
Barbara Ewa Pospieszalska - instrumenty klawiszowe
Jan Pospieszalski - gitary, gitara basowa
Karol Pospieszalski - tuba, gitara akustyczna, altówka
Marcin Pospieszalski - gitara basowa, gitara elektryczna, instrumenty klawiszowe, skrzypce
Mateusz Pospieszalski - śpiew, saksofony, klarnet basowy, instrumenty klawiszowe
Łukasz Pospieszalski - fortepian, instrumenty klawiszowe.
Nikodem Pospieszalski - perkusja
Szczepan Pospieszalski - śpiew, trąbka
Marek Pospieszalski - śpiew, saksofon tenorowy, flet, klarnet
Mikołaj Pospieszalski - gitara basowa, skrzypce
Franciszek Pospieszalski - kontrabas, gitara basowa
Pospieszalscy - chórki
Produkcja: Pospieszalscy
Tracklista:
1. Do ciebie człowieku 3:59
2. Dom 3:35
3. Kwiaty 3:16
6. Promienie 4:06
5. Taka cisza w ogrodzie 4:53
6. Moja piosnka 3:38
7. Rozbitkowie 4:38
8. Introit 4:05
9. Tango na nice 4:21
10. Kwaterunki 4:24
Agencja Muzyczna Polskiego Radia