Polskie Radio

Ewolucja współczesnej filozofii

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2025 17:02
Przyszłość z perspektywy filozofa, który analizuje zjawiska społeczne i historyczne, wpływające na zmiany w świecie i w naszym życiu codziennym. Według wiedzy i przemyśleń komentuje on rzeczywistość i podpowiada w jaki sposób nabrać dystansu wobec niepewności oraz braku poczucia bezpieczeństwa związanych z wojnami i różnego rodzaju globalnymi kryzysami.
Jak współcześnie zmienia się filozofia?
Jak współcześnie zmienia się filozofia?Foto: Ella_Ca/Shutterstock

Tymczasem pojawia się również pytanie czy w obecnym świecie filozof nadal jest postrzegany jako król myślenia czy został zdetronizowany. Nowoczesna filozofia, która po zakończeniu II wojny światowej przeniosła się z Niemiec do Francji, dziś odnajduje swoje miejsca na innych kontynentach, daleko poza Europą.


Andrzej Leder.
Andrzej Leder.

W audycji również:

- znaki identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach:

Herby, pieczęcie czy chorągwie można porównać do współczesnych logotypów. W niepiśmiennym społeczeństwie służyły one do rozpoznawania, dziś stanowią historyczne dziedzictwo. Herby ukształtowane według określonych zasad i reguł posiadały określoną symbolikę. Ważną identyfikacją były herby cechów rzemieślniczych. Pieczęcie jako oznaki władzy reprezentowały autorytet i prawomocność. Chorągwie wzmacniały potęgę armii. Znaki chrześcijańskie wszechobecne w Europie naznaczyły jej przestrzeń i architekturę. Gość: dr Mateusz Gil, historyk z Muzeum Żup Królewskich w Wieliczce.

- zwierzęta w ogrodach i parkach XIX - wiecznej Europy:

Ptaszarnie, królikarnie, pasieki i stajenki były wpisane w krajobrazy rezydencjonalnych posiadłości. Budowano specjalne pawilony, wyspy przeznaczone dla zwierząt domowych, a także dzikich, przybywających z terenów leśnych. Jednocześnie obecność zwierząt zaznaczono poprzez rzeźby i monumenty nierzadko upamiętniające ich przeszłą obecność. W XIX wieku powstają ogrody zoologiczne, obiekty przeznaczone dla szerokiej publiczności, funkcjonujące obok prywatnych, elitarnych zwierzyńców.  Gość: dr Anna Majdecka Strzeżek, architekt krajobrazu.

***

Do wysłuchania audycji "Eureka", w środę (15.01) po godz. 19.05, zaprasza Katarzyna Jankowska. 

mg