Polskie Radio

Uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka. Prokurator generalny kieruje wniosek do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2025 09:35
Prokurator generalny Adam Bodnar skierował do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu Mariuszowi Błaszczkowi, posłowi PiS, w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy między innymi szefowi MON i MSWiA - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o odtajnienie planu obrony Polski we wrześniu 2023 roku. 
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: Wojciech Olkusnik/East News

Plan "Warta". Błaszczak przekroczył uprawnienia?

Warszawska prokuratura okręgowa, jak poinformowano, prowadzi postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, żołnierzy i pracowników Ministerstwa Obrony Narodowej. Chodzi o "zniesienie klauzuli tajności »Ściśle tajne« i »Tajne« z fragmentów dokumentu planowania operacyjnego »Plan Użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej WARTA-00101 Samodzielna Operacja Obronna-Część Główna« pomimo, że nie ustały ustawowe przesłanki ochrony zawartych w nich informacji niejawnych" - czytamy w komunikacie podpisanym przez prok. Annę Adamiak, rzeczniczkę prokuratora generalnego.

Czytaj także:

Według śledczych informacje te miały zostać ujawnione, a później upublicznione w internecie 17 września 2023. Przypomnijmy, że chodzi o dokument, który został opublikowany podczas kampanii wyborczej jesienią 2023 roku. Opierając się na odtajnionych planach, rządząca wówczas Zjednoczona Prawica oskarżała ówczesne partie opozycyjne o chęć oddania agresorowi części polskiego terytorium na wschód od Wisły.

Jak czytamy w komunikacie, zostały zebrane materiały dowodowe, zarówno jawne, jak i niejawne, na przykład materiały dostępne w internecie, dokumentacje służb czy osobowe źródła dowodowe. Zgromadzone dowody pozwoliły "przyjąć dostatecznie uzasadnione podejrzenie", że gdy Błaszczak pełnił funkcję ministra obrony narodowej, przekroczył swoje uprawnienia.

Pierwsza taka decyzja od 1989 r.

"Z ustalonego stanu faktycznego wynika, że Mariusz Błaszczak chcąc wykorzystać w kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu RP w październiku 2023 r. określone, zarchiwizowane dokumenty dotyczące planowania operacyjnego szczebla strategicznego, którym nadano klauzule »Ściśle tajne« i »Tajne«, polecił ustalonym osobom nieposiadającym upoważnienia do zapoznania się tymi materiałami, odnalezienie tych dokumentów w Wojskowym Biurze Historycznym, a następnie podjął 2 decyzje o nr 224/DOIN z dnia 28 lipca 2023 r. i nr 225/DOIN z dnia 31 lipca 2023 r. znoszące nadaną im klauzulę tajności"  - podkreślono. Dodano, że wspomniana decyzja byłą pierwszą tego typu po 1989 roku.

Ponieważ polityka PiS chroni immunitet, Sejm musi się zgodzić na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Stąd wniosek prokuratora generalnego do marszałka Sejmu.

[TRÓJKA] Minister sprawiedliwości Adam Bodnar o zatrzymaniach ws. RARS

Źródło: Prokuratura Krajowa/ms/kor