Polskie Radio

Koniec kongresu kultury. "To źródło zmian"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2011 20:54
Zakończył się Europejski Kongres Kultury. - Kultura jest najważniejszym fragmentem kapitału społecznego Europy - przypomniał Bogdan Zdrojewski.
Dyrygent Krzysztof Penderecki w czasie koncertu powstałego przy współpracy z gitarzystą zespołu Radiohead Jonnym Greenwoodem.
Dyrygent Krzysztof Penderecki w czasie koncertu powstałego przy współpracy z gitarzystą zespołu Radiohead Jonnym Greenwoodem.Foto: PAP/Maciej Kulczyński

- Za konkluzję Europejskiego Kongresu Kultury można uznać stwierdzenie wynikające z wykładu inauguracyjnego prof. Zygmunta Baumana - podsumował zakończony dziś czterodniowy kongres minister Kultury Bogdan Zdrojewski. - Chodzi o stwierdzenie, że „kultura jest najważniejszym fragmentem kapitału społecznego Europy. Źródłem zmiany istniejącej i zmian, na które jest zapotrzebowanie" - dodał szef resortu kultury.

Sam profesor Zygmunt Bauman tak podsumował kongres: - Przy całej różnorodności tematycznej debat wszyscy byli zgodni co do tego, żeby uczynić świat gościnnym dla kultury, i przekonani, że wtedy kultura uczyni świat gościnnym dla człowieczeństwa.

Krytyk teatralny Roman Pawłowski powiedział, że różnorodność, bogactwo, interdyscyplinarność imprez i debat potwierdzają z kolei tezę profesora Baumana o płynności współczesnej kultury. Podsumowując kongres Roman Pawłowski powiedział:

- Był równie anarchiczny i chaotyczny jak współczesna kultura, obrazował nienasycenie współczesnego odbiorcy atakowanego nadmiarem propozycji i wciąż pozostającego głodnym.

Krytyk filmowy Zdzisław Pietrasik ocenił natomiast, że nie mniej ważne od intelektualnego przekazu jest pozytywne doświadczenie jakie wszyscy przeżyli przez te 4 dni:

- W atmosferze agresji jaką jesteśmy otoczeni w Polsce na co dzień, dobrze jest pobyć wśród miłych ludzi, którzy mówią o sztuce - powiedział Zdzisław Pietrasik. Krytyk filmowy dodał, że wydarzenia artystyczne podobały mu się mniej niż debaty.

- Mam wrażenie, że był tu jakiś konflikt pomiędzy kulturą, rozumianą jako system pewnych wartości, a sztuką, która okazała się samolubna. Może kultura powinna wziąć sztukę za pysk? - zastanawiał się Zdzisław Pietrasik.

 Z kolei laureat Oscara za film „Tango” Zbigniew Rybczyński powiedział, że brakowało mu dyskusji o nowoczesnych technologiach ma które mogą służyć artystom.

Europejski Kongres Kultury był jednym z najważniejszych wydarzeń programu kulturalnego polskiej prezydencji. Koncerty Penderecki - Greenwood, i Penderecki - Aphex Twin, spektakle autorstwa: Krystiana Lupy, oraz Moniki Strzępki i Pawła Denimirskiego, ponadto pokazy filmowe „Fanny Games EU” należały do atrakcji kongresu, na który złożyło się 100 wydarzeń artystycznych i debat. Według resortu kultury, we wszystkich wydarzeniach kongresowych wzięło udział prawie 200 tysięcy osób. Obecnych było ponad pół tysiąca kuratorów rozmaitych projektów artystycznych oraz kilkuset dziennikarzy.

IAR, wit

Czytaj także

Wypij kawę z ministrem kultury na Kongresie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 09:02
Oczy świata kultury przez najbliższe cztery dni zwrócone będą na Wrocław. Tam w Hali Stulecia odbywa się Europejski Kongres Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejski Kongres Kultury to inwestycja w perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 09:21
Bogdan Zdrojewski (minister kultury): Poprzez EKK poprawiamy wizerunek państwa polskiego, popularyzujemy wszystko to, co jest związane z naszą twórczością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrojewski: na kulturze spoczywają ciężary

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 09:45
We Wrocławiu trwa Europejski Kongres Kultury. To największe wydarzenie Polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń