Polskie Radio

Metoda na piratów czy światowa cenzura

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 19:20
ACTA wciąż wywołuje kontrowersje: strona rządowa widzi w podpisaniu dokumentu pozytywy, opozycja głośno sprzeciwia się nowym regulacjom.
Audio
Metoda na piratów czy światowa cenzura
Foto: sxc.hu/cc

Patryk Jaki z Solidarnej Polski powiedział, że premier przy okazji decyzji o podpisaniu dokumentu ACTA bardzo sprytnie posługuje się PR-em. Jego zdaniem nie jest prawdą, że po jednej stronie znajdują się "ci dobrzy, poszkodowani artyści", a po drugiej "ci źli, hakerzy i piraci".

– W rzeczywistości po drugiej stronie są tysiące, miliony zwykłych internautów, którzy obawiają się o to, że po 26 stycznia, gdy pan, panie premierze, podpisze ten dokument, będą mogli korzystać z Internetu w taki sam sposób jak do tej pory – zauważył w radiowej Jedynce ("Debata w Jedynce").

Krzysztof Gawkowski z SLD zaznaczył, że Niemcy nie decydują się podpisać tego dokumentu i odkładają to na maj przyszłego roku. W tym czasie kraj ten będzie sprawdzał dostosowywanie przepisów.

Jego zdaniem umowa bardzo ograniczy wolności internetowe i nie będziemy mogli zmienić jej kształtu. – Duża część twórców mówi, że tak naprawdę to nie jest tak, że oni nie zgadzają się na publikowanie ich twórczości, tylko nie chcą, by ściągać bezprawnie część programów komputerowych – podkreślił.

Mariusz Witczak z PO zauważył, że część organizacji samorządowych, głównie związanych z twórcami, wydało na temat tego dokumentu pozytywną opinię. Powiedział, że Polska przystępuje do porozumienia światowego ze względu na zobowiązania unijne i po to, żeby być w gronie państw, których współpraca pomoże w ściganiu przestępców internetowych.

>>>Przeczytaj całą debatę

Krystyna Ozga z PSL zaznaczyła, że jej partia wierzy w skuteczność ACTA. – Podpisanie umowy nie kończy etapu legislacyjnego. Dyskusja na ten temat toczyła się chociażby w Parlamencie Europejskim – podkreśliła.

Małgorzata Gosiewska z PiS przyznała, ze europosłowie popełnili błąd, głosując w parlamencie Europejskim za ACTA. Zastanawiała się, czemu na ten temat rząd nie chciał rozmawiać ze społeczeństwem i ukrywał fakty.

Jej zdaniem dzisiejsze instrumenty prawne całkowicie wystarczają i nie należy podpisywać ACTA. Dodała, że naturalna jest walka z piratami internetowymi.

Armand Ryfiński z Ruchu Palikota stwierdził, że ACTA to bardzo niebezpieczny dokument, który będzie służył do tego, by zadbać o interesy dużych państw, przede wszystkim USA.

Debatę prowadził Przemysław Szubartowicz.

(pp)

Czytaj także

Donald Tusk kontra internauci. Będzie cenzura?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 06:18
Ruszyła debata Donalda Tuska z internautami. Rozmowa ma między innymi dotyczyć ograniczeń w internecie po wprowadzeniu nowej ustawy hazardowej. Premier spotyka się z przedstawicielami internautów i organizacji pozarządowych protestujących przeciwko planom wprowadzenia Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy premier wycofa się z cenzurowania internetu?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 20:31
Premier Donald Tusk napisał list do internautów. Obiecuje w nim, że się jeszcze raz zastanowi nad wprowadzaniem cenzury w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debata z premierem o cenzurze internetu za tydzień

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2010 11:25
W przyszłym tygodniu odbędzie się debata premiera Donalda Tuska z internautami i blogerami na temat ustawy, która wprowadza rejestr stron niedozwolonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet to nie jest technologia, to sfera życia

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 16:30
Dostęp do informacji publicznej, a także kwestie blokowania i filtrowania stron internetowych - to tematy wczorajszej dyskusji premiera Donalda Tuska z przedstawicielami organizacji pozarządowych i przedsiębiorców oraz ekspertami i blogerami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Demonstracje przeciwko ACTA. "Precz z cenzurą"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 19:23
W Warszawie, Wrocławiu i we Włocławku odbyły się we wtorek demonstracje przeciwko ACTA. Najwięcej osób zgromadziło się przed warszawską siedzibą Biura Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń