Jurij czajka nie widzi jednak żadnych podstaw do unieważnienia wyników niedawnych wyborów parlamentarnych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Komentując przebieg demonstracji przeciwko wyborczym fałszerstwom prokurator generalny Rosji pochwalił policję za profesjonalizm, a akcje protestacyjne nazwał „głosem narodu”. - Widać, że naszym obywatelom nie jest obojętny los kraju, w którym żyją - dodał Jurij Czajka. Część rosyjskich komentatorów uważa, że w Rosji nie dojdzie do gwałtownej zmiany władzy. W ich opinii, demonstracje opozycji mogą jedynie doprowadzić do zarejestrowania niektórych partii opozycyjnych, co rozszerzy spektrum reprezentacji społecznej w kolejnych wyborach.
Okrągły stół?
Opozycja, obrońcy praw człowieka i działacze organizacji obywatelskich wyszli z inicjatywą zwołania „wszechrosyjskiego okrągłego stołu”. Uważają oni, że konieczny jest szerszy dialog władzy ze społeczeństwem, aby uchronić Rosję przed dyktaturą.
Rosjanie od ponad tygodnia protestują, domagając się unieważnienia wyników ostatnich wyborów parlamentarnych. W sobotę w Moskwie na demonstrację przeciwko fałszerstwom wyborczym przyszło ponad 40 tysięcy osób. Inicjatorzy „okrągłego stołu” uważają, że konieczna jest w Rosji transformacja systemu rządów silnej ręki w demokrację. Były premier a dziś opozycjonista Michaił Kasjanow obawia się, że brak dialogu doprowadzi do dyktatury. Inny z liderów opozycji Borys Niemcow dodaje, że należy jak najszybciej sformułować postulaty, które uregulują stosunki władzy ze społeczeństwem. Wśród inicjatorów „wszechrosyjskiego okrągłego stołu” znaleźli się powszechnie szanowani w Rosji obrońcy praw człowieka: Ludmiła Aleksiejewa i Aleksiej Simonow oraz pisarz Władimir Wojnowicz i aktorka Natalia Fatiejewa.
IAR, to