Polskie Radio

Piątkowe podsumowanie tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 18:13

Zuzanna Dąbrowska: Witam państwa, witam moich gości. Dziś to: Andrzej Rozenek, Ruch Palikota...

Andrzej Rozenek: Dobry wieczór.

Zuzanna Dąbrowska: Andrzej Halicki, Platforma Obywatelska...

Andrzej Halicki: Dobry wieczór.

Zuzanna Dąbrowska: I Arkadiusz Mularczyk, Solidarna Polska.

Arkadiusz Mularczyk: Dobry wieczór, witam serdecznie.

Zuzanna Dąbrowska: Premier złożył podpis pod paktem fiskalnym, opinie na ten temat, jak to zwykle na polskiej scenie politycznej, są rozbieżne. Nikogo to chyba specjalnie nie zaskakiwać. Posłuchajmy teraz, co powie na ten temat premier, co powie na ten temat szef komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Donald Tusk: Według mojej oceny, ponieważ mam już sporo orientacji co do refleksji konstytucyjnej i prawnej wielu autorytetów, sejm będzie musiał rozstrzygnąć w głosowaniu o trybie, o sposobie ratyfikacji. I jeśli ekspertyzy nie wskażą absolutnie jednoznacznego kierunku i jeśli ta sytuacja podlega różnym interpretacjom, to rozstrzygnie siłą rzeczy też nastawienie polityczne.

Grzegorz Schetyna: Głos Polski musi być słyszalny, bo Polska to duży, ważny kraj w Unii Europejskiej, więc warto być przy stole.

Red.: Nawet bez prawa głosu.

Grzegorz Schetyna: Nawet bez prawa formalnego głosu, ale na pewno być konsultowanym i pytanym o te najważniejsze kwestie.

Jarosław Kaczyński: Oczekuję, chociaż nie wierzę, że tak będzie, że przestanie zdawać się na łaskę Berlina i Moskwy.

Zuzanna Dąbrowska: Oczywiście przestać zdawać się na łaskę Berlina i Moskwy ma premier Tusk właśnie w kontekście paktu fiskalnego. To uporządkujmy, przede wszystkim co będzie z przyjęciem z ratyfikacją paktu i co to jest wspomniana przez pana premiera także mała ratyfikacja? Andrzej Halicki.

Andrzej Halicki: Ciekawe jest to, że Rosja ma należeć do Unii Europejskiej, być może potencjalnie strefy euro według prezesa Kaczyńskiego, no ale zostawmy te dywagacje. Wszystko się może kojarzyć z jednym. Jeśli chodzi o pakt fiskalny, oczywiście ratyfikacja w izbie, oczywiście o tym zadecydujemy też jako izba, czy ratyfikacja mała, czy duża, ale w każdym razie ta umowa będzie podlegać akceptacji sejmu i pewnie debata na ten temat będzie gorąca, bo dziś wywołuje oczywiście również emocje. Ważne jest jedno, bo ktoś powiedział... a zresztą to jest takie porównanie, które się ciągnie czy przy stole, czy obok stołu, czy z prawem głosy, czy przystawka. Stół jest jeden, wszyscy uczestnicy tego stołu decydują w sposób absolutnie równoprawny o decyzjach strategicznych, wspólnocie, bo jeden jest rynek gospodarczy. W tym rynku są różne natomiast stopnie, powiedziałbym, stowarzyszenia. I oczywiście, że najsilniejsza waluta, która nie jest naszym udziałem, ale ona jest fundamentem też rynku gospodarczego europejskiego, wspólnego, w którym uczestniczymy, jest mechanizmem sformalizowanym i trudno oczekiwać, żebyśmy my jako nie będący członkami strefy euro, mówię o walucie, decydowali o mechanizmach wyboru jej przewodniczącego na przykład, czy innych mechanizmach, które dotyczą samej strefy euro.

Arkadiusz Mularczyk: Jeżeli można...

Andrzej Halicki:  Stół jest dla wszystkich otwarty. Myślę o członkach... państwach członkowskich Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o decyzje strategiczne i gospodarcze.

Arkadiusz Mularczyk: Jeśli można, Polacy, gdy w 2005 roku Polska przystępowała do Unii Europejskiej, zgadzali się na określony kształt Unii Europejskiej i taka wówczas była zgoda narodu wyrażona w formie referendum czy akceptacji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Obecnie widzimy, że następuje coraz większe wkraczanie biurokracji brukselskiej, tych anonimowych urzędników brukselskich, którzy podsuwają premierom rządów różne dyrektywy, traktaty do podpisu. I takie odnoszę wrażenie, że często ci premierzy, a w przypadku pana premiera Tuska mam taką pewność, że nie do końca mają świadomość tego, co podpisują i jakie będzie miało to skutki w konsekwencji w przyszłości dla Polski.

Zuzanna Dąbrowska: I Nicolas Sarkozy też nie wie, co podpisuje?

Arkadiusz Mularczyk: Nicolas Sarkozy jest przed wyborami i ma swoje problemy, które może przegrać i tam w ogóle może nie dojść do ratyfikacji tego traktatu, dlatego że jego kontrkandydat mówi, że tego nie ratyfikuje. A jeśli chodzi o Polskę, to proszę zwrócić uwagę – pan premier Donald Tusk podpisuje coś, co będzie skutkowało tak naprawdę sytuacją, co do której nawet pan poseł Halicki tu mówi w studio, że on nie wie, jaka to będzie forma ratyfikacji, czy mała, czy duża, czy tylko Platforma z PSL-em, czy też...

Andrzej Halicki: My zadecydujemy (...) jest autonomiczna.

Arkadiusz Mularczyk: Ale momencik. Czy też trzy czwarte parlamentu, czy kwalifikowana większość. No, dochodzi do jakiejś sytuacji absurdalnej, gdy pewną cząstką naszej suwerenności, suwerenności polityki budżetowej, fiskalnej, możliwości kształtowania naszego budżetu będą ustalali urzędnicy w Brukseli. I na to nie ma zgody Solidarnej Polski, Solidarna Polska nie zgadza się na taką sytuację, ażeby Bruksela decydowała o tym, jaki ma być kształt polskiego budżetu państwa.

Zuzanna Dąbrowska: A Ruch Palikota się zgadza na to?

Andrzej Rozenek: Przecież nie tego dotyczy pakt fiskalny. Pakt fiskalny ma przede wszystkim zabezpieczyć nas, całą Unię Europejską przed takimi wpadkami, jaka miała miejsce np. w Grecji. Po to się państwa europejskie umawiają, że będą wspólnie kontrolowały swoje budżety, że będą wspólnie prowadziły wspólną politykę fiskalną, żeby nie doszło do kolejnego rozlania się fali kryzysu na Unię Europejską. Bardzo źle...

Arkadiusz Mularczyk: Panie pośle, to oznacza, że ten budżet, który będzie (...) tworzony...

Andrzej Rozenek: Sekundeczkę, ja grzecznie słuchałem tego, co pan mówił o...

Arkadiusz Mularczyk: Proszę bardzo. Będzie wysłany wcześniej do Brukseli.

Andrzej Rozenek: Po to się te państwa umówiły. I to jest główny cel. Czy te decyzje będą zapadały w Brukseli, w Berlinie czy w Paryżu, to kompletnie nie ma znaczenia, bo będą w tym brały udział wszystkie kraje...

Arkadiusz Mularczyk: Ma znaczenie, dla Solidarnej Polski ma to znaczenie, gdzie ten budżet będzie uchwalany.

Andrzej Rozenek: Nie, przywiązujecie...

Zuzanna Dąbrowska: Panie pośle, bardzo proszę.

Andrzej Rozenek: Wy przywiązujecie wagę do miejsca, a ja przywiązuję wagę do tego, kto głosuje, a głosować będą wszystkie kraje z wyjątkiem dwóch, które niestety się wyłamały. I bardzo źle, że się wyłamały, ponieważ jedynie w solidarnej, wspólnej polityce fiskalnej leży przyszłość Unii Europejskiej. Mało tego, my musimy jak najszybciej, wszystkie te kraje, które jeszcze nie są, wkraczać do strefy euro, oczywiście wtedy, kiedy będą gotowe, przyjmować wspólną walutę i jak najbardziej konsolidować gospodarkę europejską po to, żeby docelowo stworzyć jeden wspólny organizm. I nam jest potrzebny taki rodzaj fiskalnego Schengen dla wszystkich państw europejskich, bo tylko wtedy będziemy bezpieczni w Europie, inaczej czekają nas...

Zuzanna Dąbrowska: Pytanie, czy pakt...

Andrzej Rozenek: ...kolejne kryzysy i kolejne katastrofy finansowe.

Zuzanna Dąbrowska: Pytanie, czy pakt rzeczywiście zabezpiecza przed kreatywną księgowością, taką np. jak miała miejsce w Grecji. Andrzej Halicki.

Andrzej Halicki: No tak, zabezpiecza w tym sensie, że rzeczywiście w sytuacji przekraczania norm, które są określone, które są zresztą niższe niż normy własne polskie zapisane w naszej Konstytucji, więc my ten normy musimy spełniać z tytułu naszego lokalnego prawa, grożą karami, które zwielokrotnione o 0,1 PKB danego kraju są poważną karą finansową i które się, krótko mówiąc, nie opłacają. Niefrasobliwość nie może się opłacać, to jest jak gdyby pierwsza rzecz. Druga rzecz – budżet. Budżet państwa powstaje w parlamencie narodowym i proszę nie odwracać kota ogonem. To, co dotyczy budżetu, to dyscyplina budżetowa...

Arkadiusz Mularczyk: Ale pewne reguły będą...

Andrzej Halicki: ...i one oczywiście będą ...

Arkadiusz Mularczyk: ...ustalane w Brukseli ...

Andrzej Halicki: ...i ona podlega kontroli... i ona podlega kontroli...  [szum głosów]

Zuzanna Dąbrowska: Mówicie panowie naraz.

Andrzej Halicki: Bo żeby... Pan odpowie za chwilę, ale ja uważam, że to jest nasz interes, żebyśmy, skoro my te normy spełniamy, bo my sami je spełniamy, żebyśmy mieli również pewność, że inni je spełniają, bo po co my mamy być zdyscyplinowani, krótko mówiąc, do czego obliguje nas polskie prawo, jeżeli Grecy będą niefrasobliwi i będą nam perturbowali, że tak powiem, złotówkę i gospodarkę.

Zuzanna Dąbrowska: I Arkadiusz Mularczyk.

Arkadiusz Mularczyk: Za chwilę się może okazać, że wiele innych krajów, przecież mówi się o Włochach, o Hiszpanii...

Andrzej Halicki: Wszystkich to musi dotyczyć.

Arkadiusz Mularczyk: ...Irlandia też mówi się, że ma być tam referendum. Mnie zastanawia jakby jedna rzecz. Jesteśmy już 7 lat w Unii Europejskiej i jak to się dzieje, że cały czas Polacy zarabiają cztery razy gorzej niż Niemcy czy Francuzi, budżet polski jest 15 razy mniejszy niż budżet Niemiec, a ileś, nie wiem, 10 razy mniejszy niż budżet Francji To mnie zastanawiam, co się dzieje z Polską, która jest tak długo już w systemie kapitalistycznym, już ponad 20 lat, cały czas mamy tak olbrzymią dysproporcję, jeśli chodzi o zarobki, dochody, kwestie bezrobocia, perspektyw rozwoju. Okazuje się, że jednak członkostwo w Unii Europejskiej oczywiście dało nam bardzo wiele różnych ważnych rzeczy, inwestycje, ale czy też nie spowodowało tak, że mamy bezrobocie, cały czas duże rozwarstwienie społeczne i cały czas olbrzymi dystans do krajów Europy Zachodniej. Czyli jednak to członkostwo w Unii Europejskiej nie spowodowało, że nasze rynki zostały wydrenowane, młodzi ludzie wyjechali do pracy za granicą. To jest też myślę pytanie o przyszłość Unii Europejskiej i przyszłość Polski w Unii Europejskiej.

Zuzanna Dąbrowska: Ja się zastanawiam, kiedy do pracy w Polsce będą przyjeżdżać młodzi Hiszpanie na przykład...

Andrzej Halicki: Już przyjeżdżaj, już przyjeżdżają.

Zuzanna Dąbrowska: ...bo myślę, że taka perspektywa nas czeka...

Andrzej Halicki: Niemcy.

Zuzanna Dąbrowska: Ale my szybciutko przeskakujemy z Brukseli do Warszawy, bo w sejmie było dzisiaj bardzo gorąco. Zmieniamy temat. Koalicji nie udało się utrzymać jedności w sprawie Lotosu, w sprawie prywatyzacji...

Andrzej Halicki: Nie, to przesada.

Zuzanna Dąbrowska: To posłuchajmy najpierw minister Budzanowski dyscyplinował Prawo i Sprawiedliwość, później poseł Dawid Jackiewicz z PiS-u dyscyplinował Platformę Obywatelską, a na końcu pani marszałek Ewa Kopacz dyscyplinowała cały sejm.

Mikołaj Budzanowski: Chciałbym panu zadać takie pytanie, do jakiej partii pan należy. Prawa i Sprawiedliwości? Partii oportunistów! A co zrobiliście w 2006 roku? Przypomnijcie sobie – 17 listopad 2006 rok. Ulegliście podczas negocjacji gazowych z Gazpromem, zgodziliście się wtedy na podwyżkę cen gazu o 10% na całym kontrakcie gazowym, całym imporcie gazu do Polski. Czy to jest partia, która ma jedyny monopol na patriotyzm w tym kraju?

Dawid Jackiewicz: Ci, którzy dzisiaj zagłosują za umożliwieniem sprzedaży Lotosu, de facto budują monopol spółek paliwowych rosyjskich na kształt Gazpromu...

Ewa Kopacz: Panie pośle, czas minął, dziękuję panu bardzo.

Dawid Jackiewicz: Tego nie rozumie...

Ewa Kopacz: Bardzo dziękuję, panie pośle, czas minął. [okrzyki na sali sejmowej: Precz z komuną! Precz z komuną!]  Głosowało 444 posłów, za wnioskiem zagłosowało 215 posłów, przeciw wnioskowi oddało swój głos 219 posłów, wstrzymało się od głosu 10 posłów. Stwierdzam, że sejm wniosek odrzucił, a tym samym skierował ten projekt ustawy do komisji skarbu państwa w celu rozpatrzenia. Nie potrafimy zachować powagi na tej sali, ogłaszam pół godziny przerwy i konwent seniorów, bardzo proszę.

Zuzanna Dąbrowska: Panie pośle, pan krzyczał „Precz z komuną!” dzisiaj?

Arkadiusz Mularczyk: Nie, akurat nie krzyczałem „Precz z komuną!”, natomiast bardzo ucieszyłem się z tego głosowania, które po raz pierwszy Platforma przegrała w polskim parlamencie, a dotyczyło kwestii kluczowej – odpowiedzi na pytanie: czy Lotos może być de facto sprzedany obcemu kapitałowi? Projekt obywatelski, który został wniesiony także przy pomocy i współpracy współpracowników, członków Solidarnej Polski zakładał, że nie ma zgody na sprzedaż Lotosu obcemu kapitałowi, że to Skarb Państwa, to Polska ma być większościowym udziałowcem Lotosu, dlatego że Lotos jest strategiczną spółką Skarbu Państwa. Ale co więcej, co może państwo tego nie wiecie, ale jest bardzo ważne, że w przypadku gdyby Polska straciła Lotos, nie miałaby możliwości transportu chociażby drogą morską gazu łupkowego, który kiedyś będzie w Polsce wydobywany. Czyli to dzisiejsze głosowanie, i tutaj trzeba podziękować wszystkim partiom opozycyjnym, PSL-owi, który się wyłamał i kilku posłom Platformy, którzy się wstrzymali od głosu, to głosowanie zdecydowało, że Lotos... nie ma zgody na to, żeby Lotos był sprzedany obcemu kapitałowi.

Andrzej Rozenek: No to tak za daleko chyba pan poseł Mularczyk tutaj się posuwa, dlatego że ten projekt obywatelski, bardzo zresztą słuszny, który Ruch Palikota poparł, jeszcze tego nie zapewnia, on dopiero został skierowany do...

Arkadiusz Mularczyk: Pierwszy krok, tak.

Andrzej Rozenek: ...pracy w komisji. Jest to pierwszy krok, natomiast Ruch Palikota będzie oczywiście ze wszystkich sił wspierał te obywatelskie działania, dlatego że uważamy, że Lotos jest spółką strategiczną, i to nie dlatego, że jest to rafineria, tylko przede wszystkim dlatego, że w skład Lotosu wchodzi Naftoport oraz bardzo ważna sieć rurociągów, które są naprawdę strategicznym dobrem dla Polski i dzięki takim instalacjom, jak właśnie Naftoport, mamy niezależność, przynajmniej pewną niezależność i dywersyfikację dostaw ropy naftowej. Stąd oczywiście być może w tej chwili nie ma zagrożenia prywatyzacją, ale takie pomysły już się pojawiały wcześniej. Gdyby się udało w sposób taki prawny zagwarantować to, że Lotos nie zostanie nigdy sprywatyzowany, to by było naprawdę bardzo szczęśliwe rozwiązanie dla polskiej racji stanu.

Zuzanna Dąbrowska: Wyraźnie poseł Halicki z Platformy Obywatelskiej się nie zgadza...

Arkadiusz Mularczyk: Smutny, smutny siedzi.

Zuzanna Dąbrowska: Jest zasmucony. Wyjaśnijmy najpierw, jak to było z tym głosowaniem.

Andrzej Halicki: Nie, nie, nie, po pierwsze „Precz z komuną!”...

Zuzanna Dąbrowska: Bo także posłowie Platformy byli niektórzy przeciw.

Arkadiusz Mularczyk: Wstrzymali się, w tym poseł Godson.

Andrzej Halicki: Chyba 3 osoby głosowały za przekazaniem tego projektu do komisji, co nie jest jakby żadnym przestępstwem i tutaj wracam do pierwotnego pytanie, co się dzieje z koalicją. Nic się nie dzieje, bo rzeczywiście w tej kwestii ani nie było dyscypliny, ani nie było jakiegoś poważnego napięcia. Problem polega na tym, że po pierwsze ta wątpliwość czy ta histeria jest bezprzedmiotowa,, nigdzie się nie prowadzi działań prywatyzacyjnych. Co więcej, jeżeli mówimy o sytuacji sprzed kilku lat, bo stąd się wziął temat, to było poszukiwanie raczej inwestora, który kapitałowo wspierałby firmę, czyli dawałby jej rozwój, a nie sprzedaż wszystkich dóbr z Naftoportem, rurociągiem i tak dalej, bo takiego pomysłu w ogóle nie było.

Zuzanna Dąbrowska: Ale polskiego inwestora?

Andrzej Halicki: Więc oczywiście czym innym jest kapitał, czym innym jest... Kapitał nie ma narodowości, to tak nawiasem mówiąc, więc on może być dzisiaj taki, jutro inny, więc jeżeli mamy kapitałowego inwestora, to jest zupełnie inne pytanie niż sprzedaż w tym wypadku Rosjanom, jak rozumiem w domyśle czy komuś (...)

Arkadiusz Mularczyk: Panie pośle, oczywistym jest, że tylko Rosjanie byli zainteresowani, Gazprom i inne (...)

Andrzej Halicki: Przypomnę, że nikt nie był zainteresowany, ale to bo tak się skończyła tamta oferta czy tamto pytanie. Jeżeli chodzi o tę inicjatywę, bo ona oczywiście wynika z tej historii sprzed dwóch czy trzech... sprzed dwóch lat dokładnie, jeżeli ta inicjatywa ma mieć sens, to ona musi być legislacyjnie poprawna, to po pierwsze, a tu jest duża wątpliwość, no bo ciężko jest formułować, zresztą na jednej kartce papieru, zdanie, które nie do końca precyzyjnie określa w ogóle, o co chodzi, w jakim terminie, część, narzędzia i tak dalej. To jest ustawa, to nie może być...

Zuzanna Dąbrowska: To może komisja sejmowa sobie poradzi.

Andrzej Halicki: To nie może być intencja obywatelska, tylko to musi być...

Andrzej Rozenek: Dołożymy w komisji wszelkich starań, aby to poprawić.

Andrzej Halicki: To jest zupełnie inna kwestia, bo czym innym jest intencja, którą można zrozumieć, a czym innym jest przyjęcie jej jako (...)

Arkadiusz Mularczyk: Jeżeli można, nigdy nie było takiej sytuacji w parlamencie, że Platforma nie miała dyscypliny z koalicjantem. Jestem już naprawdę w tym parlamencie cztery lata...

Andrzej Halicki: Ale ja nie mówię z koalicjantem, tylko nawet własne...

Arkadiusz Mularczyk: Zawsze było tak, że państwo macie dyscyplinę...

Andrzej Halicki: Zawsze... No nie, no...

Arkadiusz Mularczyk: ...i niewiele razy się zdarzyło, żeby ta dyscyplina była złamana.

Andrzej Halicki: Pan poseł Mularczyk wie więcej niż ja, członek tego klubu.

Arkadiusz Mularczyk: Zwróciłem uwagę, że minister gospodarki Waldemar Pawlak, mimo iż był obecny na sali, nie wziął udziału w głosowaniu. I to jest bardzo znamienne, bo to pokazuje, że nie ma zgody PSL-u, nie ma zgody ministra gospodarki na takie działania, które są w podtekście, no bo w podtekście jest...

Andrzej Halicki: Nie, są (...)

Arkadiusz Mularczyk: ...zainteresowanie Rosjan Lotosem i widać, że premier Pawlak...

Andrzej Halicki: Ale...

Arkadiusz Mularczyk: ...bardziej się w tym przypadku utożsamia z polskim interesem narodowym niż państwo, skoro minister gospodarki będący na sali nie głosuje w tak ważnej sprawie.

Andrzej Halicki: Bo problem polega właśnie na tym, że nie ma takiej intencji.

Andrzej Rozenek: Jeżeli można, to ja bym poruszył zupełnie inny aspekt tej sprawy.

Andrzej Halicki: Ale „Precz z komuną!” padło na tej sali.

Andrzej Rozenek: To głupie było, bo to kompletnie nie na temat.

Andrzej Halicki: Nie, ja chciałem powiedzieć, że ci, co krzyczeli, jeżeli zachowują rzecz jak gdyby starą w sensie zamrażarki, to konserwują komunę...

Andrzej Rozenek: No dobrze, ale porozmawiajmy o czymś innym, bo pojawił się...

Andrzej Halicki: ...bo zakład musi się rozwijać, być konkurencyjny na rynku i otwartym, a nie tak jak było kiedyś...

Andrzej Rozenek: ...bo pojawił się bardzo moim zdaniem poważny problem dotyczący inicjatyw obywatelskich. Otóż mamy do czynienia z taką sytuacją, że te inicjatywy obywatelskie trafiają do nas do parlamentu...

Andrzej Halicki: Są przyjmowane.

Andrzej Rozenek: ...z jakimś ogromnym opóźnieniem. Dzisiaj głosowaliśmy inicjatywę obywatelską dotyczącą ulg dla studentów...

Andrzej Halicki: Bo została zrealizowana.

Andrzej Rozenek: ...która już została w międzyczasie zrealizowana, czyli ta inicjatywa została... w zasadzie już była dzisiaj bezprzedmiotowa...

Andrzej Halicki: No właśnie.

Andrzej Rozenek: Podobnie jest trochę z tą inicjatywą, która (...) ale sekundę...

Andrzej Halicki: Ale to proszę się nie dziwić, że odrzucamy takie...

Zuzanna Dąbrowska: Proszę nie przerywać.

Andrzej Rozenek: Powiem, jak to wyglądało. Podobnie jest z tą inicjatywą, która, jak rozumiem, powstawała w momencie, kiedy państwo mieli takie pomysły, żeby prywatyzować Lotos. Teraz, jak pan mówi, nie ma takich pomysłów, ale jednak ta inicjatywa do sejmu trafiła, stąd tak – po pierwsze one za wolno trafiają do sejmu, po drugie pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć tych tysięcy ludzi, którzy się pod tą...

Andrzej Halicki: Tu się zgadzam akurat.

Andrzej Rozenek: ...pod tą inicjatywą podpisali...

Andrzej Halicki: Nie neguję tego.

Andrzej Rozenek: ...i odesłanie tego do prac w komisji jest moim zdaniem też ukłonem w stronę tych ludzi, którzy jednak swoje prywatne życie, część swojej energii poświęcili na to, żeby jakąś ważną dla nich sprawę tutaj do parlamentu przedstawić...

Andrzej Halicki: Nie neguję...

Andrzej Rozenek: ...i poprosić nas o zdanie. Więc nie można tak wyrzucać do kosza czegoś, bo (...) [szum głosów]

Andrzej Halicki: (...) żeby to miało sens.

Andrzej Rozenek: Moim zdaniem ma sens.

Arkadiusz Mularczyk: Widać złą praktykę, że w ostatnich czasach bardzo wiele inicjatyw obywatelskich niestety głosami większości Platformy i PSL-u, Platformy nomen omen Obywatelskiej, te projekty obywatelskie są po prostu odrzucane w pierwszym czytaniu. I to jest zła praktyka. Będziemy chcieli zainicjować taką zmianę...

Andrzej Halicki: A może pan podać liczby?

Arkadiusz Mularczyk: Będziemy chcieli taką zmianę zainicjować, ażeby projekty obywatelskie były obligatoryjnie kierowane do prac w komisjach. Nie może być takich sytuacji, jak były dzisiaj właśnie, że państwo w pierwszym czytaniu chcieliście odrzucać projekty obywatelskie, pod którymi podpisało się setki tysięcy Polaków.

Andrzej Halicki: Jeszcze raz... jeszcze raz...

Andrzej Rozenek: To bardzo sensowne, będziemy popierać oczywiście.

Andrzej Halicki: Jeszcze raz powtórzę, a dobrze by było, żeby pan poseł Mularczyk wiedział, że liczba projektów obywatelskich, które trafiły do nas, to jest chyba 14, chyba odrzuconych są 2, właśnie dlatego, że 1 z nich zrealizowany, a to nawet być może jeden jest tylko odrzucony, bo ten został przyjęty, czyli krótko mówiąc, ten uważamy również za bezpodstawny, bo dotyczący przyszłości, ale w gruncie rzeczy trafił on też do komisji. Więc dobrze by było...

Zuzanna Dąbrowska: A koalicja Platformy...

Andrzej Halicki: ...żeby zweryfikować liczby. Przyjęliśmy praktycznie wszystkie...

Arkadiusz Mularczyk: Dlaczego w takim razie państwo takie wnioski składacie o odrzucenie? No, chociażby w przypadku dzisiejszych dwóch projektów?

Andrzej Halicki: Dlatego że wniosek sam wnioskodawca mówił, że jest zrealizowany i to jeszcze do tego ...

Andrzej Rozenek: Nie, nie, ale w przypadku Lotosu też byliście za odrzuceniem tego.

Arkadiusz Mularczyk: Również w pierwszym czytaniu.

Andrzej Halicki: Bo również dotyczył przyszłości...

Andrzej Rozenek: To, że dotyczy przyszłości, to nie znaczy, że jest nieaktualny, Lotos funkcjonuje.

Zuzanna Dąbrowska: Ale chciałam jednak zapytać, czy po tym głosowaniu, ale także konsultacjach emerytalnych, o których dzisiaj nie mówiliśmy, koalicja Platformy i PSL-u jest jednolita, nie ma żadnych rys i pęknięć. Na koniec Andrzej Halicki.

Andrzej Halicki: Jest jednolita, nie ma rys, nie ma pęknięć.

Zuzanna Dąbrowska: I takie głosowania o niczym nie stanowią...

Andrzej Halicki: Nie, ale jeszcze raz podkreślam, że również wszyscy posłowie mają...

Zuzanna Dąbrowska: ...i inne pomysły w sprawie emerytur PSL-u o niczym nie stanowią?

Andrzej Halicki: .. wolny wybór, własne sumienie i też reagują tak jak uważają za stosowne. No przecież mieliśmy też naszych posłów, którzy reagowali inaczej niż większość klubu, zdecydowana większość klubów.

Andrzej Rozenek: Odetchnęliśmy z ulgą w tym momencie.

Zuzanna Dąbrowska: I na tym polega wolność oraz demokracja. Bardzo dziękuję panom za dyskusję...

Andrzej Halicki: I obywatelska postawa.

Zuzanna Dąbrowska: ...a państwu za uwagę. Moimi gośćmi byli...

Andrzej Rozenek: W czasach kryzysu.

Zuzanna Dąbrowska: Andrzej Rozenek, Ruch Palikota...

Andrzej Rozenek: Dziękuję.

Zuzanna Dąbrowska: Andrzej Halicki, Platforma Obywatelska, i Arkadiusz Mularczyk, Solidarna Polska. Do usłyszenia mówi Zuzanna Dąbrowska.

(J.M.)