Polskie Radio

Rozmowa z Andrzejem Mietkowskim

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 18:15

Zuzanna Dąbrowska: Dyrektor i redaktor naczelny portalu polskieradio.pl Andrzej Mietkowski. Witam pana.

Andrzej Mietkowski: Dzień dobry.

Z.D.: No właśnie, skoro tak było przez chwilę patriotycznie, odnosiliśmy się do przeszłości, to ja chciałam najpierw pana zapytać o taki okres w pana życiu, kiedy był pan z dala od Polski w latach 80. we Francji, czy słuchał pan wtedy Jedynki? Dawało się złapać?

A.M.: To było na granicy słuchalności, pamiętam 220 – magiczne cyferki, które trzeba było wybrać pokrętłem, 220 kH i na falach długich przez szumy i tysiąc sześćset kilometrów przebijał się dźwięk. Słabo, ale było słychać.

Z.D.: Było słychać różne rozgłośnie, ale Jedynka jednak była tym Polskim Radiem, które można było złapać, a dzisiaj Jedynka nie tylko daje się łapać, słuchać, jest na falach ultrakrótkich, ale też jest w Internecie. Jest portal jedynkowy polskieradio.pl/jedynka. Do czego służy taki portal tak naprawdę? Bo jest tyle okienek, kiedy się to otwiera z głównym informacyjnym, że często człowiek poprzestaje na tych niusach głównych i przechodzi na inne strony, a przecież bogactwo jest bardzo duże.

A.M.: Portal pozwala zamrozić radio, wrócić do tego, co było do tej pory ulotne, co było specyfiką radia – słowo raz usłyszane i koniec. Teraz możemy na różne sposoby wracać do tych samych treści, możemy odsłuchiwać audycje w czasie późniejszym, jeśli nie byliśmy w stanie być przy odbiorniku w  momencie ich emisji, możemy przeszukiwać treści przez rozmaite kryteria i względem rozmaitych kategorii. Jest rzeczywiście w portalu strona Programu 1, polskieradio.pl/jedynka i tam znajdują się przez reprezentację audycji poszczególnych, poszczególnych programów, możemy znaleźć tam osoby, które biorą udział w programie po obu stronach mikrofonu, prowadzących i gości, ale również treści jedynkowe i wszystkich pozostałych anten są zbierane na serwisach tematycznych, które są w portalu. To są serwisy: Wiadomości, serwisy Sport, Gospodarka, Kultura, Nauka, Historia, Muzyka, Reportaż, Dzieci. Krótko mówiąc, jeżeli ktoś nie zna dobrze ramówki danej anteny – Jedynki, Dwójki, Trójki – i nie jest słuchaczem doskonale zorientowanym w programie, może poprzez interesujące go obszary docierać do treści, które go ciekawią, czyli na serwisie Nauka znajdzie treści naukowe z wszystkich anten Polskiego Radia od pierwszego do czwartej, podobnie na stronie Historia czy Muzyka, są to sumy dźwięków, sumy audycji z wszystkich anten.

Daniel Wydrych: Ja potwierdzam, jestem teraz w zakładce Nauka: „Badania chmur i enzymów, rozmowa z laureatami programu Start, młodymi polskimi badaczami, którzy zaczynają karierę naukową, doktorem Andrzejem Katerbą, który zajmuje się klimatologią satelitarną, i inżynierem Radosławem Kwapiszewskim, chemikiem”.

Z.D.: A proszę nas tak ocenić po dziennikarsku, pan jako redaktor naczelny, co by najchętniej od nas brał, mówiąc potocznym językiem, czyli w czym Jedynka jest dobra pana zdaniem?

A.M.: Jedynka przede wszystkim wiadomości, informacja, znaczy to jest nasze główne źródło porannej pracy, przetwarzanie Sygnałów dnia, umieszczanie ich w poszczególnych sekcjach w portalu, to jest ta wartość unikatowa, czyli goście, którzy tu przychodzą, rozmowy, które tu się odbywają i które jakby wyznaczają rytm dnia.

D.W.: Dziś między innymi rozmowa z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim, to było o 7.15 i ona pojawiła się dosłownie ile minut później?

A.M.: No, bardzo prędko...

D.W.: No właśnie.

A.M.: ...i pojawiła się... Znaczy przede wszystkim ona była przez portal równolegle transmitowana w tak zwanym simulcastingu, natomiast pojawiła się później zarówno w opisie, jak i w dźwięku, jak i w obrazie, ponieważ my tę rozmowę nagrywaliśmy.

D.W.: I ten, kto mieszka za oceanem, mógł tej rozmowy słuchać, podobnie jak Zuzanna Dąbrowska.

Z.D.: I po co ja ci dawałam ten tabletki na gardło? Teraz nie dajesz mi zarobić mojego honorarium za rozmowę. Bardzo cię proszę.

D.W.: Proszę bardzo.

Z.D.: Ale ja właściwie chciałam zapytać troszkę o to, o czym mówił Daniel, czyli jeżeli jest takie wzmocnienie anteny portalem, czyli do tych wszystkich rozmów można wrócić, to czy to wpływa na zwiększającą się popularność zawartości strony, portalu, czy to jest tylko takie uzupełnienie i traktujemy to jako bezpiecznik, powiedzmy?

A.M.: Nie, wie pani, ja myślę, że to jest wszystko w tej chwili sprzężone. W ogóle zmienia się sposób konsumpcji treści medialnych, używając takiego slangu. Przecież to nie tylko radio w radiu, to radio jest w tej chwili obecne w każdym urządzeniu, które mamy ze sobą na co dzień do telefonowania, do pracy, przygotowaliśmy aplikację portalu Polskiego Radia na bardzo wiele platform, jesteśmy obecni w bardzo wielu telefonach, w iPhonach, w telefonach z platformą Android, Windows, Windows Phone 7, jesteśmy obecni na iPadach, w telewizji Smart TV Samsunga, w dekoderach Cyfry+, rozmawiamy z innymi Platformami.

Z.D.: Taka będzie przyszłość mediów elektronicznych...

A.M.: Z całą pewnością.

Z.D.: Także mediów pisanych?

A.M.: No, pisanych nie wiem, ale wiem, że wydawcy mediów pisanych nie są optymistami i również szukają innych środków dotarcia z treścią redaktorską, z wiadomościami, z materiałami prasowymi poprzez inne kanały. Przyszłość to jest prawdopodobnie jakieś urządzenie centralne w domu, coś, co będzie bardziej przypominało dzisiejszy telewizor, ale bez odchodzenia od tego telewizora będziemy mieli dostęp do radia, do programu bieżącego telewizyjnego, do telewizji na żądanie, do swojej poczty mailowej, do w zasadzie wszelkich funkcji, jakie człowiek może oczekiwać od urządzeń do niedawna rozproszonych po całym mieszkaniu – telefon w kieszeni, komputer na stole, telewizor w jednym pokoju, radio w drugim pokoju. To będzie wszystko w jednym.

Z.D.: No tak, ale gdzieś jest początek, czyli to, od czego się zaczyna, czyli informacja albo publicystyka, dziennikarze, którzy to tworzą, bo oczywiście urządzenia pomagają w przenoszeniu treści, ale ktoś ją tworzy. Czy pana zdaniem Jedynka radzi sobie z nowoczesnością, z nowoczesnym dziennikarstwem, szukaniem informacji? Proszę nas jeszcze raz ocenić.

A.M.: Oj, nie mogę, nie mogę, nie mogę w takim dniu tak poważnych zadań wykonywać.

Z.D.: To proszę nas dobrze ocenić.

D.W. Ale może pan, skoro pan dyrektor świętuje, tak że nie słucha.

A.M.: Ja sądzę, że Polskie Radio generalnie nie najgorzej sobie radzi, o, tak powiem, względem czasów jeszcze niedawnych, kiedy moim zdaniem było spóźnione w tej ewolucji czy rewolucji technologicznej. W tej chwili rzeczywiście staramy się dotrzymywać kroku, w ostatnich miesiącach zebraliśmy szereg nagród, nasza aplikacja na Windows Phone 7, dzięki której na pewnych telefonach można słuchać np. Jedynki, Dwójki, Trójki, zdobyła I miejsce w Polsce jako najlepsza aplikacja w ogóle na Windows Phone 7. Nasza platforma kanałów radia internetowego, gdzie nadajemy blisko setkę kanałów radia internetowego, zdobyła Kryształową Antenę za ubiegły rok jednej z dużych konferencji medialnych. A to świadczy o tym, że potrafimy treści radiowe tradycyjne dostarczać w sposób nowoczesny do słuchacza tam, gdzie on jest. A on jest w zupełnie innym miejscu niż jeszcze był kilka lat temu. On nie jest przy odbiorniku radiowym albo niekoniecznie. Dostarczamy też tych treści do ludzi, którzy nie są w ogóle słuchaczami radia, dla których Polskie Radio czy w ogóle radio jest jedną z wielu tysięcy aplikacji internetowych i niespodziewanie dla samych siebie spotykają się z Polskim Radiem.

Z.D.: No i my z Danielem będziemy oboje bardzo pomagać w tym, żeby się spotykali we wszystkich możliwych miejscach i przez wszystkie możliwe nośniki z Jedynką, z Polskim Radiem. Bardzo dziękuję za rozmowę. Moim gościem był Andrzej Mietkowski, szef portalu Polskiego Radia.

A.M.: Bardzo dziękuję. Najlepsze życzenia urodzinowe.

(J.M.)