W tym roku nominowanych do MediaTorów jest czterdzieści osób. To spośród nich studenci dziennikarstwa z całej Polski wybiorą najlepszych dziennikarzy i najważniejsze wydarzenia medialne minionego roku.
Po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda w kategorii ObserwaTOR, w której nagradzać będą "za prawdziwe opowieści z innego – choć często bliskiego im – świata". To nagroda przyznawana za większe dziennikarskie formy takie jak reportaż, dokument czy wywiad-rzeka.
MediaTory w tym roku przyznawane są w dziewięciu kategoriach
TORPEDA - za udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać
W tej kategorii nominowana jest Beata Płomecka, dziennikarka Polskiego Radia
Za rzetelną i precyzyjną korespondencję z Brukseli i instytucji UE. Za przybliżanie polskim słuchaczom spraw ważnych dla każdego Europejczyka. Negocjacje unijnego budżetu, kontrowersyjna sytuacja Grecji, problemy z członkostwem w strefie euro – te i inne skomplikowane kwestie relacjonuje w przystępny i jasny sposób. Dokłada wszelkich starań, aby komunikaty związane z problemami strefy euro były ciekawe dla wszystkich słuchaczy. Nominowana za szybki i rzetelny przekaz skomplikowanych europejskich zagadnień oraz za udowodnienie, że aby to osiągnąć wystarczy niekiedy nawet 50 sekund.
AKUMULATOR - za ładowanie pozytywną energią
W tej kategorii nominowany jest Tomasz Zimoch, dziennikarz radiowej Jedynki
Za sportowy komentarz pełen wielkich emocji, energii oraz wizji dużo głębszej, niż ta telewizyjna. Za to, że dzięki niemu mecze Polaków na Euro 2012 brzmiały dużo lepiej, niż wyglądały, a najbardziej plastycznym i barwnym miejscem był w tym czasie eter Polskiego Radia. Za to, że dzięki swojemu stylowi kibicowania, pokładom energii i inicjowaniu ogólnonarodowych akcji takich jak akcja "flaga”, stał się idolem wszystkich polskich (i nie tylko) kibiców.
W tej kategorii nominowany jest także Michał Owczarek, dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia
Za niebanalne, przełamujące konwencję i pełne mocy muzyczne podróże, podczas których przewodnikiem jest dr Wilczur. Za wyrazistość na antenie i niezwykłą zdolność nawiązywania kontaktu ze słuchaczami. Za audycję, której chcą słuchać nawet emigranci w Stanach Zjednoczonych czy Australii. Za toczenie wraz z nimi walki z dominacją języka angielskiego w muzyce, za wspólne zabawy językiem i tworzenie takich słów, jak listele zamiast e-mail czy twarzoksiąg zamiast Facebook. Za stworzenie przestrzeni dla muzyki, której nie sposób odkryć w żadnym innym miejscu oraz udowodnienie, że może ona być dużo bardziej rozrywkowa, niż ta, której słuchamy na co dzień
OBSERWATOR - za prawdziwe opowieści z innego – choć często bliskiego nam – świata
W tej kategorii nominowana jest Hanna Bogoryja Zakrzewska, dziennikarka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Za wzbudzające emocje reportaże, które przedstawiają losy bohaterów walczących z trudami codziennego życia. Za wyjątkowe łączenie uniwersalizmu z aktualnością tematyczną. Za to, że swoim wyjątkowym dziennikarskim warsztatem kontynuuje tradycję reportażu radiowego i niezłomnie udowadnia ogromną siłę tego gatunku. Za to, że pozostaje wierna swoim dziennikarskim upodobaniom w czasach dominacji obrazu, w których reportaż radiowy nieprzerwanie traci na popularności.
INICJATOR - dziennikarze nagradzani są za to, że pokazują, że można inaczej
W tej kategorii nominowany jest Marcin Gutowski, dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia za program "Trójka z dżemem - palce lizać!”
Za program, który w sposób oryginalny i atrakcyjny przypomniał historię Polskiego Radia. Za udowodnienie, że jubileusz 50 lat radia nie musi być uczczony jedynie sztampowym benefisem. Za cykl audycji, które odkryły całe bogactwo historii Trójki, przypominając, że jej największym skarbem zawsze byli wyjątkowi ludzie i ich barwne historie. Za wyjątkowe zobrazowanie głosem dziejów Programu Trzeciego Polskiego Radia od początków jego istnienia.
AUTORYTET – za to, że studenci mogą się od nich uczyć rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów. W tym roku nagrodę przyznano Markowi Niedźwieckiemu!
DETONATOR - za publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów
PROWOKATOR - gdzie nagradzani są ludzi mediów za odważne decyzje, które dają nam do myślenia
REFORMATOR - za materiały, które zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem
NAWIGATOR - gdzie nagradzani są publicystów, dzięki którym poglądy zaczynają iść własną drogą.
W tym roku studenci zdecydowali nie przyznawać nominacji w kategorii PromoTOR, w której nagradzali za pokazywanie nowej, internetowej twarzy dziennikarstwa. Uznali, że Internet stał się naturalnym miejscem pracy dziennikarzy i rozwoju mediów, dlatego projekty internetowe mogą z powodzeniem konkurować w pozostałych kategoriach. Niewykluczone jednak, że w kolejnych latach zasady przyznawania nominacji w tej kategorii będą przeformułowane.
Laureatów tegorocznej edycji Plebiscytu poznamy 1 grudnia.
(źr. mediatory.pl)