Polskie Radio

Dzisiaj w Betlejem

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2012 07:00
- Zatrzymamy się najpierw przy Polu Pasterzy, miejscu, które tradycja starochrześcijańska podaje jako miejsce pierwszego objawienia wieści, że w mieście Betlejem narodził się Zbawiciel - mówił w reportażu z Ziemi Świętej ks. prof. Waldemar Chrostowski.
Audio
  • Dzisiaj w Betlejem - aud. z cyklu "Krajobrazy świata" (24.12.2001)
Betlejem, Grota Narodzenia - wikipediacc
Betlejem, Grota Narodzenia - wikipedia/ccFoto: Darko Tepert Donatus

W audycji z cyklu ”Krajobrazy świata”, nadanej 24 grudnia 2001 r. goście Bożeny Sarnowskiej mówili o śladach związanych z narodzinami Jezusa i świętej rodziny, jakie do dziś zachowały się w Betlejem.
- Chrześcijanie przekazywali wieść o tym, co wydarzyło się w życiu Jezusa ustnie – komentował ks. Stanisław Wójtowicz ze Zgromadzenia Księży Pallotynów, który wielokrotnie z polskimi pielgrzymami podróżował po Ziemi Świętej. - Ale nie był to tylko przekaz. Oni również się w tych miejscach gromadzili, by się modlić, sprawować Eucharystię, by w ten sposób uczcić miejsce przyjścia Jezusa na świat . Był to czas trudny dla kościoła, czas prześladowań pierwszych chrześcijan.
Cesarz  Hadrian zdecydował na przykład, że w 135 r. w Betlejem, tu gdzie pierwsi chrześcijanie przychodzili się modlić, postawiono świątynię Adonisa, by oddawać mu cześć. - Chrześcijan przepędzono z Betlejem – mówił ks. Wójtowicz. - Podobnie było też na Kalwarii. Robiono tak, by zniszczyć kult chrześcijański w tych właśnie miejscach.
-Ta bazylika została wybudowana ok. roku 320-330 przez cesarzową Helenę – opowiadał biblista, ks. prof. Waldemar Chrostowski, przewodnik wizyty w Betlejem. - Następnie w V wieku ją przebudowano, a wszystko po to, by ukryć Grotę Narodzenia, w której, według najstarszej tradycji chrześcijańskiej przyszedł na świat Jezus Chrystus.
Bazylika Narodzenia jest miejscem odwiedzanym przez chrześcijan z całego świata. Osobliwe jest wejście do tej świątyni. - Tu nie było drzwi wejściowych – opowiadał ks. Chrostowski. - Do bazyliki wciągano ludzi w koszach, ponieważ ona początkowo pełniła również funkcję twierdzy i rolę hospicjum. Wejście zrobiono dopiero w czasach Krzyżowców, ale szybko je zamurowano, jako że Arabowie wjeżdżali do świątyni konno. Zamurowano więc to wejście tak, że teraz koń się na pewno nie zmieści, ale człowiek też ma kłopot. By tu wejść, każdy musi się bardzo nisko pochylić.
Bazylika Narodzenia jest w posiadaniu: prawosławnych, greko- prawosławnych. Katolicy mają jedynie kościół, który do niej przylega. Grotą Narodzenia opiekują się prawosławni wyznawcy Chrystusa. - Nabożeństwa w niej są sprawowane według określonego porządku – mówił biblista. - Są tam i katolicy, i prawosławni, Syryjczycy, Ormianie, Koptowie i Gruzini , wszyscy modlą się tu w określonych godzinach.
Grota Narodzenia to największa relikwia, związana z przyjściem Jezusa na świat. A co ze żłóbkiem?
Wybierz się w podróż do Betlejem, zderz swoje wyobrażenia o tym miejscu z realiami dnia dzisiejszego. Posłuchaj opowieści ”Dzisiaj w Betlejem”.

Czytaj także

Dziesiątki tys. pielgrzymów zawitało do Betlejem

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2011 07:57
Kulminacją obchodów święta Bożego Narodzenia była odprawiona o północy pasterka w liczącej 1700 lat Bazylice Narodzenia Pańskiego.
rozwiń zwiń