Polskie Radio

Decyzja Sejmu: 17 września Dniem Sybiraka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 09:53
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię i do Kazachstanu oraz odbywającym tam katorgę" - napisano w uchwale. 17 września stał się Dniem Sybiraka.
Audio
  • Sejm przyjął uchwałę o Dniu Sybiraka - mówi poseł PiS Piotr Babinetz.(IAR).
Syberia. Jezioro Kuczerla w górach Ałtaju
Syberia. Jezioro Kuczerla w górach AłtajuFoto: Stefan Kühn/lic. CC/Wikimedia Commons

Autorzy uchwały przypomnieli, że Polacy zsyłani byli na Syberię już w XVII wieku, a pierwszą większą grupą zesłańców byli uczestnicy konfederacji barskiej (ok. 10 tys. osób). Na Syberię zsyłano też uczestników powstań narodowych: kościuszkowskiego, listopadowego (50 tys. osób), a w końcu styczniowego (40 tys. osób).

Serwis historyczny Polskiego Radia. Dowiedz się więcej>>>

Wśród zesłańców przeważały inteligencja i szlachta, które wniosły ogromny wkład w kulturę i cywilizację Syberii, podnosząc poziom gospodarki i kultury zamieszkałych tam Rosjan i wielu innych narodów. Na przełomie XIX i XX stulecia na Syberię zsyłani byli działacze konspiracji niepodległościowej, w tym Józef Piłsudski.

Sejm przyjął uchwałę przez aklamację. Jej wnioskodawcami byli posłowie PiS i miała ona zostać przyjęta przed 17 września. Jednak 13 września, kiedy miało się odbyć głosowanie, posłów PiS nie było w Sejmie i uchwały nie przyjęto. Bojkotowali oni obrady tego dnia, bo trwały wówczas protesty związków zawodowych.

IAR/PAP/MP

Czytaj także

Janusz Zaorski: "Syberiada polska" to nie Kloss

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 21:59
Zdjęcia powstawały 6 lat, to było ogromne przedsięwzięcie. Czasem brakowało pieniędzy. - Wiedziałem, że to nie jest żaden Kloss. Że nie mogą Polacy udawać Rosjan. Nie wspominając o tym, że nie będziemy się wygłupiać i pod Zakopanem udawać, że to Syberia – wyjaśnił reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sejm nie zgodził się na określenie zbrodni wołyńskiej jako ludobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 11:02
W sejmowej uchwale upamiętniającej ofiary zbrodni wołyńskiej znajdzie się sformułowanie "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa: zniszczono okupacyjną skrytkę dla Żydów

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 12:38
Jedyna w stolicy zachowana skrytka, w której w czasie niemieckiej okupacji ukrywali się Żydzi, została zniszczona przez małżeństwo z Warszawy - dowiedział się portal tvp.info.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczątki powstańców listopadowych spoczęły w Kopnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 20:31
To hołd żołnierzom poległym ponad 180 lat temu i przywrócenie należnej im pamięci. Odnalezione w zbiorowej mogile szczątki 46 powstańców listopadowych spoczęły na cmentarzu - mauzoleum w Kopnej Górze, koło Supraśla.
rozwiń zwiń