Radiowa Jedynka i Teatr Polskiego Radia już po raz czwarty wręczyły wyróżnienia dla debiutujących na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia aktorów i reżyserów.
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła przyznał, że długo szukał nazw dla tych nagród. W końcu jednak trafił na książkę "Olimpiady w starożytnej Grecji". - Było tam piękne słowo "Arete”, która oznacza doskonałość. Wymyśliłem, żeby właśnie tak nazwać nagrodę aktorską - powiedział Kukuła. Jak wyjaśnił, głównym kryterium tej nagrody nie jest młodość. - Liczą się dokonania w Teatrze Polskiego Radia. Coś, co zostaje w pamięci, co kształtuje nasz gust oraz mówi o życiu i świecie współczesnym - powiedział.
W tym roku Teatr Polskiego Radia i Radiowa Jedynka wyróżniły nagrodą Arete dwie osoby – Annę Rokitę i Michała Kościuka, za role Karli i Helvera w słuchowisku "Noc Helvera” Ingmara Villqista.
Michał Kościuk na co dzień występuje w krakowskim Teatrze Bagatela. - Od roli Helvera widzę swoją drogę aktorską na nowo. Reżyser, który dał mi szansę, stworzył ze mnie nowego aktora - powiedział Michał Kościuk.
Również Anna Rokita od początku swojej kariery związana jest z Teatrem Bagatela. Aktorka przyznała, że jest zaskoczona nagrodą. - Wcześniej nie miałam do czynienia z radiem. To było moje pierwsze doświadczenie. Bardzo przyjemna praca - powiedziała.
Reżyser słuchowiska "Noc Helvera” Ingmar Villqist przyznał, że nigdy nie był tak szczęśliwy w powodu wyróżnienia swoich aktorów. - Głosy Ani Rokity i Michała, gdy zakwitają w przestrzeni, są niezwykłe. Zawierają w sobie tyle tajemnych elementów, które mogą wywołać w wyobraźni widza bogatą skalę doznań - powiedział Villqist.
Oprócz nagrody aktorskiej Radiowa Jedynka i Teatr Polskiego Radia wręczają też nagrodę dla reżysera. - Jest nią rzeźba Don Kichota. Można ją kojarzyć z walką z wiatrakami i wiecznym niezadowoleniem. Myślę jednak o tym bardzo ciepło, bo przecież to także szukanie miłości i Dulcynei. A reżyser jest kimś, kto kocha miłością bezwzględną aktorów. Niestety bez wzajemności... - wyjaśnił Dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Adama Wojtyszko odebrał Nagrodę Don Kichot
Nagrodę Don Kichot za reżyserię słuchowiska "Dwudram”, wg scenariusza napisanego wspólnie z Anetą Wróbel-Wojtyszko, dostał Adam Wojtyszko. Laureat nagrody jest reżyserem teatralnym, telewizyjnym, filmowym i scenarzystą.
Wojtyszko przyznał, że jest wzruszony i podekscytowany nagrodą Don Kichota. Niepokoi go jednak sposób myślenia o radiu. - Nie zgadzam się, że jest to staroświecka instytucja. To instytucja, która pracuje w słowie. Ono nie ma szansy, by być staroświeckie - powiedział Wojtyszko. Reżyser "Dwudramu” przyznał też, że w Teatrze Polskiego Radia nie ma miejsca na bezmyślność. - Niczego nie da się schować za ładną panią w kadrze i widowiskową eksplozją, bo sens i myśl jest tym, co atakuje bezpośrednio percepcję słuchaczy - dodał Wojtyszko.
Nagrody dla aktorów i reżyserów, debiutujących w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia emitowanych na antenie Radiowej Jedynki, przyznawane są od 2010 roku. Don Kichot (za reżyserię) ma formę rzeźby wykonanej w Artesanias Urregui S.L. w Madrycie. Arete - nagroda dla debiutującego aktora - to "Maska Kobiety” wykonana przez rzeźbiarza Luisa Miguela Guia w tej samej pracowni.
Z Dyrektorem Teatru Polskiego Radia Januszem Kukułą oraz lauretami Nagrody Don Kichot i Arete rozmawiał Paweł Sztompke.
tj