Polskie Radio

W Koperniku przyłapano umysł

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 00:01
20 interaktywnych eksponatów. 20 pułapek na umysł. Odkrywanie ich zaskakuje, wywołuje salwy śmiechu i budzi apetyt na więcej. Centrum Nauki Kopernik zaprasza na nową wystawę "Umysł przyłapany".
W Koperniku przyłapano umysł
Foto: cnk.

Czy otaczający nas świat jest rzeczywiście taki, jakim go postrzegamy? Co się dzieje, gdy zmysły odbierają sprzeczne informacje? Jak interpretuje je mózg? Nowa wystawa Centrum Nauki Kopernik „Umysł przyłapany” zastawia pułapki na umysł i pozwala go przyłapać na różnych sztuczkach.

Ludzki mózg jest niepowtarzalnym centrum dowodzenia - steruje procesami zachodzącymi w organizmie. Waży tylko trochę ponad kilogram, a pracuje 24 godziny na dobę i kontroluje każdą naszą myśl, pamięć, ruch i emocje. To zagadkowy superkomputer o niezwykłych możliwościach: dociera do niego około 100 megabajtów informacji na sekundę. Tych danych w dużej części dostarczają zmysły - nasze osobiste „narzędzia badawcze”, dzięki którym poznajemy świat. Czy są one obiektywne?

Wystarczy kilka popularnych iluzji optycznych by się przekonać, że coś tu jest nie tak. Nieruchome punkty zdają się poruszać, twarz młodej kobiety zmienia się w staruszkę, narysowane obiekty zyskują nagle trzeci wymiar. To przykłady powszechnie znane. Nasz umysł jest jednak bardziej wyrafinowany i ma dla nas o wiele więcej zaskakujących pułapek. Warto  je odkryć, bo dzięki temu lepiej poznajemy samych siebie. Zachęca do tego nowa wystawa Centrum Nauki Kopernik.

„Umysł przyłapany” poddaje nas swoistej naukowej inicjacji. Przełamuje schematy myślenia, skłania do zadawania pytań i poszukiwania rozwiązań. Zwiększa chęć osobistego zaangażowania w poznanie i zrozumienie świata, a to postawy szczególnie promowane przez Centrum Nauki Kopernik.
Wystawa składa się z 20 interaktywnych eksponatów, pozwalających przetestować swoją pamięć, refleks, spostrzegawczość, czy sprawność ruchową. Ukazuje wybrane aspekty  procesu poznawania świata, działanie zmysłów i mózgu.

Gwarantuje niezapomniane wrażenia dla wszystkich, nie zależnie od wieku. Najmłodsi będą doskonale się bawić na krześle fakira czy „odwrotnej” hulajnodze. Starsi sprawdzą, jak wprowadzają ich w błąd receptory dotyku. Wszyscy zagubią się w zmysłowym labiryncie.„Umysł przyłapany” jest ekspozycją w całości stworzoną  przez specjalistów z Kopernika, przy wsparciu ekspertów naukowych.

/

To wystawa objazdowa, więc w Centrum nie zagrzeje długo miejsca. Wyruszy w podróż po Polsce, by rozbudzać ciekawość naukową w dużych i małych miejscowościach. Dzięki temu ci wszyscy, którzy nie mogą przyjechać do Kopernika będą mogli poczuć atmosferę Centrum.

Warszawscy widzowie zobaczą ją m. in. w Noc Muzeów. Informacje o możliwości zaproszenia wystawy: www.umysl.kopernik.org.pl

(ew/CNK)

Zobacz więcej na temat: edukacja NAUKA