Polskie Radio

Kampania społeczna Państwowej Inspekcji Pracy: „Zanim podejmiesz pracę” w PR

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 15:00
Na co dzień prawnicy Państwowej Inspekcji Pracy udzielają tysięcy porad w biurach w całym kraju. W maju, w kampanię społeczną skierowaną do osób, które potrzebują rady eksperta, włączyły się też media.
Audio
  • Osoby, które zatrudniają się na podstawie umów cywilno-prawnych, czyli: umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o współpracę – w świetle polskich przepisów nie są pracownikami – mówiła w PR 24 Aleksandra Zagajewska, prawnik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie./Grażyna Raszkowska, PR 24/
Zatrudnione osoby często nie wiedzą, że mogą negocjować warunki pracy w umowach cywilno-prawnych.
Zatrudnione osoby często nie wiedzą, że mogą negocjować warunki pracy w umowach cywilno-prawnych.

W Polskim Radiu w piątek (23 maja) na pytania słuchaczy odpowiadała Aleksandra Zagajewska, prawnik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie. Ekspertka w czasie radiowego dyżuru udzieliła bardzow wielu porad.

– Najczęściej powtarzały się te dotyczące braku zapłaty za pracę wykonywaną w ramach umów zlecenia  – mówi prawniczka.

Dwa rodzaje umów

W polskim systemie prawnym można zostać zatrudnionym albo na podstawie umowy o pracę albo na podstawie umów cywilnoprawnych. –  Osoby, które się do nas zgłaszają bardzo często mylą te dwa rodzaje umów – wyjaśniała w PR 24 Aleksandra Zagajewska .

Pracownikiem jest wyłącznie osoba zatrudniona na umowę o pracę, która jest regulowana przez Kodeks pracy. Taka osoba ma prawa i ochronę wynikającą z tego kodeksu, a wiec prawo do urlopu, ochronę macierzyństwa, ochronę wynagrodzenia i czasu pracy.

Można wynegocjować dobre warunki

– Osoby, które zatrudniają się na podstawie umów cywilno-prawnych, czyli: umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa o współpracy – w świetle polskich przepisów nie są pracownikami i takich praw nie mają – mówi Aleksandra Zagajewska.

Podlegają one pod działanie przepisów wynikających z Kodeksu cywilnego, który nie reguluje tych kwestii. Prawnicza zwraca jednak uwagę , że nie ma przeszkód, by wynegocjować w ramach umowy cywilno-prawnej np. prawa do urlopu w samej treści umowy.

– Uprawnienia można sobie zagwarantować w treści umowy – podkreśla gość PR 24. Może to być określona liczba płatnych dni wolnych albo gwarancja zatrudnienia w razie zajścia w ciążę.  – Strony mogą negocjować treść umowy i następnie zawarte wnioski zawrzeć w umowie – wyjaśnia prawniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie.

Kiedy na pewno umowa o pracę

Katalog problemów, z którymi zgłaszają się do tej instytucji potrzebujący porady jest bardzo szeroki. Dotyczy czasu pracy, wynagrodzeń czy przepisów bhp. – Najwięcej spraw dotyczy nawiązywania zatrudnienia, czy zawierania umów cywilno-prawnych, także wtedy, gdy powinna być zawarta umowa o pracę – mówi Aleksandra Zagajewska.

A taka umowa powinna być zawsze zawarta wtedy, gdy praca jest wykonywana w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, ma charakter podporządkowany i pracodawca ma prawo wydawać polecenia służbowego w granicach zawartej umowy i przepisów prawa. – Ma też prawo rozliczać nas z pracy i w zamian za taką podporządkowaną pracę, ma też obowiązek wypłacać  wynagrodzenia.

Prawniczka podaje także, że bardzo częstym problem, z którymi zgłaszają się osoby szukające wsparcia w okręgowych inspektoratach pracy jest też brak wynagrodzenia za wykonaną pracę.

gr

Zobacz więcej na temat: praca pracownik zatrudnienie
Czytaj także

Umowy śmieciowe. Na co trzeba uważać?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 15:43
Bardzo wiele osób nie ma wyjścia. Albo przyjmuje warunki pracodawcy i decyduje się na podjęcie praca w ramach tzw. umowy śmieciowej, albo nie pracuje w ogóle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć wymarzoną pracę? Pomoże Biuro Karier

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 11:00
"Programiści, informatycy - pilnie poszukiwani!" - takie ogłoszenia można znaleźć na stronach internetowych Biura Karier polskich uczelni technicznych. Biura pośredniczą w kierowaniu na staże i praktyki. W przypadku absolwentów pomagają znaleźć stałą pracę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie opłaca się pracować w 2014 roku? Zobacz ranking najlepszych zawodów

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 09:42
Najlepsze zawody w 2014 roku to według rankingu serwisu Business Insider matematyk, wykładowca uniwersytecki i statystyk.
rozwiń zwiń