W 1000 roku odbył się tu Zjazd Gnieźnieński, w którym uczestniczył Bolesław Chrobry – syn Mieszka i Cesarz Niemiecki Otton III, wtedy też proklamowano utworzenie arcybiskupstwa i metropolii gnieźnieńskiej. W 1025 roku w Gnieźnie miała miejsce koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski, a w przeciągu następnych trzystu lat koronowano tu jeszcze czterech królów.
Gniezno jest także niekwestionowaną kolebką polskiej państwowości, wypełnioną istotnymi dla naszej historii zabytkami, nad którą czuwa Św. Wojciech – patron Polski. Katedra Gnieźnieńska jest symbolem Pierwszej Stolicy Polski, górując majestatem nad całym miastem i spoglądając dumnie ze Wzgórza Lecha. W jej wnętrzu znajdują się sławne Drzwi Gnieźnieńskie, jeden z najważniejszych zabytków plastyki romańskiej w Europie.
Oprócz katedry, w mieście warto zobaczyć zabytkowe kościoły: św. Jerzego, św. Jana Chrzciciela czy Wniebowzięcia NMP, a także piękną starówkę, Muzeum Początków Państwa i Muzeum Archidiecezjalne wraz z Archiwum. Latem można skorzystać z oferty Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej, a na miłośników natury i amatorów sportowych wrażeń czekają również aquapark, bowling, paintball, ścieżki rowerowe, piękne jeziora, lasy i parki.
Więcej informacji o Gnieźnie znaleźć można także na www.gniezno.eu oraz na oficjalnym profilu na Facebook: www.facebook.com/PierwszaStolicaPolski