Polskie Radio

Czy Katalonia będzie głosować za niepodległością? Plebiscyt wciąż pod znakiem zapytania

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 21:59
Wciąż nie wiadomo, czy w niedzielę w Katalonii zostanie przeprowadzony plebiscyt niepodległościowy, czemu sprzeciwia się rząd w Madrycie. Prokuratura sprawdza, czy użyczenie przez kataloński rząd lokali do głosowania jest zgodne z prawem. Jeśli uzna, że nie, to nie zostaną one rano otwarte.
Audio
  • Kataloński plebiscyt wciąż pod znakiem zapytania - Ewa Wysocka (IAR) z Barcelony tłumaczenie:"Wiemy, czym jest Hiszpania: demokracją, państwem prawa, w którym wszyscy, a jako pierwsi - rządzący, są podporządkowani imperium prawa".
Przygotowania w barcelońskiej szkole do symbolicznego głosowania w sprawie niepodległości Katalonii. Władze Hiszpanii stanowczo sprzeciwiają się plebiscytowi
Przygotowania w barcelońskiej szkole do symbolicznego głosowania w sprawie niepodległości Katalonii. Władze Hiszpanii stanowczo sprzeciwiają się plebiscytowi Foto: VEPA/ALBERTO ESTEVEZ/PAP/EPA.

Hiszpański minister sprawiedliwości Rafael Catala kilka dni temu dał do zrozumienia, że Madryt nie będzie się wtrącał do plebiscytu, o ile z przygotowań do głosowania wycofa się kataloński rząd i nie użyczy głosującym swoich lokali.

Rząd Katalonii jednak nie spełnił tego warunku. Teraz decyzja zależy od katalońskiej prokuratury. Jeśli ta uzna, że oddanie organizacjom społecznym lokali jest niezgodne z prawem, do głosowania nie dojdzie.
Do Katalonii przybyła 8-osobowa delegacja europejskich deputowanych, którzy mieliby obserwować przebieg głosowania.
W Barcelonie od północy czynne będzie centrum prasowe. W sobotę w mieście manifestowali zwolennicy i przeciwnicy plebiscytu. Doszło do przepychanek z policją.
Tymczasem premier Hiszpanii Mariano Rajoy zaapelował  o wznowienie dialogu i "przywrócenie zdrowego rozsądku" w Katalonii, która szykuje się do symbolicznego głosowania w sprawie niepodległości.

-To, co stanie się jutro, możemy nazwać jak się chce, lecz nie jest to ani referendum, ani konsultacje, ani też nic, co je przypomina; nie wiem, jak to zakwalifikować. Jedno jest pewne, że nie będzie mieć to następstw - powiedział premier Hiszpanii.

- Dopóki jestem premierem, będziemy respektować konstytucję i suwerenność i nikt nie złamie jedności Hiszpanii - oświadczył Rajoy.

Katalończycy mają się wypowiedzieć w sprawie niepodległości swojego regionu, chociaż głosowanie nie będzie wiążące, a jego formuła została kilkakrotnie zmieniona z przyczyn prawnych.

Wolontariusze i aktywiści ruchów niepodległościowych zorganizowali punkty do głosowania i mają nadzieję na dużą frekwencję swych stronników w głosowaniu, które jednak nie będzie mieć mocy prawnej, a według Madrytu będzie wręcz nielegalne.

Symboliczne głosowanie ma być wsparciem dla długotrwałej kampanii na rzecz niepodległości bogatej Katalonii, zamieszkanej przez 7,5 mln osób. Przedstawiciele dwóch głównych partii katalońskich twierdzą, że duża frekwencja będzie mocnym sygnałem dla władz w Madrycie.

Początkowo w Katalonii planowano referendum w sprawie niepodległości. Gdy zostało ono odwołane na wniosek rządu hiszpańskiego, katalońscy politycy postanowili przeprowadzić alternatywną konsultację w postaci symbolicznego głosowania w sprawie niepodległości regionu, lecz i tę formę zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w Madrycie. Zawiesił przeprowadzenie symbolicznego głosowania, lecz Barcelona postanowiła je przeprowadzić.
JU/IAR/PAP
''
Zobacz więcej na temat: Europa Hiszpania katalonia
Czytaj także

Jaume Cabré: niepodległa Katalonia może być dobrym sąsiadem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 20:50
– Określenia "nacjonaliści" Hiszpanie używają wobec nas jako obelgi. Tymczasem wypowiadana jest ona właśnie z pozycji nacjonalistycznych – mówił w Dwójce kataloński pisarz i filolog Jaume Cabré, gość tegorocznego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rada Państwa: głosowanie w sprawie niepodległości Katalonii będzie nielegalne

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 07:43
29 września, na wniosek hiszpańskiego rządu, odwołane zostało referendum niepodległościowe w Katalonii. Jego inicjatorzy postanowili jednak przeprowadzić symboliczne głosowanie. Ma się ono odbyć 9 listopada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania: 23-letnia studentka zginęła w Sewilli. Polka robiła sobie selfie nad rzeką

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 21:29
Śmiertelny wypadek polskiej, 23-letniej studentki w Sewilli, na południu Hiszpanii. Korzystająca ze stypendium Erasmusa dziewczyna spadła z wysokości siedmiu metrów, kiedy robiła sobie selfie nad rzeką Guadalquivir.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania: księżniczka Cristina oskarżona o przestępstwa podatkowe

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 15:20
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Podemus" czyli Hiszpania może

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 14:00
Nowa partia "Podemos" w Hiszpanii, po raz pierwszy wyprzedziła w sondażach rządzące dotąd na zmianę Partie Socjalistyczną i Ludową. Czy czas na nową jakość w polityce?
rozwiń zwiń