Polskie Radio

Szef Agencji Wywiadu Obronnego USA: Irak i Syria mogą nie przetrwać jako państwa

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 07:09
- Irak i Syria, w których spore obszary zajęło Państwo Islamskie (IS) mogą na skutek wojny i konfliktów etnicznych rozpaść się na części i nie przetrwać jako państwa - powiedział w szef Agencji Wywiadu Obronnego (DIA) USA gen. Vincent Stewart.
Iraccy żołnierze
Iraccy żołnierzeFoto: US Army/Wikipedia/domena publiczna

Zdaniem Stewarta Syria może w przewidywalnej przyszłości rozpaść się na dwie lub trzy części; "nie jest to celem polityki, jaką prowadzi USA, ale staje się to coraz bardziej prawdopodobne" - powiedział szef DIA, który wraz z dyrektorem CIA Johnem Brennanem wziął w Waszyngtonie udział w konferencji na temat działań służb wywiadowczych.

Rozpad grozi też Irakowi, trudno bowiem sobie wyobrazić funkcjonalny, wspólny iracki rząd centralny, do którego wejdą iraccy Kurdowie - dodał Stewart.

Rządy bezsilne

Brennan podkreślił, że granice tych państw pozostają nienaruszone, ale przyznał, że tamtejsze rządy straciły nad nimi kontrolę.

- Sądzę, że na Bliskim Wschodzie dojdzie w ciągu dekady lub dwóch do zmian, które sprawią, że (region ten) nie będzie wyglądał tak jak dawniej - powiedział szef CIA.

Zarówno Syrię jak i Irak zamieszkują sunnici, szyici i Kurdowie. Na terenach obu państw IS utworzył samozwańczy kalifat.

Zaangażowanie Rosji

Tymczasem USA wyrażają zaniepokojenie doniesieniami o możliwym wzmacnianiu obecności wojskowej Rosji w Syrii. W ostatnich dniach amerykański sekretarz stanu John Kerry dwukrotnie rozmawiał o tym przez telefon z Ławrowem.

Zaniepokojenie informacjami o zwiększonym zaangażowaniu wojskowym Rosji w Syrii wyraża też NATO. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg ostrzegł we wtorek, że zwiększanie przez Moskwę wsparcia dla reżimu Assada grozi zaostrzeniem konfliktu.

pp/PAP

Czytaj także

Państwo Islamskie potępia uchodźców, którzy uciekli do Europy. "Niebezpieczny grzech"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 17:02
Dżihadyści z Państwa Islamskiego nazywają ucieczkę muzułmanów na Zachód "niebezpiecznym grzechem ciężkim".
rozwiń zwiń