10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.
Katastrofa smoleńska
Tak relacjonowaliśmy obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej:
21.50
Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. - Prawda zwyciężyła, zwyciężyła dzięki temu także wolność, bo nie ma wolności bez prawdy; będziemy musieli odnosić kolejne zwycięstwa, by Polska była wolna i by była krajem wolnych Polaków - zaznaczył prezes PiS Jarosław Kaczyński na pl. Piłsudskiego.
21.23
- W sprawie katastrofy smoleńskiej część spraw już została wyjaśniona, a droga do wyjaśnienia innych jest otwarta - mówił prezes PiS. - Za chwilę pójdziemy pod pomniki, to będzie uwieńczenie naszego zwycięstwa, warto było, przysłużyliśmy się ojczyźnie, godności Polaków - dodał.
21.20
Jarosław Kaczyński: miesięcznice trwają, poranna msza, wieczorna msza, będziemy składali wieńce pod pomnikami, a sądzę, że raz na rok będziemy maszerować, że w kolejne rocznice marsze będą.
21.11
Trwa wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.
- Jest to marsz ostatni, kończymy, przede wszystkim dlatego, że doszliśmy do celu - niedaleko stąd odsłonięto pomnik ofiar, a pomnik Lecha Kaczyńskiego zostanie odsłonięty 10 listopada - podkreślił Jarosław Kaczyński.
21.05
Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie rozpoczął się Apel Pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestnicy uroczystości odśpiewali Hymn Polski. Wcześniej Marsz Pamięci przeszedł przed Pałac Prezydencki Krakowskim Przedmieściem z archikatedry św. Jana. Jego uczestnicy modlili się, nieśli biało-czerwone flagi i baner z napisem: "Smoleńsk -Pamiętamy".
Źródło: TVP Info
21.00
Marsz Pamięci dotarł do Pałacu Prezydenckiego.
20.35
Przemarsz uczestników uroczystości upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej przed Pałac Prezydencki.
20.25
Zakończyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Za chwilę marsz pamięci przejdzie przed Pałac Prezydencki. Tam przewidziane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Źródło: TVP Info
20.12
20.10
Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej - iluminacja budynku KPRM w Warszawie.
Fot.: PAP/Paweł Supernak
19.57
19.54
00:26 Janocha.mp3 - Zginęli, bo razem chcieli oddać hołd pomordowanym polskim oficerom - powiedział w homilii biskup Michał Janocha (IAR)
19.38
- Uczestniczyłem w uroczystości odsłonięcia Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej i było w niej dużo elementów jednoczących - powiedział szef sejmowego koła Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki. Podkreślił, że pomnik powinien powstać już wcześniej.
19.15
19.00
W archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie rozpoczęła się msza w intencji osób, które 8 lat temu zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem.
W mszy św., celebrowanej m.in. przez biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Michała Janochę, uczestniczą m.in.: prezydent Andrzej Duda, jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele - wicepremier Beata Szydło, szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef MON Mariusz Błaszczak, minister rodziny Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska oraz przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.
Msza rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i modlitwą za zmarłych oraz słowem wstępnym proboszcza parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela ks. prałata Bogdana Bartołda. Duchowny podkreślił, że wydarzenia z 10 kwietnia 2010 r. "pozostawiają w naszych sercach niezabliźnioną ranę", wówczas bowiem zginęło 96 osób, które oddały "swoje życie w służbie ojczyźnie".
18.53
Posłanka PiS Małgorzata Wassermann wyraziła przekonanie, że ustalenia prokuratury i podkomisji doprowadzą nas do prawdy o tragedii smoleńskiej. Dziś obchodzimy 8. rocznicę katastrofy lotniczej, w której zginął między innymi ojciec posłanki - poseł PiS Zbigniew Wassermann.
Małgorzata Wassermann mówiła w Polskim Radiu 24, że wierzy w to, iż badania prokuratury i podkomisji doprowadzą nas "w dużej części" do odpowiedzi na to co się wydarzyło w Smoleńsku. Jak podkreśliła, zarówno śledczy, jak i eksperci podkomisji każde badanie wykonują w kilku laboratoriach, a następnie eliminują tezy, które nie mają potwierdzenia w faktach.
18.46
18.30
Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w Mielcu, że katastrofa smoleńska pogłębiła podziały między Polakami. Szef ludowców złożył kwiaty na grobie tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej posła PSL Leszka Deptuły.
18.12
00:29 Obrazek warszawiacy.mp3 Warszawiacy i przyjezdni o pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 (IAR)
17.47
Magdalena Merta, wdowa po Tomaszu Mercie, wiceministrze kultury, uważa, że pomnik smoleński dobrze wkomponuje się w przestrzeń, mimo że był projektowany z myślą o Krakowskim Przedmieściu. Wyraziła nadzieję, że połączy rodziny ofiar katastrofy, a także Polaków.
17.39
17.27
Źródło: TVP Info
17.15
17.03
- W wyniku katastrofy smoleńskiej Ukraina straciła przyjaciela, jakim był dla niej prezydent Polski Lech Kaczyński - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który przekazał kondolencje w związku z ósmą rocznicą tragedii.
16.50
16.20
- Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej jest nasz wspólny, wierzę, że będzie nas jednoczył niezależnie od poglądów, barw politycznych, bo on jest wszystkich i dla wszystkich - zaznaczył Andrzej Duda.
Źródło: TVP Info
16.15
Prezydent o ofiarach tragedii smoleńskiej: zginęli razem, bo byli przekonani o obowiązku uczczenia pamięci polskich oficerów pomordowanych w Katyniu, zginęli razem jako reprezentanci naszej polskiej wspólnoty, bez podziału na barwy polityczne.
16.10
Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda powiedział, że katastrofa smoleńska to tragiczny moment. - Najstraszliwszy dla rodzin ofiar, ale straszliwy dla całej Polski, bo zginęli ludzie, którzy odrodzoną Polskę budowali i co do których mieliśmy nadzieję, że będą ją budowali jeszcze przez lata - tłumaczył.
16.03
- Ten pomnik jest wyrazem odrzucenia lęku i przywrócenia godności państwa i godności narodu i dlatego jest taki potrzebny. Pośrednio to też pomnik wierności, upamiętnia tych, którzy walczyli by powstał, byli wierni - podkreślił Jarosław Kaczyński.
- Ani pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, ani pomnik Lecha Kaczyńskiego, nie jest przeciwko nikomu, my chcemy jedności Polaków, ale jedności wokół dobra, a nie wokół zła. My chcemy silnej, sprawiedliwej, godnej Polski i godnych Polaków - dodał prezes PiS.
15.59
Jarosław Kaczyński o tragedii smoleńskiej: to śmierć znacznej części polskiej elity, trzeba pamiętać, że to buduje szczególny związek z tym, co wydarzyło się w 1940 r. w Katyniu, tam też mordowano polską elitę, nie wolno tego z naszej pamięci wypierać.
Źródło: TVP Info
15.57
- To pomnik pamięci, godności, wierności, jest tam 96 nazwisk, bez żadnych tytułów, bez funkcji, 96 Polek i Polaków, osób, które wybrały się do Katynia, by podtrzymać pamięć, to już jest wystarczający powód, by ten pomnik tu stanął - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego.
15.50
W Warszawie przed budynkiem Garnizonu Warszawa odsłonięty został kamień w miejscu, gdzie powstanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
15.45
Do odsłonięcia monumentu zaproszone zostały wszystkie rodziny ofiar, w odsłonięciu uczestniczyli m.in. Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska, Małgorzata Wassermann, Ewa Kochanowska, Andrzej Melak. Następnie pomnik został poświęcony przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
- Modlimy się przede wszystkim za zmarłych, którzy osiem lat temu zginęli w katastrofie smoleńskiej, w tej modlitwie prosimy w intencji najbliższych tych zmarłych, ale módlmy się także o to, aby ten pomnik wszystkich nas jednoczył - powiedział kard. Nycz.
15.35
W Warszawie na pl. Piłsudskiego przedstawiciele rodzin odsłonili Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.
15.30
15.22
15.19
Premier Mateusz Morawiecki oddaje hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Szef rządu napisał na Twitterze, że 10 kwietnia "na zawsze pozostanie dniem zadumy nad polskim losem".
"Życie 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, w tym Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki, było najlepszym świadectwem i przykładem niezrównanego patriotyzmu oraz służby drugiemu człowiekowi. Cześć Ich Pamięci!" - napisał premier.
15.14
15.10
Jacek Sasin wyraził ubolewanie z powodu braku zgody w kwestii uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów przypomniał, że 96 osób, które zginęło 8 lat temu w drodze do Katynia, reprezentowało różne barwy polityczne.
W Polskim Radiu 24 minister mówił, że inicjatorzy budowy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku - Społeczny Komitet Budowy - chcieli, by monument tworzył pole do wspólnego uczczenia ofiar i do pojednania.
15.05
15.00
W środę o godz. 13 w Warszawie odbędzie się prezentacja raportu technicznego podkomisji badającej katastrofę smoleńską.
14.50
Uczestnicy Marszu z Portretami w Warszawie, zorganizowanego przez Solidarnych 2010 w hołdzie 96. ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.
Fot.: PAP/Tomasz Gzell
14.42
00:24 pl. Piłsudskiego.mp3 Polacy czczą pamięć ofiar tragedii smoleńskiej. Warszawiacy mówią, że plac Marszałka Józefa Piłsudskiego to godne miejsce na uczczenie pamięci polskiej delegacji, która zginęła w drodze do Katynia (IAR)
14.20
14.15
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin przekazał we wtorek kondolencje w związku z ósmą rocznicą katastrofy smoleńskiej.
"Dziś, w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęło wielu prawdziwych przyjaciół Ukrainy, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką, oddajemy hołd ofiarom tej wielkiej tragedii, łączymy się w bólu i modlitwach z Narodem Polskim. R.I.P." - napisał Klimkin na Twitterze.
14.05
Prezydent Andrzej Duda uczcił we wtorek ofiary katastrofy smoleńskiej pochowane na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Osiem lat od tragedii prezydent złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar katastrofy.
Prezydentowi, który krótko rozmawiał z bliskimi ofiar towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda. Obecni byli także m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska.
13.45
Senator Alicja Zając, wdowa po wicemarszałku Sejmu III kadencji Stanisławie Zającu, powiedziała we wtorek w Rzeszowie, że żałoba po tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej nie "skończyła się w 2010 roku". - Ona trwa; tylko w inny sposób - dodała.
Jej zdaniem w rocznicę katastrofy w Smoleńsku, "trzeba zadać pytanie, dlaczego nam rodzinom, ale także Polakom zgotowano taki los". - Nie tylko 78 lat temu, kiedy w bestialski sposób zamordowano tysiące polskich oficerów, elitę Rzeczpospolitej. I teraz, 10 kwietnia 2010 roku, kiedy zginęło 96 wybitnych Polaków, o których często kazano nam zapomnieć - powiedziała Zając.
Senator odniosła się do osób, które mówią, że nie wezmą udziału we wtorkowych uroczystościach. - To nie bierzcie, ale o tym nie mówcie, bo to jest wasz wstyd. Nie nasz. To jest nasz zaszczyt i chluba, że mieliśmy takich Polaków jak oficerowie rozstrzelani w Katyniu i że mieliśmy takich Polaków, którzy 10 kwietnia 2010 polecieli do Smoleńska - stwierdziła.
Dodała, że chciałaby "ażeby już nigdy od dzisiejszego dnia, od tej 8. rocznicy, nikt nie odważył się oczerniać tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku". - Zasłużyli na wieczną pamięć, życzliwą pamięć i na wdzięczność. Cześć ich pamięci. Niech spoczywają w pokoju - powiedziała senator Zając.
W Rzeszowie uroczystość upamiętniająca 8. rocznicę katastrofy w Smoleńsku odbyła się pod pomnikiem poświęconym jej ofiarom. Organizatorem był zarząd woj. podkarpackiego.
13.34
W 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej, pod tablicą upamiętniającą szefów Biura Bezpieczeństwa Narodowego - ministrów Władysława Stasiaka oraz Aleksandra Szczygło – którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, złożono wieńce od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.
W uroczystości wzięli udział szef BBN Paweł Soloch, sekretarz stanu w MON Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w MON Marek Łapiński oraz pracownicy BBN.
13.19
- Lech Kaczyński był wielkim prezydentem Polski, wielkim z uwagi na swoje doświadczenie polityczne i intuicję polityczną - powiedział prezydent w radiu RDC. Lech Kaczyński - dodał - "miał swoją wizję rozwoju Rzeczpospolitej - wiedział do jakiej Polski dąży, jak ta Polska ma być umiejscowiona międzynarodowo, kto powinien być naszym sojusznikiem". - Cieszę się ogromnie, że część tych marzeń Lecha Kaczyńskiego teraz udaje się zrealizować - powiedział prezydent.
Lech Kaczyński - mówił Duda - miał "jasne spojrzenie i sprecyzowany pogląd" m.in. na kwestię tarczy antyrakietowej w Polsce. - Walczył ze wszystkich sił i nie udało się; rząd Donalda Tuska działał w tej sprawie inaczej, przeciwnie do tego, co chciał zrealizować prezydent Kaczyński - powiedział Duda. - W zasadzie po 10 latach udaje się to naprawić i cieszę się, że dzisiaj Polska idzie w tym kierunku, w jakim chciał ją wtedy prowadzić Lech Kaczyński - dodał.
Jak wyliczał prezydent, w Polsce powstaje tarcza antyrakietowa; na terenie kraju mamy wojska amerykańskie i innych krajów NATO, ponadto mamy też podpisaną pierwszą umowę na systemy obrony powietrznej Patriot oraz realizujemy plan modernizacji armii. - To są rzeczy niezwykle ważne - podkreślił.
Prezydent podkreślił, że "to wszystko zawdzięczamy m.in. dzięki postanowieniom szczytu NATO w Warszawie, który był naszym wielkim sukcesem". Dodał, że z tego punktu widzenia, jego zdaniem Lech Kaczyński "patrzy na nas z nieba z dumą, że rzeczywiście zrobiliśmy dużo rzeczy, które budują bezpieczeństwo Rzeczypospolitej i takich, które budują silną Polskę".
12.56
Prezydent Andrzej Duda złożył we wtorek wieńce na Cmentarzu Bródnowskim na grobach prezydenckiego ministra Pawła Wypycha oraz Katarzyny Doraczyńskiej - ofiar katastrofy smoleńskiej.
12.37
Po katastrofie smoleńskiej ludzie zobaczyli, że potrafią być razem - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w Polskim Radiu RDC. Jak dodał, polską delegację do Katynia łączyła niezwykle patriotyczna, wspólna postawa, niezależnie od poglądów politycznych. - Oczywiście, dzisiaj jest wiele sporów i trudno mówić o jedności, ale można o nią apelować, posługując się właśnie tamtym przykładem - zaznaczył.
- Przede wszystkim trzeba pokazywać istotę tego, co się wtedy stało - podkreślił Andrzej Duda. - Ludzie z różnych stron sceny politycznej - prezydent prof. Lech Kaczyński z małżonką, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, ale także posłowie Platformy Obywatelskiej, ale także bardzo ważni parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i wielu innych ludzi, którzy stanowili elitę polityczną, społeczną naszego kraju - wsiadło razem do samolotu w jednym wspólnym celu: żeby oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu - mówił.
Jak podkreślił, polską delegację łączyła wówczas "niezwykle patriotyczna, wspólna postawa, niezależnie od tego, jakie kto miał szczegółowo poglądy polityczne, jaki kto miał szczegółowy światopogląd". - Uważam, że ich śmierć przyniosła nam jeszcze jeden element, który powinien być dla całego polskiego społeczeństwa, dla całego naszego narodu elementem wspólnym: tym elementem wspólnym powinna być pamięć o nich i o ich ofierze życia, którą oddali służąc Polsce - dodał prezydent.
- Żadna ofiara nie idzie na marne, wielu ludzi się przebudziło w tamtym momencie - powiedział Andrzej Duda. Jak stwierdził, osobiście zna ludzi, którzy przystąpili do działalności publicznej po katastrofie smoleńskiej, "uważając, że jakoś trzeba starać się zapełnić ten brak, tę ogromną wyrwę, która powstała".
12.35
12.31
12.20
Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Prezydent złożył też wieńce przed grobami: prezesa Stowarzyszenia Parafiada ks. Józefa Jońca, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla oraz kapelana Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzeja Kwaśnika, którzy także zginęli w katastrofie smoleńskiej.
12.16
Filmy i zdjęcia poświęcone m.in. parze prezydenckiej Marii i Lechowi Kaczyńskim oraz dokument pokazujący nastrój ulic Warszawy i Krakowa w dniach żałoby narodowej po 10 kwietnia 2010 roku wyświetlono we wtorek na pl. Piłsudskiego w Warszawie podczas obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
W bloku filmowym zaprezentowano m.in. film Marii Dłużewskiej "Dama" o prezydentowej Marii Kaczyńskiej, film dokumentalny Arkadiusza Gołębiewskiego "Alma Polaca - czyli polska dusza", który pokazuje Polaków zmagających się z tragedią narodową po katastrofie samolotu w dniu 10 kwietnia 2010 r.
W trakcie uroczystości na pl. Piłsudskiego wyświetlano też m.in. zdjęcia pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.
12.12
12.01
11.35
Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński uczcili we wtorek pamięć ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., składając na wojskowych Powązkach wieńce przed pomnikiem upamiętniającym wszystkie ofiary oraz kwiaty na grobach osób, które spoczywają tam w tzw. kwaterze smoleńskiej.
Szef rządu i lider Prawa i Sprawiedliwości złożyli kwiaty i zapalili znicze. Towarzyszyli im członkowie rządu, współpracownicy i politycy PiS, m.in. wicepremier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu: Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz b. szef MON Antoni Macierewicz.
11.24
11.19
11.03
Od uderzenia w Dzwon Katyński na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu rozpoczęła się uroczysta msza św. z udziałem delegacji na czele z ambasadorem RP w Moskwie Włodzimierzem Marciniakiem oraz przedstawicieli smoleńskiej Polonii.
Wcześniej ambasador Marciniak wraz z delegacją, dyplomaci wojskowi i przedstawiciele Polonii, a także przedstawiciel duchowieństwa prawosławnego ze Smoleńska złożyli wieńce i zapalili znicze najpierw na rosyjskiej, a następnie na polskiej części Zespołu Memorialnego w Katyniu.
10.59
W Warszawie w Świątyni Opatrzności Bożej premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złożyli wiązanki kwiatów na grobie ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku.
10.51
10.43
Moment żałoby po katastrofie smoleńskiej był czasem, który wszystkich łączył - mówiła na antenie TVP Info Beata Mazurek. Rzeczniczka PiS uczestniczyła w porannej mszy w intencji ofiar w Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu, a następnie w Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. - Myślę, że wszyscy powinniśmy sobie uświadomoć jedno, że wobec śmierci nie ma zwycięzców, wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi. A pamięć tym, którzy zginęli na służbie, tym którzy zginęli, reprezentując Polskę na prawdę się należy - mówiła Beata Mazurek.
10.40
10.29
Wierzę w to, że prędzej czy później wyjaśnienie tragedii smoleńskiej będzie możliwe – powiedział prezydent Andrzej Duda, który we wtorek w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej złożył kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. W rozmowie z dziennikarzami prezydent ocenił także, że przetrzymywanie przez Rosję wraku samolotu TU154M jest bezprawiem.
- Czekam na to, aż wszystkie dowody, które tylko są możliwe do pozyskania będą pozyskane i zbadane. Cały czas wierzę w to, że właśnie dzięki tym dowodom dowiemy się, jaka była przyczyna tragedii smoleńskiej – powiedział prezydent Duda pytany o ostatnie wypowiedzi Antoniego Macierewicza w sprawie przyczyn katastrofy.
- Chciałbym, aby ktoś przedstawił pełny zestaw wszystkich dowodów, jakie są w sprawie. Ja o bardzo wielu dowodach słyszałem, natomiast nie miałem do czynienia z takim całościowym zestawieniem. Wierzę w to, że prędzej czy później to nastąpi i że wtedy, także dzięki pracy prokuratorów, czy może przede wszystkim, to wyjaśnienie tragedii smoleńskiej będzie możliwe– podkreślił Andrzej Duda.
Pytany, czy nie wierzy w słowa Antoniego Macierewicza o wybuchu, prezydent odpowiedział: "To nie jest kwestia wiary, to jest kwestia dowodów". Na pytanie, jak ocenia prace podkomisji Antoniego Macierewicza prezydent wyraził nadzieję, "że zostaną przedstawione wyniki tych prac".
Dopytywany, czy będzie to możliwe bez współpracy z Rosją, Andrzej Duda stwierdził: "Nie ma co ukrywać, najważniejszy chyba w sprawie dowód, jakim jest wrak samolotu, cały czas znajduje się w Rosji i władze Rosji nie chcą go oddać – co według mnie jest bezprawiem, chociażby dlatego, że jest to polska własność".
- To jest samolot produkcji rosyjskiej, ale Polska go zakupiła i to jest polska własność. W związku z czym polska własność powinna do Polski wrócić. Można sobie tylko zadawać pytanie, dlaczego Rosjanie nie chcą oddać tego wraku – podkreślił prezydent Duda.
10.11
Prezydent Andrzej Duda oddał hołd spoczywającej w krypcie Katedry Wawelskiej parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim. Razem z nim hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddała Marta Kaczyńska wraz córkami.
Prezydent po uroczystości na Wawelu powiedział, że wtorkowa ceremonia "wyglądała tak jak co roku od tamtego pamiętnego momentu". - Spotkaliśmy się tutaj w krypcie św. Leonarda, gdzie była msza św. dla córki pary prezydenckiej i wnuczek. My współuczestniczyliśmy w niej i modliliśmy się za dusze pary prezydenckiej i wszystkich, którzy z nimi zginęli w smoleńsku. Następnie przy sarkofagu pary prezydenckiej złożyliśmy kwiaty, także na sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego - mówił prezydent. - Można powiedzieć, że to już taki rytuał tych dziesiątych kwietnia – dodał.
Prezydent mówił dziennikarzom, że 10 kwietnia to dzień pamięci o ofiarach katastrofy, którą należy podtrzymywać. Podkreślił, że marzył o powstaniu pomnika upamiętniającego tych ludzi w ważnym, centralnym miejscu w Warszawie, dlatego cieszy się, że dzisiaj jest to możliwe. Dodał, że zadowolony jest również z tego, iż wkrótce powstanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Uważam, że jest to człowiek, który jako prezydent Warszawy, jako wielki Polski polityk, zasłużył sobie na pomnik swoim życiem i służbą dla ojczyzny - mówił.
09.58
Litewski parlament uczcił minutą ciszy pamięć prezydenta L.Kaczyńskiego i ofiar tragedii smoleńskiej. Przewodniczący litewskiego Sejmu, Viktoras Pranckietis, powiedział, że prezydent Lech Kaczyński był prawdziwym przyjacielem Litwy.
Z kolei szef litewskiej dyplomacji, Linas Linkiewiczius napisał na Twitterze, że Litwa nigdy nie zapomni ofiar tragedii smoleńskiej. "8 lat temu Polska straciła wiele znamienitych osobistości, elitę państwa. Litwa straciła szczerych przyjaciół. Wieczny pokój dla nich. Dziś i zawsze będziemy z naszymi polskimi braćmi i siostrami" - czytamy we wpisie.
09.55
09.54
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz wiceminister Stanisław Szwed złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Izabelę Jarugę-Nowacką. Izabela Jaruga-Nowacka była ministrem polityki społecznej w latach 2004-2005. Tablicę ją upamiętniającą, przed wejściem do siedziby MRPiPS, odsłonięto w październiku 2010 r.
09.44
09.25
Ta sprawa jest ciągle otwarta – powiedział w programie "Minęła 8" ksiądz profesor Witold Kawecki, teolog i medioznawcza, UKSW, wspominając katastrofę smoleńską. Wskazał, że "pytań jest może więcej, niż było wtedy 8 lat temu”, ale „nadzieja nie stawia sobie limitów ani ograniczeń czasowych".
09.24
W Mińsku, Grodnie i Brześciu odbędą się we wtorek uroczystości z okazji ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 r. zginęli prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, a także 94 członków delegacji udającej się do Katynia.
W stolicy Białorusi z inicjatywy ambasady RP w Mińsku odbędą się w tym dniu w kościele katedralnym msza oraz koncert organowy. Polacy z Grodna wraz z przedstawicielami tamtejszego konsulatu generalnego RP będą się modlić w południe podczas mszy w intencji ofiar. Wieczorem planowane jest złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim. W kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Brześciu zostanie odprawiona msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, zamówiona z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Brześciu. Planowany jest także pokaz filmu pt. "W imię honoru".
09.17
09.14
- Tragedia smoleńska wymaga uhonorowania, wymaga pamięci. Do tego służą pomniki – przekonywał w „Salonie politycznym Trójki” minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Jak mówił, zamykamy pewien symboliczny okres żałobny, nie pozwolono nam jej przeżywać w sposób cywilizowany i normalny, dlatego dopiero teraz powstają pomniki.
09.08
09.03
Jako chrześcijanie chcemy zmarłym w katastrofie smoleńskiej ofiarować modlitwę, bo to dla nich jest najcenniejsze; prosić o miłosierdzie boże - powiedział podczas obchodów 8. rocznicy katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. na warszawskich Wojskowych Powązkach bp polowy WP Józef Guzek.
- Po ośmiu latach miejsce pożegnań stało się miejscem spotkań. Kolejny już raz przychodzimy w kolejną rocznicę, aby spotkać się z tymi, którzy tamtego dnia zginęli. Jako chrześcijanie chcemy również ofiarować modlitwę, bo to dla nich jest najcenniejsze; prosić o miłosierdzie boże. Słowa ludzkie są zbyt małe i nieudolne, by kierować je do Boga, dlatego odmówmy modlitwę, której nas nauczył Jezus Chrystus - powiedział bp Guzek. Zmówił modlitwę "Ojcze nasz".
08.50
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, szefowie MON Mariusz Błaszczak i MSWiA Joachim Brudziński, uczestniczą we wtorek w apelu pamięci przed Pałacem Prezydenckim w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Apel odbył się o godz. 8.41, w godzinę kiedy doszło do katastrofy; złożono kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary tragedii z 10 kwietnia 2010 r.
Przed Pałacem ułożono krzyż z białych i czerwonych zniczy, umieszczono zdjęcie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, po dwóch stronach znajdują się flagi narodowe, jest też asysta wojskowych.
08.46
08.42
O godzinie 9.41 czasu lokalnego (godz. 8.41 w Polsce) ambasador RP Włodzimierz Marciniak, kierujący polską delegacją, złożył kwiaty na miejscu katastrofy przy lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku.
08.35
08.28
Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach rozpoczęły się przygotowane przez stołeczny ratusz uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Obchody rozpoczęły się o godz. 8.20. przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu na Wojskowych Powązkach, gdzie znajduje się pomnik wszystkich ofiar oraz 28 mogił osób, które zginęły w katastrofie.
Podczas uroczystości odczytane zostaną nazwiska ofiar katastrofy; duchowni trzech wyznań odmówią modlitwę, delegacje i bliscy ofiar złożą wieńce i kwiaty, zapłoną znicze. O godz. 8.41 – w godzinę katastrofy - odegrany zostanie utwór "Cisza". W ceremonii uczestniczą m.in. rodziny ofiar i politycy.
08.15
08.11
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Senatu oraz ministrowie i politycy PiS biorą udział we wtorkowej mszy św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, która rozpoczyna obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Po mszy, uczestnicy miesięcznicy z kościoła seminaryjnego przejdą przed Pałac Prezydencki, gdzie złożą kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.
08.09
08.07
Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek rano na Wawel, by w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej oddać hołd spoczywającej w krypcie Katedry Wawelskiej parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim. Hołd tragicznie zmarłym rodzicom przyjechała też oddać Marta Kaczyńska wraz z córkami.
08.06
W siedzibie MON na ulicy Klonowej w Warszawie szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Ministrowi towarzyszyli mu dowódcy Wojska Polskiego. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz złożył wieniec w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego.
08.02
07.55
Marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski złożyli wieńce w Sejmie przed tablicami upamiętniającymi: prezydenta Lecha Kaczyńskiego i marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego oraz przed tablicą ku czci posłów i senatorów- ofiar katastrofy smoleńskiej. Towarzyszyli im Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, wicemarszałkowie Sejmu. Tablice są umieszczone w holu głównym Sejmu.
07.42
Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, który zginął w katastrofie, przewodniczący Komitetu Katyńskiego i działacz Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 ocenił w Radiowej Jedynce, że wiele spraw dotyczących katastrofy smoleńskiej zostało wyjaśnionych, ale na ostateczny wynik badań trzeba jeszcze poczekać.
Zdaniem Andrzeja Melaka, postawa Rosjan w sprawie katastrofy smoleńskiej nosi znamiona przestępstwa. Jak mówi, Rosjanie zaraz po katastrofie powinni ogrodzić teren i powołać międzynarodową komisję, tak jak zrobili to w Indonezji czy Petersburgu, gdy ich samoloty uległy katastrofie. - Zabranie i przetrzymywanie polskich własności tak istotnych dla wyniku badań to jest po prostu przestępstwo międzynarodowe - powiedział Andrzej Melak.
07.33
W sporze o przyczyny katastrofy smoleńskiej znikają ludzie, którzy lecieli tym samolotem i znika cel wyjazdu, rocznica zbrodni katyńskiej - zauważyła w rozmowie z PAP Ewa Kochanowska, wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim.
Kochanowska oceniła, że rodziny osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, "coraz gorzej znoszą niesprawdzone albo wyssane z palca informacje na temat katastrofy". "Wolelibyśmy poczekać na raporty zarówno podkomisji, jak i prokuratury, źle znosimy nieustanne żonglowanie Smoleńskiem, wyciąganie jako sensacyjnych informacji, które są już dawno zdementowane" - powiedziała.
07.28
Aleksandr Syriewicz, właściciel działki, na której znajduje się fragment miejsca katastrofy Tu-154M, poinformował, że od 20 kwietnia mają się tam rozpocząć kolejne prace budowlane. - W związku z tym przez około dwa tygodnie dostęp do miejsca katastrofy będzie zamknięty – powiedział PAP w rozmowie telefonicznej Syriewicz.
Syriewicz, dyrektor firmy Wiek, od ubiegłego roku jest właścicielem działki sąsiadującej z lotniskiem Siewiernyj w Smoleńsku, która wcześniej należała do Smoleńskich Zakładów Lotniczych.
Działka obejmuje fragment terytorium, na którym znalazły się po katastrofie szczątki ofiar i samolotu; na jej terenie znajduje się kamień upamiętniający tragedię i prowadząca do miejsca katastrofy betonowa droga.
07.21
Również w Smoleńsku i Katyniu odbędą się we wtorek uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy Tu-154M, w której zginęli Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz 94 członków delegacji, udającej się do Katynia. Polska delegacja odda także hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.41 (godz. 8.41 w Polsce) od złożenia wieńców i zapalenia zniczy na miejscu katastrofy Tu-154M w Smoleńsku obok lotniska Siewiernyj. Członkowie delegacji, kierowanej przez ambasadora RP w Rosji Włodzimierza Marciniaka udadzą się następnie do Katynia, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości – na Polskim Cmentarzu Wojennym zostanie odprawiona msza. Ambasador Marciniak złoży kwiaty i zapali znicze na polskim cmentarzu, a także w rosyjskiej części zespołu memorialnego, gdzie spoczywają sowieckie ofiary represji stalinowskich.
07.18
07.15
W związku z obchodami 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie we wtorek wiele ulic, placów i parkingów jest wygrodzona i całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego, a także pieszego.
Wygrodzone barierkami są m.in. pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej i pl. marszałka Piłsudskiego, ulica gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza, Ossolińskich. Na wymienionych ulicach obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Dodatkowo całkowite zamknięte dla ruchu są ul. Miodowa od ul. Koziej do ul. Krakowskie Przedmieście oraz ul. Krakowskie Przedmieście od ul. Królewskiej do ul. Świętokrzyskiej. Ponadto przez cały wtorek zakaz zatrzymywania się obowiązuje m.in. na ulicach: Boleść, Brzozowa, Celna, Jezuicka, Kanonia, Dziekania, Bednarska i na skwerze H.C. Hoovera.
Autobusy linii 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E-2 kursują objazdami.
fc, mr