Teraz czeka nas dyskusja na Radzie Dialogu Społecznego, gdzie pracodawcy proponują podwyżkę o 117 zł, a związki zawodowe chcą aby płaca minimalna wynosiła 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Rząd chce aby płaca minimalna wzrosła o 120 zł
Rząd proponuje, by płaca minimalna w przyszłym roku wyniosła 2220 złotych. Tym samym wzrosłaby z obecnych 2100 złotych o 120 złotych.
Stawka godzinowa miałby zaś wzrosnąć z obecnych 13 złotych 70 groszy do 14 złotych 50 groszy.
Jaka podwyżka płacy minimalnej w 2019 r. ?
Teraz propozycja rządu będzie dyskutowana na Radzie Dialogu Społecznego
Jak powiedział IAR wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki, rządowa propozycja będzie rozpatrywana przez członków Rady Dialogu Społecznego i tak naprawdę dopiero po zakończeniu negocjacji w Radzie będzie wiadomo ile od pierwszego stycznia przyszłego roku wyniesie kwota minimalnego wynagrodzenia.
Związki proponują wyższy wzrost, pracodawcy mówią o wzroście nie większym niż 117 zł
Partnerzy społeczni mają odrębne zdania w tej sprawie. Przedstawiciele związków zawodowych od dawna postulują podniesienie płacy minimalnej do wysokości 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.
Pracodawcy chcą natomiast, by płaca minimalna wzrosła nie więcej niż ustawowe minimum czyli 117 złotych.
Wcześniej resort pracy proponował podwyżkę o 150 zł, na która nie było zgody ministerstwa finansów
Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska proponowała wcześniej, by przyszłoroczne minimalne wynagrodzenie wyniosło 2250 złotych, ale nie zgodził się na to resort finansów.
Rząd proponuje aby płaca minimalna w 2019 r. wzrosła do 2220 zł
Rząd ustalił w trybie obiegowym, że najniższe wynagrodzenie miałoby wynieść od nowego roku 2220 złotych. Na przedstawienie swojej propozycji partnerom społecznym ma czas do jutra.
NRG, IAR, jk