Agata Kornhauser-Duda urodziła się 2 kwietnia 1972 r. w Krakowie. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w tym mieście. Po otrzymaniu w 1991 r. świadectwa dojrzałości, podjęła naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Filologii Germańskiej, uzyskując w 1997 r. tytuł magistra.
Po studiach, początkowo zatrudniona była w prywatnej firmie, a od października 1998 r. do 2015 roku pracowała – jako nauczycielka języka niemieckiego – w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Poza działalnością pedagogiczną zajmowała się między innymi organizowaniem międzyszkolnych wymian uczniowskich z krajami niemieckojęzycznymi.
Od 1994 r. jest żoną Andrzeja Dudy.
Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda objęła patronat honorowy nad Akcją Programu 1 Polskiego Radia S.A. "Choinki Jedynki". Na licytację, poza własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi, przekazała także medalion z motywem świątecznym.
– Nie ukrywam, że z ogromną radością i przyjemnością już po raz czwarty biorę udział w akcji "Choinki Jedynki", której to akcji z pełnym przekonaniem patronuję, mając nadzieję, że wzorem lat poprzednich, również w tym roku, wyzwoli ona wiele dobra, które przełoży się na konkretną pomoc dla podopiecznych fundacji pani Anny Dymnej „Mimo wszystko” i wskazanej w tym roku przez nią fundacji „Pomóż Mi Żyć”. Bardzo się cieszę, że Polskie Radio już od 17 lat tworzy przestrzeń do tego, by w tym pięknym okresie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, wspólnie zrobić coś dobrego dla innych – powiedziała małżonka Prezydenta 2 grudnia w gmachu Polskiego Radia
Zadaniem zaproszonych tego dnia do Polskiego radia gości było stworzenie obrazów pt. "Tajemnice Bożego Narodzenia". Udział w malowaniu obrazków wzięli m.in. Krystyna Prońko, Emilia Krakowska, Piotr Bajtlik z córkami: Zosią i Hanią, Karolina Bacia, Michał Zdunik, Małgorzata Kozłowska, prof. Andrzej Udalski, Magdalena Wróbel, Katarzyna Ucherska, Sound’n’Grace, Filip Lato, Jula, LemON, Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski, Dariusz Michalski, Jerzy Grunwald, Sławomir Łosowski, Andrzej Warych, Marika, Sławomir Wierzcholski, Wojciech Adamczyk, Jerzy Kalina, Marek Siudym, Marcin Brykczyński, Marcin Gienieczko i Andrzej Nowak.
Po sześć obrazków wykonanych przez swoich podopiecznych na licytację przekazały również fundacje.