- Wg sondażu pracowni Social Changes Zjednoczona Prawica może liczyć na, w zależności od wariantu startu opozycji, 46,7 lub 45,9 proc. głosów
- Gdyby pozostałe ugrupowania wystartowały samodzielnie, w Sejmie znalazłoby się miejsce dla pięciu partii
- W przypadku utworzenia trzech dużych bloków opozycyjnych, do parlamentu dostałyby się, według sondażu, cztery ugrupowania
Jak wynika z badania, Zjednoczona Prawica cieszy się poparciem na poziomie 46,7 proc. Oznacza to wzrost o 0,3 punktu proc. Drugie miejsce zajmuje Platforma Obywatelska - 25,7 proc. (spadek o 0,6 punktu procentowego).
W Sejmie jeszcze trzy partie
Poza tymi ugrupowaniami na miejsce w sejmowych ławach zasiedliby, według sondażu, przedstawiciele SLD (6,2 proc. poparcia), PSL (5,9 proc.) oraz Wiosny, na którą chce głosować 5,7 proc. ankietowanych.
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Sondaż IBRIS: ogromna przewaga PiS nad Koalicją Obywatelską. Ludowcy nie wchodzą do Sejmu
Z kolei poniżej progu wyborczego są: Kukiz'15 z wynikiem 3,2 proc., Wolność (2,2 proc.), Razem (1,3 proc.) czy Nowoczesna (1,2 proc.).
Wariant z trzema blokami opozycji
Badanie Social Changes uwzględniło także wariant, w którym opozycja tworzy trzy bloki: negocjowany przez PSL wspólny start z Kukiz'15, proponowaną przez PO Koalicję Obywatelską (wspólna lista z Nowoczesną, Inicjatywą Polska i Zielonymi) oraz blok lewicowy, składający się z SLD, Wiosny i Partii Razem.
W tym przypadku Zjednoczona Prawica cieszy się 45,9 proc. poparciem, co, przy uwzględnieniu takiej konfiguracji, oznacza o 1,1 proc. więcej niż w poprzednim badaniu pracowni.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jacek Sasin: samodzielna większość zapewni realizację naszego programu
Wybory prezydenckie 2020. Sondaż: Andrzej Duda faworytem
Na Koalicję Obywatelską głosować chce 29,9 proc. wyborców (spadek o 0,5 punktu procentowego). Na Lewicę - 11 proc. (wzrost o 0,4 proc.). Koalicja PSL i Kukiz'15 może liczyć na 9,2 proc. głosów, co oznacza spadek o 2,2 punktów procentowych.
***
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu - zrealizowanym w dniach 26-31 lipca 2019 roku wzięło udział 1012 osób.
msze, wpolityce.pl