Polskie Radio

Sygnały Dnia 15 listopada 2019 roku, rozmowa z Urszulą Zielińską

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 08:15
Audio
  • Urszula Zielińska o przekopie Mierzei Wiślanej (Sygnały dnia/Jedynka)

Katarzyna Gójska: Minilogo partii przypięty do kołnierzyka pani poseł zasłaniał mi mikrofon, ale teraz już widzę, jest. Pani poseł Urszula Zielińska, Zieloni. To już nikt nie ma wątpliwości, zresztą szczególnie ci z państwa, którzy widzą, oglądają naszą rozmowę. Zieloni, którzy są częścią Koalicji Obywatelskiej. Witam bardzo serdecznie.

Urszula Zielińska: Dzień dobry, witam serdecznie w piątkowy poranek, mam nadzieję, że radosny.

My też mamy taką nadzieję, staramy się, robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby był jak najbardziej radosny, więc zapytam panią o to, o co pytam dzisiaj wszystkich gości, to jest pierwsza strona dziennika Fakt. Dziennik Fakt twierdzi, że czytelnicy, jego czytelnicy są zbulwersowani tym, że posłowie niektórzy, tutaj akurat zostali przyłapani posłowie Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej, w przerwie obrad Sejmu piją alkohol, a zwykły pracownik, jak by pił alkohol w pracy, no to miałby poważne problemy. Jak pani ocenia tą sytuację?

Ja jestem ogólnie zawsze za tym, żeby... Posłowie to dorośli ludzie, biorą odpowiedzialność za swoje działania, później swoje słowa, wiedzą, ile alkoholu mogą wypić albo nie wypić. I jestem za tym, żeby każdy decydował i ponosił za to odpowiedzialność, co robi. Tak że do tego tak bym podchodziła zdrowo i zostawiała ludziom jednak tę decyzję.

Swobodę wyboru.

Tak.

No ale zwykły pracownik takiej swobody wyboru nie ma.

No, faktycznie, tak. Ja do zeszłego piątku pracowałam w biznesie przez ostatnie 16 lat i faktycznie...

Mogła pani sobie popijać piwko w czasie pracy?

Nie, mieliśmy to wpisane jakby w politykę firmy, że nie możemy.

No dobrze, zmieniamy temat i przechodzimy do tematu, którym państwo są szczególnie zainteresowani, czyli ochrona środowiska naturalnego. Czy pani zdaniem dobrym pomysłem jest utworzenie na terenie Mierzei Wiślanej parku narodowego?

Myślę, że to jest dobry kierunek. I właśnie między innymi tym będziemy się starali zajmować jako Zieloni. Dobra informacja dla nas jest właśnie taka, że po raz pierwszy mamy w polskim parlamencie trójkę posłów z partii Zieloni, to jest taki dla nas osobiście radosny moment, historyczny, dla naszej partii. Więc tak – utworzenie i powiększenie obszarów parków narodowych jest jednym z naszych elementów programu. Takim głównym tutaj było choćby objęcie całej Puszczy Białowieskiej ochroną jako parku narodowego.

Ja zapytałam akurat o Mierzeję Wiślaną, dlatego że takie działania właśnie, które miałyby ustanowić park narodowy na Mierzei Wiślanej, rozpoczęła w tej chwili Federacja Rosyjska, a te działania zainicjowane przez Federację Rosyjską mają za zadanie wstrzymanie przekopu Mierzei Wiślanej. Jak pani ocenia, państwo się przyłączą do tej akcji rosyjskiej, czy nie? Będą ją państwo popierać jako polscy parlamentarzyści?

My będziemy popierać nie akcje rosyjskie, a naszą polską dbałość o stan naszej przyrody, a tutaj jest bardzo dużo...

Ale trudno będzie to rozdzielić w tej sytuacji.

...duże mamy pole do działania, znaczy musimy zatroszczyć się o polską przyrodę...

Ja rozumiem, ale pytam konkretnie o ten projekt, o ten pomysł. No, trudno będzie walczyć... jakby popierać polski projekt, nie mając świadomości, że z takim projektem wyszły władze Federacji Rosyjskiej, a cel jest zupełnie czytelny: Rosjanie chcą zablokować przekop.

Ja musiałabym się przyjrzeć jakby tej kwestii, jak to jest motywowane. Natomiast zawsze wydawało mi się...

Nie no, motywowane bardzo piękni –, że przyroda jest unikatowa i należy chronić.

Tu się zgadzam, przyroda jest... w wielu miejscach Polski mamy bardzo piękną, unikatową przyrodę, której nie chronimy tak jak powinniśmy. I zawsze mnie zastanawiało to, że na przykład rząd białoruski...

Ja rozumiem, ale pytamy...

...że Białoruś chroni nawet swoją część parku narodowego białowieskiego lepiej, cały jego teren jest objęty ochroną parku narodowego, a po naszej stronie tylko 17%...

Rozumiem, ale rozmawiamy teraz o przekopie Mierzei Wiślanej. Państwo są bardzo przeciwni...

Więc myślę, że objęciem ochrony tego terenu... On już jest pod ochroną Natura 2000, więc zanim...

Nie, rozumiem, ale park narodowy, czy państwo będą popierać inicjatywę rosyjską?

Ja nie będę się deklarować, zanim się nie zapoznam ze szczegółami tej inicjatywy, natomiast wydaje mi się...

Ale rozumiem, że pani nie wyklucza, że Zieloni będą popierać tę inicjatywę.

Nie wiem, mówię, muszę się temu przyjrzeć, natomiast wydaje mi się, że wystarczy egzekwować i przestrzegać naszego prawa, prawa unijnego, prawa polskiego, na przykład ochrony... i chronić ten teren na podstawie terenów... jako teren Natura 2000.

Czy państwo zdecydowanie sprzeciwiają się budowie przekopu, kanału?

Zdecydowanie sprzeciwiamy się budowie kanału...

I to jest też... Państwo chcą namówić do tego takiego zdecydowanego sprzeciwu całą Koalicję Obywatelską?

Chcielibyśmy, tak. Powód tego jest oczywisty – polskie rzeki i nasze...

Nie dla każdego to jest takie oczywiste.

Tak, nie dla każdego, to fakt. Polskie rzeki wymagają ochrony, polskie zasoby wodne wymagają bardzo dużej zmiany, bardzo dużej ochrony, ponieważ mamy do czynienia na terenie Polski z olbrzymią suszą hydrogeologiczną, jedna trzecia obszaru Polski...

No tak, ale przekop nie doprowadzi, nie pogłębi suszy...

...przekopuje nam wody  te nieodnawialne, głębinowe... Przekop pomoże w odprowadzeniu wody z rzek do morza. Przekop próbuje jakby planować, traktować nasze rzeki jako kanały transportowe. Nasze rzeki nie mają już dzisiaj zasobów wodnych na to, żeby być kanałami transportowymi, to już jest nierealne. Mamy do czynienia z bardzo głęboką suszą. Jeżeli nie odwrócimy tego procesu, to już mamy bardzo... zasoby wodne na poziomie Egiptu. Będzie jeszcze gorzej, sytuacja...

Jednym słowem te argumenty ekonomiczne państwa nie przekonują, że to jest ważne dla Elbląga, ale nie tylko, dla całego tego regionu.

To są teoretyczne argumenty ekonomiczne, które mogą być ważne dla jednej wąskiej grupy...

Ale one są zgłaszane i przez Lewicę, i przez Koalicję Obywatelską.

Polityka ta właśnie rządowa często polega na tym, że interesy... reprezentuje interesy bardzo wąskiej grupy...

No, Lewica i Koalicja Obywatelska to nie rząd jednak.

...obywateli, a zapomina o interesach społecznych szerszych i temu musimy zapobiegać. Pytanie: czy chcemy mieć taką sytuację, jak w Skierniewicach, kiedy nagle na kilka dni z rzędu całe miasto jest bez wody? Jeżeli chcemy, to kontynuujmy taką politykę właśnie wodną. Ja nie chcę.

Może po prostu wystarczy system zbiorników retencyjnych i wtedy sprawa będzie wyjaśniona.

Nie wystarczy.

Rzeczywiście tego nie budowano. Ale zmieńmy temat, bo mamy jeszcze tylko chwilkę. Chciałam panią poprosić o komentarz do dzisiejszej wypowiedzi pana marszałka, profesora Tomasza Grodzkiego, marszałka Senatu. To jest w gruncie rzeczy... Nie jest to nic nowego, bo pan marszałek tuż po wyborze mówił o tym, mówił także o tym swoim orędziu. Pan marszałek mówi o tym, że przewodniczący wyższej izby parlamentu w Polsce ma prerogatywy w polityce zagranicznej. Pani się zgadza z taką oceną?

Rozumiem, że marszałek zna prawo i je wykorzystuje, tak jak prawo do tego, żeby wypowiedzieć się w telewizji publicznej i absolutnie z tego korzystać (...)

Ale to rzeczywiście prawo ma. No dobrze, a jak przeczyta polską Konstytucję, zna pani Konstytucję, to który zapis w Konstytucji daje marszałkowi Senatu takie prawo?

Nie pamiętam, natomiast doczytam i sprawdzę, czy faktycznie tak jest.

To ja pani powiem: nie ma takiego zapisu, więc proszę czytać, ale takiego zapisu nie ma, nie znajdzie go pani.

Dobrze, natomiast ja jestem i zaskoczona, i zniesmaczona tym, jak od kilku dni... jaki jest atak przypuszczony przez media publiczne na właśnie nowego marszałka Senatu, senatora Grodzkiego. To jest niesamowite, wczoraj oglądałam Telewizję Polską i tę ilość programów... poświeconego próbie jakichś oskarżeń na niczym jeszcze... niczym nie popartych na marszałka, natomiast nie odwróci to, jakby nie...

Pani poseł, ale to są po prostu pytania, to są pytania dotyczące kompetencji urzędnika, wysokiego urzędnika państwowego...

Ja rozumiem, ja wierzę, że marszałek na te pytania odpowie, natomiast nie odwróci to faktu, że mamy wreszcie w Senacie bardziej zrównoważone siły, opozycja i PiS, i mam wielką nadzieję, że to zapobiegnie takim sytuacjom, jakie widzieliśmy przez poprzednią kadencję Senatu. Ja to bardzo dobrze pamiętam, lato 2017, jesień 2018, kiedy do nocy staliśmy albo jako Obywatele pod Senatem czy obserwowaliśmy w Senacie, kiedy Senat przepychając niekonstytucyjne ustawy, po nocach otwarcie łamał Konstytucję...

No właśnie pytam teraz o uprawnienia zapisane w Konstytucji i pani poseł mówi, że pani nie pamięta, że pani doczyta i pani nie wie, czy marszałek Senatu ma takie uprawnienia, czy nie.

Nie, proszę zapytać o to marszałka Senatu, ja sobie do... ja myślę, że państwo...

Ale pani jest posłem, pani też musi znać Konstytucję.

Tak. Ja tej Konstytucji nie będę jako posłanka nigdy łamać, będę jej przestrzegać, na to ślubowałam i byłam potwornie przerażona, widząc, że wbrew...

Ale jak pani mówi, że pani nie zna, to skąd będzie pani wiedziała, że pani nie łamie Konstytucji?

...wbrew opiniom swojego własnego biura legislacyjnego... Ja nie powiedziałam, że nie znam Konstytucji, tylko powiedziałam, że doczytam o tym zapisie szczegółowym i państwu wtedy odpowiem. Proszę mnie nie łapać za słowa. Natomiast ja jako posłanka będę współpracować z biurem legislacyjnym. Jeśli biuro legislacyjne, tak jak biuro legislacyjne Senatu zgłaszało Senatowi w zeszłym roku wielokrotnie, że ustawy, które przepycha nocą, na przykład o Sądzie Najwyższym, są niekonstytucyjne, a Senat je mimo wszystko większością pisowską przegłosowywał, to łamał otwarcie Konstytucję. I ja mam wielką...

Pani poseł...

...optymizm, jestem...

...musimy już kończyć, ale chciałem jedno pytanie zadać...

...że to się nie będzie w tej kadencji działo.

...dotyczące kandydata...

I to jest ta dobra wiadomość na piątek.

...na prezydenta ze strony Koalicji Obywatelskiej. Koalicja Obywatelska wybiera, zastanawia się w połowie grudnia mamy podobno poznać kandydata wybranego przez Koalicję Obywatelską. A jak państwo będą dokonywać tego wyboru? Czy to jest tak, że państwo już będą dyskutować nad tym kandydatem, którego poprze Platforma Obywatelska, czy też są zaplanowane jakieś wcześniejsze konsultacje pomiędzy Zielonymi i Platformą w ramach Koalicji Obywatelskiej? Tak szybciutko, dosłownie dwoma zdaniami.

Tak, tak. I po pierwsze decyzja w ramach Zielonych, mamy radę krajową, które podejmie tą decyzję, co zrobimy, czy wystawimy własnego kandydata może, a może...

A jeszcze jest taka rozważana opcja, tak?

Jest jeszcze taka rozważana, mamy taką procedurę, że to rada krajowa podejmuje decyzję najpierw i później będziemy to konsultować ramach Koalicji Obywatelskiej.

A pani jest zwolenniczką którego rozwiązania? Takiego, żeby poprzeć kandydata wyłonionego przez Platformę Obywatelską, czy też żeby jednak pod własnym szyldem?

Nie, ja wstrzymałabym się naprawdę do komentowania tego, dopóki nie podejmiemy tej decyzji jako rada krajowa. Ja jestem zwolenniczką tego, żeby partia Zieloni w swoim gronie tą decyzję najpierw podjęła, zanim będziemy jakby patrzeć dalej.

Pani Małgorzata Kidawa–Błońska to dobra kandydatura?

Myślę, że doskonała i potencjalnie... potencjalnie doskonała kandydatura. I duże lepsza...

Jak doskonała, to zdaje się, że jeszcze może być lepsza.

...dużo lepsza niż obecny kandydat... obecnie nam urzędujący prezydent. Znów wracamy do Konstytucji.

Bardzo dziękuję. Pani poseł Urszula Zielińska,  Zieloni, Koalicja Obywatelska, była gościem Sygnałów Dnia.

Dziękuję państwu, miłego dnia życzę.

JM