Jedynka
Od 16.00 do 19.00 gospodarzem w studiu radiowej Jedynki będzie Daniel Wydrych. Będziemy mówić m.in. o wirtualnych spacerach po wystawie stałej w Muzeum Polin, o udostępnionym przez Muzeum Historii Polski dokumencie "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku" - biografia jednego z najwybitniejszych polskich dowódców, obejmująca jego losy przedwojenne, wojenne i powojenne.
Nadamy też audycję Katarzyny Jankowskiej " Być dobrym jak chleb..." Jest to portret św. Adama Chmielowskiego, utalentowanego malarza, franciszkanina zaangażowanego w pomoc biednym i potrzebującym. Nazywany jest świętym z krwi i kości - brat Albert był surowy, bezpośredni, miłosierny i troskliwy, jednak jego życie było bardzo burzliwe. Brał udział w powstaniu styczniowym, aby uniknąć represji trafił do Paryża, a po powrocie do kraju rozpoczął studia malarskie, które kontynuował w Monachium wraz z innymi słynnymi artystami między innymi z Leonem Wyczółkowskim i Józefem Chełmońskim. Brat Albert stworzył ośrodki opieki dla najuboższych, które do dziś są prowadzone przez Albertynki i Albertynów w Polsce i na Ukrainie.
O 19.10 w Eurece, rozmowa Krzysztofa Michalskiego z profesor Anna Malewska-Szałygin. Rozważania zainspirowane szkicem profesor Anny Zadrożyńskiej „O wiosennym trwaniu czasu niezwykłego, Wielkim Poście i Wielkanocy, palmach, pisankach i micie odrodzenia” zawartym w książce „Powtarzać czas początku”. Mowa będzie o tradycji ludowej, obrzędach, symbolice świąt. Czy my współcześnie potrzebujemy także odnowienia czasu i jakie znaczenie mają takie symbole, jak święcenie wody, palm i jaj, czy obmywanie nóg żebrakom przez dostojników kościelnych, i czy rzeczywiście, jak twierdzi profesor Anna Zadrożyńska - „W kulturze nie ma niczego, czego nie byłoby w naturze"?
W „Historii żywej” o godz. 21.10, prof. Andrzej Nowak przypomni nam lata 1979-1980, czyli Od zimy stulecia do porozumień sierpniowych.
Dwójka
18.00 – 19.00 – Spotkanie z ks. Tomášem Halíkiem – prowadzi Michał Nowak
Świadek Praskiej Wiosny i aksamitnej rewolucji. Socjolog, teolog, filozof i psychoterapeuta. W czasach komunizmu jedna z ważniejszych postaci podziemnego Kościoła katolickiego w Czechach. Współpracownik Václava Havla, przyjaciel papieży, polityków, intelektualistów i artystów. Spotkanie z księdzem profesorem Tomášem Halíkiem.
19.00 – 22.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Róża Światczyńska
Koncert Collegium Vocale Gent i Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe ( Katowice, sala NOSPR, 07.02.2020)
Józef Haydn Oratorium Stworzenie świata, Hob. XXI: 2
Wyk. Mari Eriksmoen – sopran, Mauro Peter – tenor, Christoph Filler – bas, Collegium Vocale Gent, Orchestre des Champs-Élysées, dyr. Philippe Herreweghe
Trójka
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Tego dnia przypomnimy kolejne sylwetki zamordowanych w ZSRR obywateli Polski w ramach archiwalnego cyklu "Katyńskie biografie". Autorzy Edyta Poźniak i Witold Banach spotkali się 10 lat temu z rodzinami ofiar zbrodni z 1940 roku. Odcinki cyklu będziemy prezentować po godz. 8.00, 12.00 i 15.00. Bieżące informacje na temat obchodów tego święta w Serwisach Trójki.
19-22 LISTA PRZEBOJÓW TRÓJKI – prowadzi Piotr Baron
Tradycyjnie już w czasie Wielkiejnocy jedna z najbardziej popularnych audycji w Trójce zmienia miejsce w ramówce i przechodzi z piątku (w Wielki Piątek nadajemy Muzykę Ciszy) na Poniedziałek Wielkanocny.
23-00 KONCERT W TRÓJCE (powtórka) – Stacja Kutno-Elementarz
"Stacja Kutno - elementarz", czyli piosenki Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i Jeremiego Przybory, w wykonaniu piątki znakomitych artystów. Na scenie Trójki wystąpili soliści: Monika Borzym, Irena Melcer, Dorota Osińska, Marcin Januszkiewicz i Jarosław Wasik. Kierownictwem muzycznym i aranżacjami zajął się Miłosz Wośko. Ponadto pojawił się zespół instrumentalny w składzie: Paweł Stankiewicz, Robert Rasz, Błażej Chochorowski, Miłosz Wośko oraz Polonika String Quartet. Koncert ten odbył się w marcu 2018 roku.
Czwórka
Wieczorem polecamy świąteczne audycje Redakcji Programów Katolickich: W Muzyce Dobrego Słowa po godz. 20.00 Przemysław Goławski zaprasza na rozmowy z muzykami chrześcijańskimi (z Grzegorzem Głuchem, Gabi Gąsior oraz Fisch Eclecitc) o tym, jak mimo pandemii nie tylko przetrwać, ale dobrze przeżyć Okres Wielkanocny, który właśnie się zaczyna.
W Nocnych czatach po godz. 21.00 Sylwia Sułkowska zaprasza do wysłuchania opowieści Andrzeja Duffka o wypadku, pobycie w zaświatach, powrocie do życia i wielkiej mocy modlitwy. Andrzej Duffek to gdański przedsiębiorca, opozycjonista działający w latach osiemdziesiątych w Federacji Młodzieży Walczącej i oddany kibic Lechii Gdańsk. W 2003 roku uległ poważnemu wypadkowi. Mimo sprawnego działania ratowników i lekarzy na blisko dwa miesiące zapadł w śpiączkę, podczas której sztucznie podtrzymywano jego funkcje życiowe. Odbył wówczas podróż, która absolutnie zmieniła jego życie, spojrzenie na ludzi i ten świat.
Polskie Radio Dzieciom
15.00-17.00 "Popołudnik" (prowadzi Patryk Bartoszewski) - Patryk wraz ze słuchaczami wybierze się w podróż po dalekim świecie i najbliższej okolicy w poszukiwaniu ukrytej wody. Czy pod ziemią też jest woda, ile jej ukryło się w rodzynkach i czy chowa się w kocich łapkach?
21.00-23.00 "Strefa rodzica" (prowadzi Marcin Perfuński) - Inicjatywy dla dzieci i rodziców, które pojawiły się online w czasach izolacji. W czasie epidemii, kiedy nie możemy wyjść z domu, aby wziąć udział w różnego rodzaju wydarzeniach, warsztatach, spotkaniach, powstało wiele inicjatyw, dzięki którym rodzice i dzieci mimo izolacji mogą się uczyć, rozwijać i czerpać rozrywkę. W Strefie Rodzica porozmawiamy m.in z twórcami lekcji online, które realizuje Centralny Dom Technologii, z Agatą Jakuszko- Sobocką, autorką "Porannego rysowania z Agatą", z Piotrem Gołębiowskim , który przeniósł animacje dla dzieci do sieci, z Bartoszem Chysiem, który w mediach społecznościowych prowadzi grupę "Digitalni i kreatywni nauczyciele z pasją".
23.00-01.00 "Co nam w duszy gra?" (prowadzi Adam Dobrzyński) - Święta z polską muzyką: nowości, ale też wiele wspomnień o znanych muzykach.
Polskie Radio Chopin
W audycji Romantyczne brzmienia nadamy mistrzowskie wykonanie nieśmiertelnego Mesjasza Georga Friedricha Händla, chyba najbardziej emblematyczną partyturę w całych dziejach muzyki, związaną z drugim dniem świąt Wielkanocy. Wykonawcy: Barbara Schlick, Sandrine Piau, Andres Scholl, Nathan Berg oraz zespół Les Arts Florissants pod batutą Williama Christi. Zaczynamy punktualnie o godz. 19.00. Zaprasza Klaudia Baranowska.