Jedynka
Ok.14.50 Z Archiwum PR - J. Chmielewska „Lesio” - wyk. I. Kwiatkowska
O 20:45 fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, czyta Jan Englert.
Po 21.00 słuchowisko Ryszardza Jabłońskiego "Druga strona lustra".
Kiedy jesteśmy już na tyle dojrzali, by bez większych emocji i ze zrozumieniem analizować, to co kiedyś nam się przydarzyło, okazuje się, że nasze życie, w niektórych jego epizodach, to całkiem zajmująca baśń. To była pierwsza inspiracja. Drugą jest nauka pobrana z rozmowy z Tadeuszem Różewiczem w kuluarach Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Mistrz powiedział: " W Greckim Starożytnym teatrze problemy trudne i niemożliwe, rozwiązywano przy pomocy Deus ex machina, a my mamy poetykę snu, surrealizm i abstrakcję, mamy większe możliwości, tylko trzeba mieć co opowiadać". Trzecia to moja nieustająca fascynacja powieścią Jana Potockiego "Rękopis znaleziony w Saragossie".
Dziękuje też Pani Alicji, nauczycielce z Trzebnicy. Ona powiedziała: "musisz".
A kiedy się już napisało i dyrektor Teatru Polskiego Radia, Janusz Kukuła powiedział: - „Tak”, "Druga strona lustra" stała się słuchowiskiem - to słowa autora i reżysera spektaklu Ryszarda Jabłońskiego.
Reżyseria: Ryszard Jabłoński
Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada:
Ryszard Jabłoński, Ewa Trochim, Maciej Zacharzewski, Paweł Wiśniewski, Kazimierz Kaczor, Anna Kędziora, Olga Miłaszewska, Andrzej Baranowski, Stanisław Elsner - Załuski, Katarzyna Słomska, Piotr Bajor, Janusz Wituch.
O 23.50 z Archiwum Polskiego Radia książka Jana Pawła II „Dar i tajemnica” w interpretacji Gustawa Holoubka.
Dwójka
16.00 – 17.00 – Zostań w domu - słuchaj Dwójki
Słuchowisko: Bohdan Wojdowski „Chleb rzucony umarłym”, prod. 2014,
Adaptator i reżyser Waldemar Modestowicz, realizator Maciej Kubera, opracowanie muzyczne Renata Baszun, prod. 2014, czas 45’
Obsada: Grzegorz Damięcki (Głos 1 – Narrator), Maria Pakulnis (Głos 2 – Kobieta), Marcin Bosak (Głos 3 – Dawid), Mariusz Benoit (Głos 4 – Ojciec), Zdzisław Wardejn (Głos 5 – Starszy), Andrzej Mastalerz (Głos 6 – Młodszy)
Trójka
13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski
20.05 - Scena Teatralna Trójki - "Kiedy byłem małym chłopcem..." Tomasza Mana
"Kiedy byłem małym chłopcem…" to sztuka napisana dla Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – mieście zarówno Tadeusza Nalepy, jak i Tomasza Mana. Słuchowisko różni się od realizacji scenicznej, przede wszystkim jest znacznie krótsze, zrealizowane co prawda z tymi samymi aktorami, ale z jednym wyjątkiem. Do zagrania roli Mężczyzny, czyli człowieka PRL-owskiej władzy, został zaproszony ulubiony aktor Mana (i nie tylko jego!), po raz kolejny występujący w jego słuchowiskach napisanych dla Trójki – Andrzej Chyra. Specjalną też oprawę dźwiękową stworzył inny stały partner radiowy Tomka – muzyk Marek Otwinowski.
I tak, w wyobraźni autora sztuki, powstała prosta historia rzeszowskiego koncertu grupy Tadeusza Nalepy, historia epizodu, który nie miał miejsca, ale był prawdopodobny, historia o miłości i o wolności, o cenie bezkompromisowości oraz o "niebezpiecznych związkach" władzy i sztuki.
Rzeszowscy aktorzy oraz gdański aktor gościnnie występujący w spektaklu i słuchowisku zadebiutowali w Teatrze Polskiego Radia brawurowo. Tak też zagrali (gitary, perkusja, harmonijka ustna). Tomasz Man opowiadał, że podczas nagrania słuchowiska w reżyserce pojawiła się… widownia, zwabiona dochodzącą ze studia muzyką Breakoutu, wykonywaną przez aktorów. Andrzej Chyra, reżyserowany w szczególny jak zazwyczaj sposób przez Mana, zabrzmiał jak Głos z zaświatów. Cała czwórka – reżyser, reżyser dźwięku – Andrzej Brzoska (także członek manowego teamu), Marek Otwinowski oraz Andrzej Chyra stworzyła niuanse dźwiękowe, które wymagają od słuchacza "wytężenia słuchu". Stanowią one drugi plan akustyczny, który tę prostą historię przenosi w inny wymiar.
Tomasz Man – "Kiedy byłem małym chłopcem…"
Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska
Kompozycja dźwiękowa – Marek Otwinowski
Występują: Mira – Małgorzata Pruchnik-Chołka;
Tadeusz Nalepa – Marcin Marzec
Gitarzysta – Michał Chołka
Perkusista – Paweł Leniart
Mężczyzna – Andrzej Chyra (gościnnie)
Czwórka
O godz. 15.45 zapraszamy do wysłuchania 19. odcinka radiopowieści Bolesława Prusa „Lalka”, w adaptacji Anny Borkowskiej, w wykonaniu m.in. Stanisława Brudnego, Krzysztofa Gosztyły, Krzysztofa Kolbergera, Mirosławy Dobrawskiej, Izabelli Bukowskiej, Jacka Rozenka, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.
Polskie Radio Dzieciom
19.00 - 21.00 "Wieczorne pogaduchy" - W programie legenda o bałtyckich piratach oraz bajka "Księżniczka na ziarnku grochu" w interpretacji Izy Żukowskiej.