JEDYNKA
9.00-12.00 - W "Lecie z Radiem" Małgorzata Raducha w Pustelni Złotego Lasu Rytwiany - kuchnia i historia 400 lat kamedułów w Polsce. Można tu smacznie zjeść, pospacerować przy śpiewie ptaków, poznać kamedulską historię, a także skupić się na modlitwie i kontemplacji. Pustelnia Złotego Lasu to doskonałe miejsce na odpoczynek, regenerację sił fizycznych i psychicznych. Klasztor położony jest w specjalnej, leśnej strefie przyrodniczo - krajobrazowej z przewagą buka, dębu i grabu, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdujemy ciekawy pomnik przyrody - dąb 3-bratek (Trzybratek).
Według tradycji w niewielkiej odległości od klasztoru w miejscu, gdzie obecnie jest kapliczka Matki Bożej Fatimskiej był staw, w którym kameduli hodowali ryby dla własnych potrzeb a wiele lat później, na początku XX wieku, pobierano stąd wodę do pobliskiego radziwiłłowskiego browaru. Miejscowi do dziś nazywają to miejsce "browarek". Zaprasza Daniel Wydrych.
21.00-22.00 - W "Kulturalnej Jedynce" młodzi utalentowani reżyserzy polscy szturmem przebijają się na rynki zagraniczne, otrzymują propozycje od zagranicznych producentów. Niedawno Małgorzata Szumowska zrealizowała swój całkowicie anglojęzyczny film pt. "The Other Lamb". Plany pracy zagranicą ma także Jan Komasa, twórca między innymi "Sali samobójców. Hejtera".
Agnieszka Smoczyńska znalazła się w gronie reżyserów nowego serialu Netfliksa zatytułowanego "Warrior Nun". Dwa odcinki serialu wyreżyserowała ta polska reżyserka, której międzynarodowe sukcesy przyniósł film "Córki dancingu"." Warrior Nun" został oparty na motywach mangi pod tym samym tytułem autorstwa Bena Dunna. Premiera pierwszego odcinka - 2 lipca.
O tym jak przebijać się na rynki zagraniczne porozmawiamy z Agnieszka Smoczyńska a także z dr Anną Wróblewską - wykładowczynią na wydziale produkcji Szkoły Filmowej w Łodzi. Dowiemy się też o świetnych debiutach najmłodszego pokolenia polskich reżyserów.
Zaprasza Joanna Sławińska.

DWÓJKA
07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek
Gościem Poranka Dwójki będzie Mariko Bobrik - reżyserka filmu "Smak Pho". Jest to ciepła opowieść o relacjach między ojcem i córką oraz wyzwaniach, jakie dla przywiązanych do swojej tradycji i kultury Wietnamczyków wiążą się z życiem w Polsce. Mariko poprzez obiektyw kamery wprowadza widza w życie społeczności wietnamskiej w Warszawie pokazując jej tęsknoty, ale i determinację w dążeniu do celu. O filmie "Smak Pho" porozmawiamy z jego reżyserką o godz. 9.30.
Ponadto w audycji:
- wspomnienie o Władysławie Szpilmanie w 20. rocznicę śmierci pianisty,
- plany wystawowe Muzeum Narodowego w Poznaniu.
12.05-12.45 - Płyta na lato: Cherubini - Discoveries, Riccardo Chailly
Orchestra Filarmonica Della Scala, Decca 00028948315918 - prowadzi Klaudia Baranowska
12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Gustaw Herling-Grudziński
13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Łukasz Borowicz - opracowanie Andrzeja Sułka
16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Jakub Kukla
Gościem w audycji jest Karol Kozłowski, śpiewak "niesamowicie wrażliwy, muzykalny i pełen ekspresji" jak określiła go jedna z recenzentek. Gospodarz najbliższej Domówki w Dwójce, który wystąpi razem ze swoim bratem - pianistą - Mischą Kozłowskim. Ponadto w audycji opowiadamy o Amalii Kieger - pierwszej fotografce Krakowa jeszcze w XIX wieku, przypominamy rozmowę z poeta Breyten Breytenbachem - laureatem nagrody Herberta w 2017 roku, zaglądamy na Festiwal w Aix-en Provance we Francji do jednej z Galerii Gdańska. W "Literackich witaminach" - Krzysztof Zajas.
21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Spór o koncepcję - aud. Anny Lisieckiej
Bitwa Warszawska to od czasów Victorii Wiedeńskiej pierwszy sukces militarny Polaków. Nic więc dziwnego, że zrodził zawzięte spory o ojcostwo. Spór dotyczył tego, kto był autorem koncepcji bitwy, ale również tego, kto w czasie bitwy odegrał najważniejszą rolę.
W audycji Anny Lisieckiej przywołamy archiwalne nagrania Rozgłośni Wolna Europa (wypowiedzi gen. Maxime Weyganda, gen. dywizji Bronisława Rygulskiego, a także pisarza Czesława Straszewicza), uzupełnione współczesnym komentarzem historyka prof. Andrzeja Nowaka.

TRÓJKA
00.00-04.00 - Trzecia Strona Księżyca - Marek Starzyk i Grzegorz Połatyński
04.00-06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej
06.12-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
7.15-Pytania z kosmosu - dr Tomasz Rożek
8.13-Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz. Gość: Jarosław Gowin
09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Ryszard Jaźwiński i Mariusz Owczarek
9.30-Informator ekonomiczny - Patrycjusz Wyżga
10.20-Vlogowskaz lato z muzyka na Youtubie (Elton John, Czarny Festiwal Jazzowy , Poland Rock, Festiwal Chopina)
11.30-Instrukcja obsługi człowieka - Grażyna Dobroń
13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Stelmach
16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga
16.45-Trzy Strony Świata
17.30-Ekonomia w Trójce
18.12 - Reportaż w Trójce - "Ciche Anioły" - Elżbieta Osowicz (Radio Wrocław)
Agata, podobnie jak tysiące innych pacjentów, przez pandemię choruje w samotności. Koronawirus pozbawił ją kontaktu z bliskimi. Młoda, aktywna wrocławianka nagle ciężko zachorowała, z dnia na dzień przestała chodzić, potem z każdym dniem było coraz gorzej.
W końcu trafiła na intensywną terapię Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Przez prawie miesiąc była w śpiączce. Rodzina nie mogła i nadal nie może jej odwiedzać. Z pomocą przyszli wolontariusze, którzy pisali listy do pacjentów.
W reportażu udział wzięli:
Agata Rynkiewicz - pacjentka, która wyszła ze śpiączki
Piotr Fijoł - inicjator akcji "Napisz list TULOV"
Agata Gbylik - lekarka z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK
Anna Szejda - autorka zdjęć i jedna z wolontariuszek roznoszących listy
18.30-Bardzo Ważny Projekt - Sylwia Zadrożna
19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Michał Margański
21.00-22.00 - Klub Trójki - Tomasz Michniewicz. Temat: O etycznym wolontariacie zagranicznym Magdalena Szymańska, Fundacja Go'N'Act (zajmująca się etycznym wolontariatem zagranicznym).
22.00-23.00 - Sekcja rytmiczna - Marta Malinowska
23.00-00.00 - Czas niezwykły - Elżbieta Korczyńska-Jordan

CZWÓRKA
7.00-9.00 - Pierwsze słyszę - informacje o kolejnym odcinku Definicji Brzmienia. Tym razem Kamil Jasieński i Norbert Borzym przybliżają genezę Drum & Bassu, czyli jednej z najszybszych odmian elektroniki. Jakie utwory dały podwaliny pod ten gatunek? Jakie sample od lat używane są przy produkcji nowych kawałków? Czym różni się jungle od DNB? Dlaczego ten gatunek zrodził się w Wielkiej Brytanii?
13.00-14.00 - Płyta tygodnia - płyta kolektywu Czeluść "Wolumin #5". Klubowy kolektyw z Krakowa jest współautorem czwórkowej audycji "Wieczór rezydentów" nadawanej w poniedziałki o godz. 19.00. W audycji Muzyczny Lunch co tydzień do wygrania inna Płyta Tygodnia Czwórki. Wystarczy słuchać, odgadnąć zagadkę i zadzwonić.
22.00-00.00 - Strefa Dread - premiera kolejnego afrobeatsowego singla Madmajka, tym razem z udziałem Paprodziada i Cheeba. Polskie nowości to również Arturass i Robbie Singie. Powróci jeden z największych klasyków wczesnego jamajskiego dancehall - „Zungguzungguguzungguzeng”.
17.00-19.00 - TOP - Studenci Politechniki Wrocławskiej opracowali prototyp aplikacji dla podróżujących komunikację miejską. Jakie już są aplikacje na rynku, dzięki którym możemy się dowiedzieć np. o utrudnieniach i opóźnieniach, co będzie wyróżniać nową? W audycji również test aplikacji, której zadaniem jest pomoc w sporządzeniu listy rzeczy do spakowania na wyjazd.

POLSKIE RADIO DZIECIOM
8.30 - "Smak na tak" - Przygotowanie pysznego, zdrowego a do tego pięknie wyglądającego posiłku jest wielką sztuką. My uczyniliśmy z tego dobrą zabawę. Już z samego rana czekamy ze wszystkimi składnikami potrzebnymi do wykonania kulinarnego dzieła, które da energię na cały dzień. Nasze spotkania są także pretekstem do rozmowy o potrawach, produktach i zasadach zdrowego odżywiania.
W tym tygodniu będzie królowała czekolada. W poniedziałek uczymy się przygotować czekoladowe fondue.
15.00-17.00 - Popołudnik - Lampy, lampki, latarki i latarnie. Od kiedy używamy lampy naftowej, gazowej i elektrycznej? Kto zajmował się w przeszłości zapalaniem latarni ulicznych i skąd się wzięła lampa Alladyna?
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Śladami krakowskich legend. Lajkonik, smok Wawelski, skarby krzysztoforskie i wiele innych. Wszystkie przybliży nam przewodnik po Krakowie Monika Hyła.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
Wakacje to trudny czas dla zwierząt, nie tylko domowych. W jaki sposób zadbać o naszych pupili podczas wakacji, zapewnić im odpowiednią opiekę podczas wyjazdów, i nie zachwiać ich poczuciem bezpieczeństwa. W jaki sposób możemy pomagać zwierzętom, które żyją obok nas, i w czasie letnich miesięcy również mogą potrzebować naszej pomocy. Jak pomagając nie zaszkodzić.
Goście: Anna Budzińska, Maciej Bekier z gabinetu weterynaryjnego "Uprzejmy Łoś", prowadzą również hotel dla zwierząt. Zaprasza Marcin Perfuński.
23.00-1.00 - "Co nam w duszy gra?" - Pierwszym gościem będzie wokalistka Lidia Kopania - radiowa prapremiera jej dwóch nowych utworów. A o sezonie jesiennym i mega premierach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej opowie dyrektor Waldemar Dąbrowski. Ponadto nowości muzyczne - Julia Marcell, Justin Bieber, The Black Eyed Peas.

POLSKIE RADIO CHOPIN
22.00 - Jakub Puchalski zaprezentuje dwugodzinny program "Czarne na białych" poświęcony Raulowi Koczalskiemu - polskiemu kompozytorowi i pianiście, który uważany jest za ostatnie ogniwo wykonawczej tradycji sięgającej Chopina zaczerpnięte od Karola Mikulego i przeniesione w XX wiek.
Pianista wykonywał niemal całą twórczość Chopina, a liczne nagrania fonograficzne mają ogromne znaczenie nie tylko artystyczne, ale również dokumentacyjno-historyczne.
Zapraszamy do słuchania.