11.00 – 11.10 – To się czyta latem: „Dzienniki z Powstania Warszawskiego” Larysa Zajączkowska-Mitznerowa, czyta Lidia Sadowa, odc. 1
15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 15 (powtórzenie)
19.10 – 19.30 – Książka do słuchania: Jarosław Abramow-Newerly "Lwy mojego podwórka", czyta Zbigniew Zapasiewicz, odc. 7
Stałe atrakcje literackie online
Spektakle wideo:
"Trzy siostry" Antoniego Czechowa w reżyserii Tomasza Mana
To jedna z najważniejszych sztuk rosyjskiego pisarza i dramaturga. Historia trzech sióstr, urodzonych w stołecznej Moskwie, które utknęły z powodów rodzinnych w prowincjonalnym miasteczku. Marzą o powrocie do Moskwy, która w dramacie jest synonimem innego życia. Życia, które nie jest ich udziałem.
Przekład Agnieszka Lubomira Piotrowska
Reżyseria Tomasz Man
Muzyka Marek Otwinowski
Reżyseria dźwięku Andrzej Brzoska
Obsada:
Andriej Prozorow - Adam Biedrzycki, Natalia - Barbara Kurzaj, Olga - Katarzyna Strączek, Masza - Alicja Karluk, Irina - Hanna Skarga, Fiodor Kułygin, nauczyciel gimnazjum, mąż Maszy - Adam Cywka, Aleksandr Wierszynin, podpułkownik, dowódca baterii - Piotr Bajtlik, Nikołaj Tuzenbach, baron, porucznik - Jerzy Schejbal, Wasilij Solony, sztabskapitan - Mirosław Zbrojewicz, Anfisa, niańka - Grażyna Barszczewska
"Uciekła mi przepióreczka" Stefana Żeromskiego w reżyserii Łukasza Lewandowskiego
Historia Edwarda Przełęckiego, który w niewielkiej miejscowości Porębiany z pomocą miejscowego nauczyciela zamierza otworzyć uniwersytet ludowy, została napisana w 1924 roku. Wkrótce, w lutym 1925 roku, odbyła się premiera w Teatrze Narodowym w reżyserii Juliusza Osterwy, który zagrał Przełęckiego. W roli nauczyciela Smugonia partnerował mu Stefan Jaracz.
Reżyseria Łukasz Lewandowski
Realizacja dźwięku Andrzej Brzoska
Muzyka Igor Przebindowski
Obsada: Tomasz Błasiak (Smugoń), Eliza Borowska (Dorota Smugoniowa), Katarzyna Herman (Księżniczka Celina Sieniawianka), Grzegorz Mielczarek (Przełęcki, docent fizyki), Marcin Bosak (Ciekocki, lingwista), Dominik Łoś (Bęczkowski, administrator), Antoni Ostrouch (Kleniewicz, antropolog), Marcin Jędrzejewski (Wilkosz, historyk), Krystian Modzelewski (Zabrzeziński, historyk sztuki)
Stanisław Ignacy Witkiewicz „Kurka wodna”, reżyseria Anna Wieczur-Bluszcz
„Kurkę wodną" Stanisław Ignacy Witkiewicz napisał w 1921 roku, jej prapremiera odbyła się rok później na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Jest to okres w twórczości Witkacego, kiedy powstała większość jego sztuk, czas doskonalenia w praktyce dramatopisarskiej teorii Czystej Formy. Dramat ten podlega więc jej zasadom, chce wstrząsnąć widzem, wywołać postulowany "wstrząs metafizyczny", a to za pomocą fabuły, jak i budowy utworu. Próba opisu sztuki może być tylko chybiona, ze względu na rozliczne zamierzone i typowe dla Witkacego nonsensowne rozwiązania fabularne. Dość powiedzieć, że tytułowa Kurka Wodna, Elżbieta Flake-Prawacka prosi swojego kochanka Edgara Wałpora, by ten ją zastrzelił. Daje mu tym samym szansę na "wielki czyn", który pozwoli mu uzyskać tożsamość poprzez "wielkie przekroczenie" norm. Sen miesza się z rzeczywistością, odległa przyszłość przychodzi do bohaterów dramatu za uderzeniem gongu zwiastującego nowy akt sztuki. U Witkacego wszystko jest możliwe.
adaptacja i reżyseria – Anna Wieczur-Bluszcz
reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska, współpraca – Krzysztof Audycki
muzyka – Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski
obsada: Jerzy Schejbal (Ojciec – Wojciech Wałpor), Piotr Bajtlik (ON – Edgar Wałpor), Anna Cieślak (Kurka Wodna – Elżbieta Flake-Prawacka), Katarzyna Herman (Lady – Księżna Alicja of Nevermore), Przemysław Wyszyński (Tadeusz), Krzysztof Kwiatkowski (Drań – Ryszard de Korbowa-Korbowski recte Maciej Witkoś), Piotr Cyrwus (Efemer Typowicz), Adam Cywka (Izaak Widmower), Antoni Ostrouch (Alfred Ewader), Adam Biedrzycki (Lokaj – Jan Parblichenko), Marcin Kwaśny (Szpicel – Adolf Smorgoń), Michał Rusiński (Synek – Tadzio)
Karol Hubert Rostworowski „Niespodzianka”, reż. Igor Gorzkowski
Słuchowisko inaugurujące cykl „Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia” z okazji stulecia niepodległości Polski. Dramat Karola Huberta Rostworowskiego z 1929 roku reżyserował Igor Gorzkowski. W rolach głównych usłyszeliśmy i zobaczyliśmy Grażynę Barszczewską, Jerzego Schejbala, Martę Kurzak i Maksymiliana Rogackiego. Muzykę do przedstawienia skomponował Wojciech Błażejczyk, a za reżyserię dźwięku odpowiadał Andrzej Brzoska.
Jerzy Szaniawski „Żeglarz” , reżyseria Wawrzyniec Kostrzewski, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, muzyka Mateusz Wachowiak, premiera 18 listopada 2018 roku.
Dramat Jerzego Szaniawskiego z 1925 roku opowiada o przygotowaniach do uroczystego odsłonięcia pomnika miejscowej legendy – kapitana Nuta, który wedle opowieści przekazywanej ustnie był bohaterskim marynarzem. Zginął na statku, do końca chroniąc ludzi i mienie płonącej jednostki. Tuż przed uroczystością do miasteczka powraca Jan, który przynosi zgoła odmienne wiadomości o miejscowym "bohaterze" i zamierza zdemaskować mit, którym żyje lokalna społeczność. "Pod tą barwną i lekką historyjką – zwraca uwagę Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser słuchowiska – drzemie bardzo poważne pytanie o to, czym jest prawda, a także czy budować społeczeństwo na prawdzie, która może być brutalna i bolesna, czy też w oparciu o mity, które dają poczucie szczęśliwości i harmonii. To jest bardzo poważne, uniwersalne pytanie, aktualne i dziś".
Obsada: Piotr Bajtlik (Jan), Anna Cieślak (Med), Dominik Łoś (Rzeźbiarz), Tomasz Drabek (Przewodniczący), Adam Cywka (Rektor), Adam Biedrzycki (Admirał), Jerzy Schejbal (Paweł Szmidt), Henryk Łapiński (Stary Marynarz), Przemysław Wyszyński (Wydawca), Barbara Kurzaj (Doktorowa), Natalia Samojlik (Felcia), Aleksandra Kowalicka (Iza), Mateusz Weber (Kapelmistrz)
Miguel de Cervantes "Don Kichote"
przekład - Anna i Zygmunt Czerny
reżyseria – Szymon Kuśmider
reżyser dźwięku - Andrzej Brzoska
muzyka Rafał Rozmus
gitara Jan Niedoborek
premiera antenowa 28 kwietnia 2019 roku
Adaptacja napisana przez Szymona Kuśmidra koncentruje się na drugim tomie powieści wydanym przez Cervantesa w 1615 roku. Dlatego brak tutaj legendarnych już przygód szlachcica z Manchy, który pod silnym wpływem popularnych wtedy romansów postanawia ratować świat pełen zła i cierpienia. Don Kichote w spektaklu Kuśmidra nie walczy z wiatrakami, a jedynie próbuje przekonać ludzi, z którymi żyje, którzy się nim opiekują, że nie jest szalony. Próbuje ocalić swoją wrażliwość i swój bardzo osobisty sposób postrzegania świata, który odbierany jest przez jego towarzyszy jako nierealny. Reżyser odwraca nieco sytuację w kontekście dotychczasowej recepcji dzieła Cervantesa. "Nasz Don Kichote jest normalny" – mówi Mirosław Zbrojewicz, odtwórca tytułowej roli. "Założyliśmy, że mój bohater jest artystą i tylko jego świat jest prawdziwy. Szaleni są wszyscy dookoła niego – ludzie, którzy nie chcą zgodzić się z racjonalnością tego, co opowiada Don Kichote" – dodaje aktor.
Obsada: Mirosław Zbrojewicz (Don Kichote), Zbigniew Zamachowski - gościnnie (Sanczo Pansa), Barbara Kurzaj (Gospodyni), Marta Kurzak (Antonia), Adam Biedrzycki (Pleban), Tomasz Błasiak (Balwierz Mikołaj), Piotr Bajtlik (Samson Carrasco), Tomasz Drabek (Król, Król we śnie), Marcin Jędrzejewski (Bogacz, Kardynał we śnie), Przemysław Wyszyński (Pasterz, Mistrz we śnie), Izabela Bukowska (Śmierć, Altisidora i Księżniczka we śnie), Ewa Domańska (Diabeł, Emerencja i Królowa we śnie)
Tadeusz Różewicz „Kartoteka” - premiera antenowa 16 grudnia 2018
reżyseria – Artur Tyszkiewicz
reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska
muzyka – Jacek Grudzień
W finale cyklu, który w roku obchodów stulecia niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia prezentował we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie, przedstawiliśmy "Kartotekę" Tadeusza Różewicza. Dramat ten został opublikowany w miesięczniku "Dialog" w 1960 roku i doczekał się kilkudziesięciu wystawień w teatrze polskim oraz za granicą. Różewicz w wielu wątkach wyraźnie nawiązywał do przeżyć wojennego pokolenia, do którego sam należał. Czy więc dramat ten jest historycznym zapisem pewnego okresu historii Polski, czy też uniwersalnym współczesnym moralitetem, który może być czytany w oderwaniu od historycznego kontekstu? Takie pytania postawił sobie reżyser spektaklu Artur Tyszkiewicz.
Obsada: Piotr Bajtlik, Tomasz Drabek, Izabella Bukowska, Anna Cieślak, Lidia Sadowa, w roli Narratora – Andrzej Seweryn.
Sławomir Mrożek - "Garbus"
Reżyseria Jerzy Schejbal
Realizacja Andrzej Brzoska
Muzyka Miłosz Pękala, w wykonaniu kompozytora i Magdaleny Kordylasińskiej.
Realizacją „Garbusa” wraca po latach do tej sztuki – jako reżyser – Jerzy Schejbal, który w 1981 roku w słynnym przedstawieniu w Teatrze Polskim we Wrocławiu zagrał rolę Barona.
"Garbus" bardzo dobrze się komponuje z rzeczywistością. Świat się w jakimś sensie rozpada, co jest kwintesencją tego dramatu. Ale jest to też bardzo dowcipna historia. Nie ma nic lepszego jak ironia i dystans do rzeczywistości. Jest tu i śmieszno, i straszno. Mrożek jest mistrzem w tego typu konstrukcjach – mówi o dramacie Jerzy Schejbal.
Sztuka Mrożka z 1975 roku bardzo rzadko gości na deskach polskich teatrów, będąc jednak jedną z najlepszych sztuk tego dramatopisarza. To historia pobytu dwóch par na letnisku. Jednego z mężczyzn, Onka (Adam Cywka), niepokoi to, że właściciel pensjonatu jest garbusem. Strach Onka przed „innym” wykorzystuje Baron, prowokując do coraz to mniej racjonalnych zachowań.
W spektaklu zaprezentowała się znakomita obsada: Joanna Trzepiecińska (Baronowa), Adam Cywka (Baron), Maria Dębska (Onka), Krystian Modzelewski (Onek), Adam Biedrzycki (Garbus), Paweł Krucz (Student), Szymon Kuśmider (Nieznajomy) oraz Jerzy Schejbal (Narrator) – również reżyser spektaklu. Reżyserem dźwięku jest Andrzej Brzoska, muzykę skomponował Miłosz Pękala.
Premiera antenowa spektaklu odbyła się we wrześniu 2018 roku – wystawiony został w ramach cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia", który prezentowany był w Programie 2 w roku obchodów stulecia niepodległości. W ramach prezentacji serii premier na scenie Teatru Polskiego i – równolegle – na antenie Dwójki, wyemitowane zostały również inne, ważne polskie dramaty powstałe po 1918 roku. Były to: "Kurka wodna" Stanisława Ignacego Witkiewicza (reż. Anna Wieczur-Bluszcz), "Lalek" Zbigniewa Herberta (reż. Dariusz Błaszczyk), "Uciekła mi przepióreczka" Stefana Żeromskiego (rez. Łukasz Lewandowski), "Żeglarz" Jerzego Szaniawskiego (reż. Wawrzyniec Kostrzewski) oraz "Kartoteka" Tadeusza Różewicza (reż. Artur Tyszkiewicz) – wszystkie spektakle wideo przypomniane zostały już słuchaczom, widzom i internautom w ramach akcji #zostańwdomu i słuchaj Dwójki. "Garbus" jest ostatnią realizacją z tego cyklu.
„Książka do słuchania” – lektury znajdujące się od 31 marca 2020 roku na stronie Dwójki:
Leopold Tyrmand „Dziennik 1954” – czyta Przemysław Stippa
Tadeusz Konwicki „Nowy świat i okolice” – czyta Olaf Lubaszenko
Gustaw Herling-Grudziński „Dziennik pisany nocą” – czyta Mariusz Benoit