Polskie Radio

Wspomnienia o ks. Skorupce. Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 17:50
W przededniu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej  dziennikarze "Lata z Radiem" jadą do Ossowa, gdzie rozegrała się bitwa i gdzie zginął kapelan walczących ks. Ignacy Skorupka. A w Trójce zagra Włodek Pawlik, tym razem piano solo. Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Vladimir Pisarenko/shutterstock
logo 

„Lato z Radiem” (g.9-12) z Ossowa

W dniach 14–15 sierpnia 1920 pod Ossowem rozegrała się jedna z bitew znanych jako Bitwa Warszawska. Zakończyła się ona zwycięstwem Polski nad bolszewikami. W bitwie zginął Ignacy Skorupka. Walki upamiętnia kaplica, Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej, krzyż oznaczający miejsce śmierci kapelana Ignacego Skorupki i jego pomnik, oraz pawilon historyczny.

Co roku, w połowie sierpnia, we wsi odbywają się uroczyste obchody rocznicy Cudu nad Wisłą. Do Ossowa przybywają rzesze turystów, patriotów oraz zwykłych ludzi, by wziąć udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia 1920. W kaplicy odprawiana jest uroczysta msza, na cmentarzu składane są wieńce.

W trakcie obchodów odbywają się Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, Międzynarodowy Półmaraton Uliczny "Cudu nad Wisłą", rekonstrukcje Bitwy Warszawskiej oraz festyn. W 2020 obchody będą ograniczone ze względu na pandemię koronawirusa. 

Zaprasza Roman Czejarek.

„Muzyczna Jedynka” (g.13-15) 

Będziemy gościć jedną z gwiazd tegorocznych koncertów Lato z Radiem - genialną debiutantkę - Sanah! Zaprezentujemy pierwszego singla z nowej płyty, jaka ukaże się jeszcze tej zimy.  Utwór „No sory” zakwalifikował się m.in. do konkursu Premier w Opolu (6.09.)  - więc we wrześniu zobaczymy go na opolskiej scenie w pełnej krasie. 

Zaprasza Zbigniew Zegler.


07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Roch Siciński

W piątkowym poranku dwójki o 9:30 naszym gościem będzie dr Anna Antonina Nogaj - psycholog muzyki na co dzień wykładająca na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Porozmawiamy o tym, jakiej pomocy szukają muzycy, szczególnie w trakcie pandemii koronawirusa.

Godzinę wcześniej studio Dwójki odwiedzi Michał Salamon, który opowie o swojej pierwszej solowej płycie
„Lion’s Gate”.

W jazzowym poranku jak co tydzień również cykl Pop-kultura a w nim m.in. film „Arab Blues” Manele Labidi i serial „Kraina Lovecrafta” Jordana Peele’a.

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Joanna Rolińska „Lato 1920”, czyta Marcin Przybylski, odc.5

12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Benjamin Moussay – Promontoire, ECM 2659 0872877 – prowadzi Klaudia Baranowska

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Ich głosy. Wojna 1920 roku w opowieściach świadków, opr. Aleksandra Łapkiewicz

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Krzesimir Dębski

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 28

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Opowiemy o premierach filmowych w nadchodzący weekend, ale również  o specjalnym serwisie Polskiego Radia poświęconym Bitwie Warszawskiej, o którym opowie Bartłomiej Makowski.

Porozmawiamy o szczegółach Festiwalu Chopin i jego Europa i Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju - relacja dotycząca m.in. recitalu Arkadija Wołodosa
Będziemy również mówić o wystawie w Centrum św. Jana "Gdańsk i okolice w malarstwie od XVII do XX wieku"

Literackie witaminy: gość: Aldona Kopkiewicz

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar, odc. 10

19.30 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Joanna Grotkowska

Koncert z Festiwalu w Lucernie – transmisja
Ludwig van Beethoven I Koncert fortepianowy C-dur op. 15, II Symfonia D-dur op. 36, wyk: Marta Argerich, fortepian, Orkiestra Festiwalu w Lucernie, dyr. Herbert Blomstedt

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Ks. Ignacy Skorupka – aud. Doroty Gacek


. 

O godz. 19.00 kolejny koncert z serii WŁODEK PAWLIK SUMMER JAZZ DAYS.

Włodek Pawlik – piano solo

Streaming wideo koncertu na stronie Trójki i w mediach społecznościowych.

Retransmisja koncertu na antenie Trójki (w wersji audio) we wrześniu.

Ponadto:

11.45 Powieść w Trójce - Janusz Głowacki „Moc truchleje”-

14.30   Powieść dla młodzieży - „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann

. 

Rozbiegani 9.00 – 10.00 -  Siedzący tryb życia zmorą naszych czasów. Jak wprowadzać ruch na co dzień, rozumiany jako ograniczanie siedzenia?  Jak wyliczyć zapotrzebowanie organizmu na aktywność fizyczną?

Dajesz Radę 14.00 – 15.00 - Jak uchronić się przed modową wpadką na rozmowie o pracę, na spotkaniu służbowym czy nawet w podróży do innego kraju. Jakie zasady obowiązują? Na co dzień możemy szaleć, ale są okoliczności, które wymagają pewnej etykiety. 

Czwarty Bieg, 16.00 – 17.00 - Mikrowyprawy - Spływy kajakowe i wycieczki rowerowe jako pomysł na sportowe wyzwanie i zwiedzanie ciekawych miejsc w Polsce.

 Będzie głośno – 18.00 – 20.00 - Zespół Out of Hand Endless Calvas zgłosił się do tegorocznej odsłony konkursu „Będzie Głośno” – zapraszamy na rozmowę z muzykami z zespołu oraz na prezentację ich twórczości. Po godzinie 19.00  - Koncert w Czwórce: Killedbycar.

Unikatowe trio muzyczne pochodzi z Bydgoszczy, a jego stylistykę trudno sklasyfikować. Skrzyżowanie różnorodnych gustów muzycznych każdego z członków zespołu zaowocowało wyjątkowym, elektroniczno-punkrockowym i bardzo melodyjnym brzmieniem. Piosenka Killedbycar „Thinking of you” znalazła się na pierwszej składance audycji Będzie głośno!

. 

15.00-17.00 "Popołudnik" - 14 sierpnia 1926 r. urodził się francuski pisarz, twórca komiksu René Goscinny. Poznamy jego twórczość, a zwłaszcza znanych dzieciom Asterixa i Obelixa. Będziemy też ożywiać postaci z bajek i uczyć się jak tworzyć animacje.

17.15-17.45 "Rodzina pod żaglami" - Chorwacja to kraj błękitu i marzeń. Pewnej nocy rodzina żeglarzy odnalazła nawet chorwackie shire (śródziemie)... Opowiedzą, jak po kilkugodzinnym nocnym płynięciu jachtem morskim w kanionie Sibenik dotarli do urokliwego Skradinu w Chorwacji.

18.00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Paralotniarstwo. O tym niezwykłym sporcie opowie Krzysztof Romicki, wielokrotny mistrz Polski i Świata w paralotniarstwie. Czy to sport dla każdego, jak wygląda przygotowanie do lotu, jakie są odmiany konkursów?

 Dla dorosłych:

21.00-23.00 "Strefa rodzica" - O złości dziecka - co sygnalizuje i jak sobie z nią radzić. Gość: Małgorzata Stańczyk - psycholog.

.

Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?

Godzina 12.00

Andante spianato i Wielki polonez op. 22 w konkurencyjnych wykonaniach Wojciecha Świtały i Nelsona Goernera oraz Rubinsteinowska interpretacja Barkaroli Chopina, to główne, ale nie jedyne, propozycje Marcina Majchrowskiego.

Romantyczne brzmienia 
Godzina 19.00

W premierowej audycji Magdalena Łoś proponuje dwa różne cykle wariacyjne Chopina - na temat Meyerbeera oraz Mozarta, a także m.in. Eroikę Beethovena i Kwintet klarnetowy Webera.

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu