12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: 40-LECIE SOLIDARNOŚCI, opr. Aleksandra Łapkiewicz
13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Jan Jakub Bokun – prowadzi Ewa Szczecińska
14.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Róża Światczyńska
Festiwal Muzyczny w Kloster (02.08.2020 Arena Kloster)
Gala Mozartowska z udziałem Christiane Karg- sopran oraz Basel Chamber Orchestra, dyr. Riccardo Minasi
Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia D-dur „Haffnerowska” KV 385, fragmenty z oper „Idomeneo”, „Cosi fan tutte”, „Mitridate, Re di Ponto”, „Wesele Figara”, „Lucio Silla”, „Don Giovanni”
Ludwig van Beethoven Ah, perfido op. 65 - scena i aria
Wyk. Christiane Karg- sopran, Basel Chamber Orchestra, dyr. Riccardo Minasi
15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 29 (powtórzenie)
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek
W poniedziałkowej audycji "Wybieram Dwójkę" porozmawiamy o wirtualnej prezentacji jaką przygotowało Muzeum Warszawy z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. Kuratorzy wybrali 20 obiektów z obszernych zbiorów Muzeum Warszawy, którym zdecydowali się oddać głos.
Porozmawiamy z kompozytorem Pawłem Mykietynem o płycie z jego utworami nagrywanej dla Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, a laureat Nagrody Wielkiego Kalibru Robert Małecki opowie o tym, dlaczego tym razem postanowił napisać thriller psychologiczny “Żałobnica”.
Gościem Kingi Michalskiej w naszym wakacyjnym cyklu "Literackie witaminy będzie Izolda Kiec.
19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar, odc. 11
20.30 – 21.00 – Rozmowy po zmroku: Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Florian Czarnyszewicz – aud. Kingi Michalskiej
21.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Klaudia Baranowska
Transmisja z festiwalu Chopin i Jego Europa (Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej)
Beethoven Kwartety smyczkowe cz.2
Wyk. Belcea Quartet
Uwadze Państwa polecamy „Klub Trójki”. Gośćmi Michała Żakowskiego po godz. 21.00 będą autorzy filmu „Wojna światów”, nad którym Trójka ma patronat.
Uroczysta premiera filmu „Wojna światów” w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego w niedzielę, 16 sierpnia. Będzie symbolicznym zwieńczeniem głównych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
„Wojna Światów” to epicka opowieść oparta na zrekonstruowanych oraz pokolorowanych materiałach archiwalnych pozyskanych z archiwów z całego świata. To koprodukcja Filmoteki Narodowej, Telewizji Polskiej i firmy MW Media, która stoi za sukcesem zrealizowanego w oparciu o archiwalia filmu „Niepodległość” z 2018 r.
Jej twórcy, Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski, prezentują oryginalne i nieznane dotychczas relacje uczestników i świadków wydarzeń, unikalne filmy archiwalne, zdjęcia, rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, pamiętniki i nagrania radiowe. Narrację wspierają, tylko wtedy kiedy jest to konieczne, historyczne inscenizacje oraz materiały graficzne.
Film stanowi próbę odpowiedzi na pytania kluczowe dla oceny roli wojny polsko-sowieckiej w historii XX wieku. Wojny postrzeganej nie tylko wymiarze wojskowym, ale również w wymiarze ideologicznym - konfliktu państwa budującego swe demokratyczne fundamenty z totalitarnym bolszewizmem zmierzającym do zburzenia „starego świata”.
PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych.
Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać.
Dostała się do podziemia wydawniczego. Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych. Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taka przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”.
Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem. Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska.
13.10 Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski
14.30 Powieść dla młodzieży (i nie tylko) - od 25 maja - emisja powieści dla młodzieży i nie tylko - LEONIE SWANN - "SPRAWIEDLIWOŚĆ OWIEC. FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA". Przekład - Jan Kraśko. Czytali: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.
Pierwsze Słyszę 7.00 – 9.00 - Gośćmi w audycji będą aktorzy dubbingowi Mateusz Narloch, Przemek Stippa i Bartosz Wesołowski. Wszystkich trzech aktorów łączy pewna postać. Każdy z nich podkładał kiedyś głos Spidermanowi. Czy była to wymarzona rola? Zapraszamy na rozmowę o pracy dubbingowca.
Stacja Kultura 10.00 – 12.00 – W cyklu Biblioteka Muzyka Damian Sikorski sprawdza co czytają i o czym piszą muzycy. Co kryją ich biblioteczki, co ich ostatnio zachwyciło i jakie książki zabierają na wakacje. Gościem kolejnego odcinka będzie Ania Karwan. Wokalistka uwielbia czytać i jej biblioteka jest bogata w literaturę.
Muzyczny Lunch 13.00 – 14.00 - w audycji zaprezentujemy Płytę Tygodnia Czwórki - Jessie Ware "What's Your Pleasure?" Artystka nie tylko zapożyczyła brzmienia sprzed czterech dekad, ale wyciągnęła z nich nieśmiertelną esencję. Album zbiera niezwykle przychylne recenzje wśród krytyków.
Wieczór Rezydentów 19.00 – 20.00 - Jacek Plewicki sprawdzi jak radzi sobie muzyka elektroniczna w dobie pandemii. Czy istnieje ona bez klubowej przestrzeni? Co wydarzy się w tym gatunku muzycznym w najbliższym czasie?
17:15 „Skarbonka" - Każdy kraj musi zarabiać, jedni na turystyce, inni na złożach naturalnych, a jeszcze inni poprzez rozwój przemysłu. Dziś wybierzemy się w podróż w czasie i przeniesiemy do XIX wiecznej Anglii, by przyjrzeć się Rewolucji Przemysłowej.
18:00 „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” – Niesamowity świat grzybów. Grzyby są jedną z najbardziej fascynujących i jednocześnie najmniej poznanych grup organizmów na Ziemi. Mają tak rozmaite kształty, formy, sposoby na życie i zastosowania jak to tylko możliwe. Ocenia się, że poznaliśmy dopiero od 2-16% gatunków grzybów. Jakie jeszcze tajemnice przed nami kryją? O tym opowie dr Marta Wrzosek z Wydziału Biologii UW.
Dla rodziców:
21:00-23:00 „Strefa rodzica” - Jak rozkochać dzieci w polskim języku? Rozmowa z Izabelą Michtą, autorką wierszy dla dzieci oraz Katarzyną Trojańską, autorką serii książek "Edukacja domowa. Język polski".
![.](//static.prsa.pl/images/394fc5c7-2f2f-4ad8-b8e4-9e9eeb9c26c0.jpg)
Interpretacja niejedno ma imię. Fortepian historyczny, czy współczesny?, godzina 12:00
Marcin Majchrowski skonfrontuje ze sobą brzmienia fortepianu historycznego i współczesnego na przykładzie Nokturnu Es-dur op. 55 nr 2 Fryderyka Chopina w dwóch interpretacjach Dang Thai Sona. W programie również Witold Małcużyński w Koncercie f-moll kompozytora.
Romantyczne brzmienia, godzina 19:00
Daniił Trifonov w Koncercie f-moll Chopina, jego Preludium A-dur op. 28 w opracowaniu Adama Makowicza i II Symfonia D-dur Nicolasa Etienne'a pod batutą Marca Minkowskiego to tyle niektóre z atrakcji, jakie przygotowała w swojej premierowej audycji Magdalena Łoś.
Chop-In-Pop, godzina 21:00
W swojej muzycznie zaskakującej audycji Mariusz Gradowski zaprezentuje barwne stylizacje utworów Chopina na folklor cygański w wykonaniu Nilsa Henrika Asheima i Gjertrud's Gypsy Orchestra. Premiera!
Zapraszamy.