Polskie Radio

Mozart i O'Leary. Literacko i koncertowo

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 18:23
Program 2 zaprasza na "Koncerty w porze lunchu". W programie Gala Mozartowska na Festiwalu Muzycznym w Kloster. Czwórka rozpoczyna prezentację książek „Tajemnica Kolumba” Steve’a Berry’go i „Współlokatorzy” Beth O'Leary. Zapraszamy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Engin_Akyurt
logo 

LITERACKO: 

Ok. 10:35 Od 17 do 28.08 Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy". Fragmenty serialu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym" z roku 1979 w reżyserii Juliusza Owidzkiego. W roli Dyzmy - Marian Kociniak, Nina - Joanna Jędryka, Kunicki - Ignacy Machowski, Krzepicki - Jerzy Kryszak. 

O g. 21.45  od 15 do 22 sierpnia Stanisław Rembek „Nagan”, czyta Andrzej Piszczatowski , Archiwum PR.

O g. 23.50  do 23 sierpnia „Wojna polsko-bolszewicka. Konflikt, który zmienił bieg historii” w oparciu o książkę Kacpra Śledzińskiego.



LITERACKO:

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Joanna Rolińska „Lato 1920”, czyta Marcin Przybylski, odc. 6

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 29 (powtórzenie) 

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar, odc. 11

KONCERTOWO:

14.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Róża Światczyńska 
Festiwal Muzyczny w Kloster (02.08.2020 Arena Kloster) 
Gala Mozartowska z udziałem Christiane Karg- sopran oraz Basel Chamber Orchestra, dyr. Riccardo Minasi  
Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia D-dur „Haffnerowska” KV 385, fragmenty z oper „Idomeneo”,  „Cosi fan tutte”, „Mitridate, Re di Ponto”, „Wesele Figara”, „Lucio Silla”, „Don Giovanni” 
Ludwig van Beethoven Ah, perfido op. 65 - scena i aria 
Wyk. Christiane Karg- sopran, Basel Chamber Orchestra, dyr. Riccardo Minasi

21.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Klaudia Baranowska

Transmisja z festiwalu Chopin i Jego Europa (Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej)

Beethoven Kwartety smyczkowe cz.2, Wyk. Belcea Quartet


. 

LITERACKO:

PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych.

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego. Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych. Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taka przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”. Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem. Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska. 

13.10  Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski 

14.30 Powieść dla młodzieży (i nie tylko) - od 25 maja - ​ emisja powieści dla młodzieży i nie tylko - LEONIE SWANN - "SPRAWIEDLIWOŚĆ OWIEC. FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA". Przekład - Jan Kraśko. Czytali: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku. 

. .

Godz. 8.35 – fragmenty książki „Tajemnica Kolumba” Steve’a Berry’go, czyta: Krzysztof Gosztyła.

Godz. 10.45 – fragmenty książki „Współlokatorzy” Beth O'Leary, czytają: Julia Rosnowska i Józef Pawłowski.

Godz. 15.45 – fragmenty książki Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcia Marqueza, czyta Adam Ferency.


. 

8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka"-  Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy. 

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść Kulfona i Moniki „Ukarana chciwość”. 

19:10 "Książka do poduszki" – „W poszukiwaniu wody”. To jedna z bajek książki „Niesamowite przygody Toli, Poli i Urwisa” napisanej przez Fundację Tup, tup, tup. Dzięki przygodom sówki Poli, kotki Toli i pieska Urwisa przekonacie się, że nikt, nawet najmłodsze dziecko, nie jest byt młody, by zacząć działać dla natury. Czyta Krystyna Czubówna. 

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu