SOBOTA 29 LIPCA
Relacje z 8. Letniego Biegu Piastów w Jakuszycach
W "Lecie z Radiem" (9:00-12:00) o tym jak przygotować się do biegu górskiego – rozgrzewka z Piotrem Galusem, prowadzącym Gimnastykę Poranną w Programie 1 PR.
- Szlak Ducha Gór – od ponad 10 lat można na karkonoskich szlakach zbierać specjalne pieczątki. Jeśli uzbiera się określoną liczbę, można odebrać nagrodę w punkcie informacji turystycznej.
- Polana Jakuszycka przyciąga przez cały rok – co można tam robić oprócz biegów narciarskich zimą i biegania terenowego latem.
- co słychać na budowie Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej? Gościem audycji będzie Mirosław Graf – działacz sportowy, burmistrz Szklarskiej Poręby. W audycji również finał akcji Moje Archiwum, wypowiedź Joanny Chojeckiej, zastępcy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
- rowerem przez Izery – trasy rowerowe wokół Szklarskiej Poręby
- pogodowe podsumowanie LzR.
Zaprasza Grzegorz Frątczak.
14:00 -15.00 Muzyczna Jedynka z Jakuszyc – Marcin Kusy
Muzyczna Jedynka z Polany Jakuszyckiej, po 14:00 połączymy się z Martyną Podolską, która będzie w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie na dorocznym Pikniku Literackim Biblioteki Narodowej.
O godz. 18:00 Mariana Kril zaprasza do podróżowania "Z muzyką po kresach".
1/ Muzyk i badacz białoruskiej kultury tradycyjnej Siarhiej Douhuszau od 9 dni na ulicach Mińska wraz z aktorami Teatru im. Janki Kupały ze stuletnią tradycją, mieszkańcami Mińska organizują muzyczne protesty, podczas których ludzie śpiewają tradycyjne pieśni białoruskie, często zapomniane i nieznane. Jak przyznaje muzyk, taka forma protestów uświadamia ludziom, kim oni są, jakie są ich tradycje, korzenie.
2/ O polskiej społeczności Żytomierza na Ukrainie. W tym mieście położonym w północno-zachodniej Ukrainie mieszka bardzo dużo Polaków. Na terenie obwodu Żytomierskiego istnieje wiele instytucji polskich – organizacji społecznych, zespołów, mediów, szkółek sobotnio-niedzielnych, które od lat działają na rzecz rozwoju polskości i więzi z Polską. Jednym z ważnych podmiotów na Żytomierszczyznie jest Dom Polski. Jego dyrektorka Irena Perszko opowie o miejscowych Polakach.
3/ W Zadwórzu w obwodzie lwowskim uczczono pamięć bohaterów bitwy, która przeszła do historii jako polskie Termopile. Bitwa pod Zadwórzem rozegrała się 17 sierpnia 1920 roku. Na przedpolach Lwowa naprzeciw siebie stanęło 330 polskich Obrońców miasta pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego i Pierwsza Armia Konna Siemiona Budionnego. W walce poległo 318 Polaków. Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy Budionny zrezygnował z kontynuowania walki o Lwów kończąc marsz na zachód. Skierował się na północ, na odsiecz wojskom w rejonie Wieprza i Warszawy, skąd po klęsce pod Komarowem wycofał się na wschód. Relacja z obchodów Eugeniusza Sało.
NIEDZIELA 30 LIPCA
Relacje z 8. Letniego Biegu Piastów w Jakuszycach
O godz. 10:00 Zbigniew Krajewski zaprasza na "Czas pogody".
Pieśniarz Warszawy, także tej powstańczej, w opowieści prawnuka Michała Fogga: ile koncertów dał Mieczysław Fogg na barykadach Stolicy? Gdzie powstało pierwsze Cafe Fogg? I jak pieśniarz kontaktował się z rodziną podczas 63 powstańczych dni? O tym opowiemy w najbliższym Czasie pogody. Posłuchamy też skeczu z Podwieczorku przy mikrofonie i pieśni z repertuaru Jana Kiepury.
SOBOTA 29 LIPCA
10.00 – 12.00 – Upiór w eterze – Waldemar Malicki Show – prowadzi Waldemar Malicki
- Jedno, co nas wszystkich łączy to urlop. Wyjeżdżamy do coraz dziwniejszych krajów; dziwnych oczywiście dla nas, dla tamtych krajów to my jesteśmy dziwni. Kiedyś tak nie było, ludzie nie wyjeżdżali, więc próbowali odmalować sobie muzyką jakieś swoje wyobrażenia o innych krajach - zaprasza Waldemar Malicki.
12.00 – 13.00 – Mazurek słucha – Andrzej Mietkowski – prowadzi Robert Mazurek
13.00 – 15.00 – Duża czarna – Charlie Parker – prowadzi Przemysław Psikuta
Charlie Parker, amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, który wywarł znaczący wpływ na jazz, dziś obchodziłyby setne urodziny.
15.00 – 17.00 – Dwójka na miejscu: Szczecin – prowadzą Jakub Kukla i Beata Kwiatkowska
W tę sobotę Beata Kwiatkowska i Jakub Kukla goszczą w Szczecinie. W towarzystwie przewodnika Tomasza Wieczorka odwiedzą charakterystyczne miejsca w mieście – z Zamkiem Książąt Pomorskich na czele, Placem Solidarności i przypominającą wierzchołek góry lodowej, wielokrotnie nagradzaną na konkursach architektonicznych, Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza. Reporterzy przyjrzą się także zabytkowym pompom ulicznym, spróbują odkryć legendy i anegdoty związane z artystami oraz poznają najciekawsze fakty z 75-letniej historii szczecińskiej plastyki, o których opowie kuratorka wystawy „3. Zoom na Szczecin. Plastyka szczecińska 1945-2020. Kalejdoskop zdarzeń” Jolanta Gramczyńska.
W programie nie zabraknie także rozmowy o Operze na Zamku, a także spaceru Aleją Gwiazd honorującą gwiazdy rodzącego się w Polsce w latach 60-tych bigbeatu. A wśród gości sobotniej audycji znajdzie się m.in. Inga Iwasiów, która opowie o literackim Szczecinie, Henryk Sawka spojrzy na miasto okiem satyryka, a Agata Kulesza przywoła wspomnienia z rodzinnego miasta.
Ponieważ audycja odbędzie się w przeddzień 40. rocznicy podpisania Porozumień Szczecińskich, dziennikarze odwiedzą także plenerową wystawę „1980. Jedno plemię” przypominającą wydarzenia Sierpnia ′80 i wyjątkowe szesnaście miesięcy „Solidarności”. Audycję zakończy koncert muzyki kompozytorów pomorskich, który wykona Szczecin Vocal Project.
17.00 – 19.00 – Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki – audycja Jacka Hawryluka z udziałem Wojciecha Michniewskiego, Karola Radziwonowicza i Andrzeja Sułka.
Piotr Czajkowski – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23
NIEDZIELA 30 LIPCA
10.00 – 12.30 – Cafe „Muza”: Kevin Kenner – prowadzi Róża Światczyńska
12.30 – 13.00 – Czytelnia: Thomas Bernhard „Zdarzenia. Naśladowca głosów”, Robert Walser „Zbój” – prowadzi Małgorzata Szymankiewicz; Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta
17.00 – 19.00 – Party-tur – prowadzi Adam Sztaba
NIEDZIELA 30 LIPCA
SCENA TEATRALNA TRÓJKI, 30.08, g. 20.05 - „Nadwrażliwi” – przyg. Barbara Macinik
Autor: Włodzimierz Zakrzewski; adaptacja reżyseria: Katarzyna Łęcka; reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska.
Obsada: Sławomir Pacek, Wojciech Paszkowski, Lidia Bogaczówna, Joanna Sokołowska, Olaf Lubaszenko, Ewa Kania, Olga Sawicka, Alina Kamińska.
Muzyka Igor Przebindowski.
O godz. 19.05 retransmisja koncertu zespołu TULIA z 12 grudnia 2018 r.
SOBOTA 29 LIPCA
W sobotę Czwórkę będzie można spotkać na plażach w Serocku nad Zalewem Zegrzyńskim, gdzie Młodzieżowa Grupa Ratownicza Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaprezentuje pozorowaną akcję ratunkową, pokaz pierwszej pomocy na fantomie oraz pokaz sprzętu ratowniczego. Na słuchaczy czeka też mnóstwo dobrej muzyki z wakacyjnej czwórkowej playlisty i gadżety Czwórki. Patryk Kuniszewicz będzie nadawał Sobotologię z plaży od godz. 10.00, a relacji Weroniki Puszkar będzie można posłuchać o godz.12.00 i 13.00.
Zaklinacze czasu 14.00-15.00 - Cisza przed wojenną burzą - w końcu czerwca 1939 hucznie obchodzono Dni Morza. Potem rozpoczęły się wakacje, a lato tego roku było gorące. Spędzano je w nadmorskich i górskich kurortach, na letniskach. W miastach działały kawiarnie, teatry ogródkowe, kąpieliska. Trwały też w tym czasie szkolenia z obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej. O czym informowały gazety w końcówce sierpnia ’39? O czym rozmawiali ludzie? Czy zdawali sobie sprawę z nadciągającego kataklizmu? Czy byli na niego przygotowani? W Zaklinaczach Czasu porozmawiamy o ciszy przed wojenną burzą. Zajrzymy też do podwarszawskiej Choszczówki, gdzie pracował i odpoczywał kardynał Stefan Wyszyński.
W cyklu Straszne Historie odwiedzimy zamek w Łańcucie.
Klucz kulturowy 15.00-16.00 - To zwolnienie z pracy bohaterki naszej audycji wywołało wydarzenia, które zmieniły losy Polski, masowy bunt, utworzenie Solidarności. Jej historię poznacie z biografii Doroty Karaś i Marka Sterlingowa „Walentynowicz. Anna szuka raju". W przeddzień 40.rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych na rozmowę o tamtych czasach zaprasza Justyna Majchrzak.
Nie na-żarty 17.00-18.00 - Bibimbap to danie kuchni koreańskiej. Żeby je przygotować potrzebujemy ryż, warzywa, wołowinę i jajko. Jak to wszystko połączyć, żeby smakowało? Sprawdzimy w audycji, a przepisu szukajcie na stronie Czwórki.
Muzyczne Biuro Podróży 16.00-17.00 - jak co tydzień Muzyczne Biuro Podróży zabierze Was w podróż pełną nieoczywistych brzmień z różnych zakątków świata. Tym razem sprawdzimy muzyczne nowinki z Francji, Szwajcarii, Izraela i Belgii. Zaprasza Patryk Grabowski.
NIEDZIELA 30 LIPCA
W niedzielę dziennikarzy Czwórki: Martę Hoppe, Weronikę Puszkar i Patryka Kuniszewicza będzie można spotkać na plażach Nieporętu nad Zalewem Zegrzyńskim, gdzie Młodzieżowa Grupa Ratownicza Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaprezentuje pozorowaną akcję ratunkową, pokaz pierwszej pomocy na fantomie oraz pokaz sprzętu ratowniczego. Na słuchaczy czeka też mnóstwo dobrej muzyki z wakacyjnej czwórkowej playlisty i gadżety Czwórki. Relacji będzie można posłuchać o godz. 11.00, 11.12 w audycji Co Was kręci oraz o 13.00.
Sztuka jedzenia 13.00-14.00 - "Sekrety włoskiej kuchni" to literacka mozaika, która pozwala zrozumieć ducha skąpanej w słońcu Italii. O gotowaniu we Włoszech, które już dawno podniesiono do rangi sztuki, Beata Kwiatkowska porozmawia z Dianą Dąbrowską, filmoznawczynią i animatorką kultury.
Funkadelia 17.00-19.00- od jazzu i jego okolic (Oscar Jerome, Kamaal Williams), przez broken beat (Kuna Maze, Trev, Cengiz), house (Dan Shake i Amp Fiddler, Ben & Dylan), breakbeat (Denham Audio), aż po muzykę jungle (Riffz) i ghetto-tech (Detroit's Filthiest). Będzie także zaproszenie na festiwal Up To Date. Zaprasza Marcin Hubert „Harper”.
Muzyka Dobrego Słowa 20.00-21.00 – na spotkanie z zespołem Pathlife zaprasza Przemek Goławski. Pathlife to debiutanci z 2018 r., okrzyknięci wtedy największym odkryciem chrześcijańskiego brzmienia w Polsce – jakie mają pomysły na dotarcie z dobrym słowem do słuchaczy i plany na przyszłość?
SOBOTA 29 LIPCA
12:00-13:00 "Bajkowy ogród" - Pomidory, pomidory, pomidory. Festiwal pomidorów czas zacząć w naszym ogrodzie. Bawole i malinowe, żółte, czarne i czerwone. Całe królestwo pomidorów. Dziś odbędą się zbiory pomidorów. Porozmawiamy o ich uprawie - od nasionka, rozsady, do uprawy w miejscu stałym, od popiołu do gnojówki z pokrzywy.
15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" - Mali bohaterowie, czyli dzieci podczas II Wojny Światowej. Gość: Marcin Chodorowski, historyk z Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii.
Dla rodziców:
22:00-00:00 "Stare, znane, zapomniane" - Świętujemy rocznice urodzin Michaela Jacksona i Grzegorza Ciechowskiego. To ich utwory brzmieć będą przez dwie godziny audycji.
NIEDZIELA 30 LIPCA
11:00-12:00 "Źródełko" - W programie: Owijak - poznajemy tańce ludowe, cymbały - poznajemy instrumenty ludowe, Ghana - poznajemy muzykę ludową kraju.
12:00-13:00 "Zwierzyniec" - Jakie owady kojarzą nam się z tymi najbardziej pracowitymi, jakie owady działają w zespole, tworzą niezwykle społeczeństwo? Mają królową i co najważniejsze jak każde dziecko kochają słodycz? Dziś porozmawiamy o pszczołach. Tym razem jednak skupimy się na budowie pszczół, na tańcu pszczół, na różnych pszczelich ciekawostkach jak np. w ciągu minuty pszczoła porusza 11,400 razy skrzydłami. Opowiemy o tym jak są istotne. Ile miodu produkuje jedna pszczoła w ciągu całego swojego życia? Jedną łyżeczkę. Zatem Pszczeli i miodny Zwierzyniec.
15:00-16:00 "Zapraszamy do stołu" - Przez wakacje odwiedziliśmy wiele krajów i kosztowaliśmy wielu ciekawych potraw. Czas na nasze polskie pyszności. O nich opowie Agnieszka Ciecierska, dziennikarka, prowadząca audycję "Smak na tak" i jak nikt zna się na polskich przysmakach.
17:00-18:00 "Kulturoteka" – Rozmowa z Agnieszką Karp-Szymańską, dyrektor programową porjektu o wystawie „PAWIE PIÓRO. JÓZEF WILKOŃ. ILUSTRACJE” w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej OJCE I DZIATKI. Właśnie pawie zajmują w twórczości artysty miejsce szczególne, swoisty leitmotiv, przewijający się i powracający począwszy od lat 60-tych do dzisiaj. Wydane w 1961 roku przez Naszą Księgarnię „Pawie wiersze” były przełomowym dziełem dla młodego i początkującego jeszcze ilustratora. Tadeusz Kubiak, po zobaczeniu zamaszyście namalowanych ptaków, postanowił napisać poezję specjalnie dla nich. To w pawich piórach najdosadniej objawiła się fascynacja artysty taszyzmem (od franc. tache – plama). Doskonałe operowanie plamą barwną wyróżniało go na tle innych wybitnych postaci Polskiej Szkoły Ilustracji. Wystawa dostępna do 4 września na krakowskich Plantach.
Dla dorosłych:
21:00-22:00 "Kulturalna strefa" - Gościem audycji będzie Grażyna Karwowska-Winiarek, dyrektor V Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na scenie”. W tym roku odbędzie się w pierwszy weekend września na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Założeniem projektu jest kultywowanie wielowiekowej obecności teatru lalki w przestrzeni miasta. Każda jego odsłona to popisy sławnych marionetek i pacynek. „Lalka na scenie” ma zatrzymać przechodnia, uzmysłowić mu wartości i znaczenie prezentowanego europejskiego dziedzictwa kulturowego. Ożywienie drewnianych aktorów i pacynek, przeniesienie widzów w świat dzieciństwa i marzeń – pobudza zmysły, a wszystko to z dużą dawką radości i magii.
SOBOTA 29 LIPCA
Głównym bohaterem pasma Chopin: konteksty, kontrasty, konfrontacje (g. 10:00) będzie jeden z największych pianistów XX wieku – Artur Rubinstein. Maciej Grzybowski zaprezentuje Chopinowskie nagrania z różnych okresów długiej i niezwykle bogatej kariery pianisty.
Kultura muzyczna Austrii, Niemiec i Czech otaczała dorastającego w Warszawie Chopina za pośrednictwem jego nauczycieli i mistrzów. Kamila Stępień-Kutera w audycji Metafizyka Chopinowska (g. 14:00) przedstawi wybrane utwory jednego z jej przedstawicieli, Vaclava Tomaska – ulubionego kompozytora Johanna Wolfganga Goethego. Muzyka Czecha miała znaczący wpływ na kształt liryki fortepianowej Fryderyka Chopina.
NIEDZIELA 30 LIPCA
W programie Chopin live (g. 15:00), prowadzonego przez Krzysztofa Dziubę, przyjrzymy się studyjnemu albumowi Chopin na pięciu kontynentach Marii Pomianowskiej. Spojrzymy, które dzieła Chopina, kojarzą się artystce z Afryką, Persją, czy Arabią.