W sobotę:
11.00-12.00 - PASJONAUCI - zaproszenie na Vintage Photo Festival, czyli 6. Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej. Warto sprawdzić, że mimo postępu technologicznego, dawne techniki fotograficzne przeżywają renesans.
16.00-17.00 - Muzyczne Biuro Podróży - tradycyjnie udamy się w radiową i dźwiękową podróż w nieznane. Wybrzmi pochodząca z Beninu Angélique Kidjo, jedna z najsłynniejszych ambasadorek współczesnej world music. Clara Luciani, Bertrand Belin, La Felinie będą urzekać językiem francuskim. Salah Ragab & The Cairo Jazz Band zabiorą nas do Egiptu, a Jonny Greenwood zaprosi na dźwiękową ucztę z Shye Ben Tzurem oraz grupą Rajasthan Express. Na audycję zaprasza Mateusz Tomaszuk.
17.00-18.00 - NIE NA-ŻARTY - Cacio e pepe, czyli ser i pieprz, to szybkie i smaczne danie kuchni rzymskiej. Tradycja mówi, że to danie jest jednym z najstarszych w historii włoskiej kuchni chłopskiej. Potrzebujecie jedynie trzech składników: makaronu, sera i pieprzu.
18.00-19.00 - UTDF Replay - w drugim odcinku wspomnień z jedenastego festiwalu Up To Date przypomnimy psychodeliczny, gitarowy koncert warszawskiej kapeli Beluga Stone, który odbył się w piątek, czwartego września na Stadionie Miejskim w Białymstoku.
00.00-2.00 - Basstion - polska muzyka 2-step zmiksowana przez Vanatoskiego, Francuz Teki Latex i jego niesamowity, ponadgatunkowy nowy miks, a także garage'owy Bailey Ibbs oraz Shadow Child w breakbeatowo-ave'owym wydaniu. Oto, co przygotował na sobotnią noc Harper.
W niedzielę:
12.00-13.00 - Strefa gamingu - Łukasz Jeffrey Chmiel wraz z Karoliną Kałużyńską zastanowią się nad tym, czym kierują się producenci sprzętu dla e-sportowców. Całkiem niedawno na rynku pojawiła się guma do żucia, która ma zapewnić graczom lepszą koncentrację podczas turniejów. Są skarpetki czy obuwie dla profesjonalistów w świecie gier. Czy gracze faktycznie korzystają z tego typu produktów? Jak wygląda zarabianie w tej branży, które nie bazuje na samych grach?
14.00-15.00 - Hrapkowidz - 30 września do kin trafi „Tony Halik” – dokument o słynnym podróżniku i dziennikarzu. Błażej Hrapkowicz zaprasza na rozmowę z reżyserem Marcinem Borchardtem.
15.00-16.00 - Artystyczny Wybieg - czym jest Surdopedagogika? Co studiuje się na Muzykoterapii? I jak się wygrywa Studencki Festiwal Piosenki? O tym Kasia Cygler porozmawia z Joanną Nawojską.
17.00-19.00 - Funkadelia - funkowy gigant Bootsy Collins, prawdopodobnie album tego roku, czyli nowa płyta londyńskiego kolektywu SAULT, Matt Johnson z Jamiroquai, soulman Steve Arrington (Stones Throw), Goldie w remiksach, breakbeatowy Otik, drumandbassowy DJ Krust, Sam Binga oraz Disrupta. Plus nowy krążek Public Enemy. Zaprasza Harper.
w sobotę:
9:00-10:00 - "Opowieści ludów świata" - z okazji Dnia Królika posłuchamy bajek o tych zwierzętach.
10:00-11:00 - "Rodzinny W-F" - Rozmowa z Łukaszem Konarskim o organizacji wypraw rowerowych, podczas których przemierzane są setki kilometrów na rowerach (zarówno w Polsce jak i po Europie). Uczestnicy śpią w namiotach, sami przygotowują posiłki (według przepisów uczestników) z produktów zakupionych po drodze, a cały ekwipunek przewożą na własnych rowerach. Najmłodsi uczestnicy mają po 10 lat i pokonują po około 30-40 km dziennie. Dzieci uczą się samodzielności, współpracy w grupie, nawiązywania kontaktów, odpowiedzialności za siebie i innych, doskonalenia samego siebie i pokonywania swoich granic, dyscypliny oraz poznają rzeczywistość tu i teraz z dala od świata „komórek”.
13:00-14:00 - "Kurtyna w górę" - Jak wyglądał starogrecki amfiteatr, który stał się wzorem dla budowanych w późniejszym okresie teatrów rzymskich? Jak wyglądała specyficzna konstrukcja amfiteatru i jakich atrybutów używali ówcześni aktorzy? Ćwiczenia rozgrzewające aparat mowy. I lekcja tańca Pimpusia Sadełko.
14:00-15:00 - "Akademia Muzyczna" - Akademia Muzyczna tym razem przybliża instrumenty, które tworzą orkiestrę symfoniczną. Czym różni się altówka od skrzypiec, jak grać na kotłach i jaką rolę w orkiestrze pełni dyrygent? Dziś poznamy kontrabas.
18:30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" – "Heidi" Johanny Spyri w adaptacji Emilii Stawskiej, wyprodukowane przez Teatr Polskiego Radia w 1993 r. Urocza opowieść o Heidi, którą opiekuje się mieszkający w szwajcarskich Alpach dziadek uznawany przez okolicznych mieszkańców za gbura, odludka i dziwaka. Pogodna, mądra i wrażliwa dziewczynka szybko podbija serce zgorzkniałego starca, nawiązuje liczne przyjaźnie i żyje szczęśliwie wśród pięknej, alpejskiej przyrody.Realizacja akustyczna: Ewa Szałkowska. Opracowanie muzyczne: Barbara Dzięgielewska. Reżyseria: Andrzej Piszczatowski.Obsada: Rysiówna Zofia, Barciś Artur, Trafankowska Daria, Tkaczyk Jerzy, Rojewska Aleksandra, Pawłowski Marek, Ładyńska Joanna, Garbowska Maria, Brzezińska Anna, Berger Juliusz, Szary Maciej, Rastawicka Danuta.
19:00-21:00 - "Wieczorne pogaduchy" - kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.
Dla rodziców:
21:00-22:00 - "Dziecko w drodze" - Wyspa Jaszczurek, czyli jak przygotować się na wycieczkę na Cypr z dziećmi.
22:00-00:00 - "Stare, znane, zapomniane" - 75. urodziny Bryana Ferry'ego. W Pół Pięknej Płyty "The Seventh One", TOTO z 1988 roku oraz przypomnienie muzyki zespołu Ten CC.
w niedzielę:
12:00-13:00 - "Zwierzyniec" - Przyjrzymy się obchodzonemu właśnie dniu rzek. Niosą miliony litrów wody, ton piasku i mułu dziennie. Tysiącom gatunków zapewniają dom, zasobne w pożywienie tereny łowne, kanały migracyjne i wodopoje, jak również środowisko rozrodu i wychowania potomstwa. Wyruszymy zatem do krainy rzek, przyjrzeć się temu niezwykłemu światu i stworzeniom, które je zamieszkują.
16:00-17:00 - "Łowcy dziecięcych przygód" - W programie nie mogło zabraknąć rocka. W tym celu Łowcy udali się do Szkoły Rocka Arkadiusza Krupy, która mieści się w Warszawie przy Szkole Podstawowej 373 im Jana Paderewskiego. Relacje z ich szalonych łowów będziemy mogli usłyszeć w niedziele.
17:00-18:00 - "Kulturoteka" – Relacja z premiery "Niesamowitych przygód skarpetek" w krakowskim Teatrze Groteska. Wielość wątków, zróżnicowanie charakterów i historii o lekkim zabarwieniu kryminalnym ucieszy widzów, którzy będą mogli przekonać się, co się dzieje ze skarpetkami, których brakuje w szufladzie niemal po każdym praniu. Tą pełną poczucia humoru sztukę charakteryzuje stylowa scenografia Małgorzaty Zwolińskiej, sugestywna muzyka Jacka Stankiewicza i skoczna choreografia Macieja Florka. W spektaklu wystąpią Barbara Cieślak, Dominika Guzek, Olga Przeklasa, Krzysztof Grygier, Adam Godlewski, Bartłomiej Olszewski i Jakub Popławski.
Dla dorosłych:
21:00 - "Kulturalna strefa" - Audycja poświęcona Wielkiej Zbiórce Książek, nowej wystawie Zaczytanych Ławek pt. RELACJE. oraz nowym bajkom edukacyjnym stworzonym przez fundację, w których oprócz treści bajek znajduje się też materiał merytoryczny dla rodziców, nauczycieli, opiekunów. Gościem Kulturalnej Strefy będzie Michał Stepień z Fundacji Zaczytani.org
22:00-00:00 - "Muzyka dla rodzica...zaprasza Damian Sikorski" - Nowości od naszych rodzimych artystów. Będzie m.in Krzysztof Zalewski, który wydał swój piąty album "Zabawa". Ponadto Majlo i Natalia Grosiak z piosenką Złoto i kolejny duet spoza granic kraju - Keith Urban oraz P!nk z kompozycją „One Too Many”.
w sobotę:
10.00 - premierowa audycja "Chopin: konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski zwróci uwagę na aspekt cezury w twórczości Fryderyka Chopina, która wyznacza okres warszawski i emigracyjny. Na przykładzie m.in. Koncertu f-moll i polonezów - autor wskaże także obecne w muzyce Chopina wpływy Bacha, Mozarta, Haydna, Hummla, Belliniego i Moschelesa, których dzieła poznał dzięki swojemu pierwszemu nauczycielowi – Wojciechowi Żywnemu.
14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - tematem audycji Kamili Stępień-Kutery będzie opera Bianca e Falliero Gioacchina Rossiniego. Aria z tego dzieła znalazła się w programie pierwszego publicznego koncertu Chopina w Wiedniu 11 sierpnia 1829 roku.
w niedzielę:
9.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska zaprezentuje nagrania VII Symfonii A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena, Koncertu fortepianowego a-moll Roberta Schumanna i Concerto d-moll na RV 566 Antonia Vivaldiego.
14.00 - Marcin Majchrowski w audycji specjalnej opowie o postaci wybitnej w świecie muzyki – o zmarłym niedawno dyrygencie i kompozytorze Janie Krenzu. Gośćmi specjalnymi będą Elżbieta Markowska i Grzegorz Michalski.
Zapraszamy!