Gośćmi audycji będą: Grzegorz Rogowski- autor książki Pod polską banderą przez Atlantyk oraz Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot- autorki rozmów z ponad 50 pasażerami „Batorego” oraz członkami załogi mieszkającymi dzisiaj w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie lub Polsce. Wspomnienia, wrażenia, tajemnice i fotografie…
Rejs Batorym to był czas oczekiwania na kraj obiecany. Wspomnienia z tej podróży wciąż budzą silne emocje. 11 dni, 3198 mil morskich i zmienia się całe życie.
Ponadto wszystko o przesądach – dlaczego są ciągle żywe, skąd się wzięły, dlaczego istnieją w 21. wieku.
W Europejski Dzień Ptaków posłuchamy słodkich treli Sójki (Marcina), Dudka (Irka), czy Sokoła (Wojtka). Będzie też muzyka jubilatów - Stinga i Mike'a Rutheforda z Mike & The Mechanics i Genesis, a głównym bohaterem Muzycznej Jedynki będzie niekwestionowany gwiazdor alternatywnych dancingów, Elvis Północy!, wokalista zespołów Bielizna i Czarno-Czarni, odradzający się jak Feniks z popiołów w nowym wcieleniu - DOKTOR SWING - Jarek Janiszewski.
Ryszard Kruk jest reżyserem filmów dokumentalnych i biologiem. Łącząc obie pasje postanowił zrealizować film o badaniach lodowców na Spitsbergenie. Film będzie opowiadał historię prof. Ireneusza Soboty, który pracuje w Toruniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, kierując Centrum Badań Polarnych.
Jego działalność naukowa wiąże się z prowadzeniem Stacji Polarnej na Spitsbergenie. W ostatnich latach wziął udział w ponad 30 wyprawach badawczych. Można powiedzieć, że Arktyka to jego drugi dom, gdzie każdego roku spędza kilka miesięcy. Bohater jest rozdarty między dwoma domami, kompletnie odmiennymi światami.
Ryszard Kruk bierze udział w wyprawie, rejestrując codzienne życie polarników, ich badania, szczególnie na lodowcach. Naukowcy na co dzień rejestrują i widzą efekty zmian klimatycznych, których źródłem jest cywilizowany świat, z którego przybywają. „Hahut” to dokument o pasji.
Reżyser opowiadając o związku człowieka ze środowiskiem, chce uwrażliwić na problem zmian klimatycznych. Zachęcając do refleksji oraz prezentując obiektywne naukowe podejście, film ma szanse kształtować przekonania, postawy, zachowania i styl życia wspierający zdrowie człowieka i minimalizujący jego wpływ na otoczenie.
07.00-10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Roch Siciński
Najbliższy Jazzowy poranek Dwójki poświęcimy laureatom Fryderyków: po godz. 9.30 porozmawiamy z artystą, który otrzymał tytuł Jazzowy Artysta Roku 2020.
Natomiast w swojej cyklicznej Jazzowej Rozmowie Andrzej Zieliński spotka się z laureatem Fonograficznego Debiutu Roku. W audycji zaprosimy ponadto na spektakl "Stream" z Marią Maj. Zajrzymy też do Gdyńskiej Szkoły Filmowej, która obchodzi swoje 10 urodziny.
Będziemy również w Poznaniu, gdzie startuje święto animacji - Festiwal Animator.
09.50-09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek
8 października poznamy kolejnego laureata literackiego Nobla. W „Poranku” przez dwa tygodnie przedstawimy wiersze poetek i poetów, którzy do tej pory otrzymali to najbardziej prestiżowe w świecie literatury wyróżnienie.
W tygodniu od 28. września posłuchamy wierszy Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Thomasa Transtromera , Seamusa Heaneya oraz pieśni Boba Dylana.
11.00-11.10 – To się czyta: Arto Paasilinna „Rok zająca”, czyta Jacek Braciak
12.45-13.00 – Zapiski ze współczesności: Grażyna Hase
13.00-15.00 – Dźwięki na 95 obrotów – prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz
Laureaci Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie:
Stanisław Szpinalski - II nagroda I-go Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1927r.
Fryderyk Chopin Scherzo h-moll op. 20; Mazurki, Walce
Recital Stanisława Szpinalskiego w Filharmonii Narodowej ( 22.11. 1955, (Warszawa)
Feliks Mendelssohn/Franciszek Liszt Prząśniczka; Fryderyk Chopin Mazurek h-moll op. 30 nr 4, Fantazja f-moll op. 49; Claude Debussy Preludia z II tomu: La Puerta del Vino; General Lavine; Tadeusz Szeligowski Sonatina; Aram Chaczturian Toccata
Koncert na inaugurację działalności Filharmonii Narodowej ( 21.02.1955, Warszawa)
Stanisław Moniuszko Uwertura koncertowa „Bajka” ; Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35
Wyk. Wanda Wiłkomirska - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej,
dyr. Witold Rowicki
W programie przygotowanym przez Piotra Metza m.in. kompozycja Marka Grechuty z 1984 roku do fragmentu zakazanych jeszcze wtedy „Dzienników” Gombrowicza, zapowiedzianego jako „trzeci autor z tamtych lat”.
15.00-15.15 – Literacka sjesta: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 63 (powtórzenie)
16.00-18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek
17.30-18.00 – O wszystkim z kulturą: Spotkanie z Adamem Bałdychem – aud. Andrzeja Zielińskiego
Jeden z najważniejszych skrzypków jazzowych Europy. Jako jeden z niewielu Polaków wydaje swoje płyty w prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Records. Jako jedyny gra na kopii renesansowych skrzypiec. Wyrzucony z klasycznej szkoły muzycznej odnalazł swoje miejsce w jazzie. Na początku kojarzyliśmy go głównie ze sceną jazz-fusion, dziś z łatwością przetwarza kompozycje Thomasa Tallisa, Hildegardy z Bingen czy Sofii Gubajduliny.
Właśnie wystąpił na festiwalu Warszawska Jesień. Adam Bałdych w najbliższy piątek będzie gościem audycji "O wszystkim z kulturą". Opowie o swoim najnowszym albumie Clouds, który zarejestrował z wiolonczelistą Vincentem Courtoisem oraz pianistą Rogierem Teldermanem.
Wraz z skrzypkiem cofniemy się też do jego dalekiej przeszłości oraz przeniesiemy się do najbliższej przyszłości. Być może w trakcie rozmowy będzie trzymał w rękach statuetki Fryderyka, w końcu nominowany jest w tym roku aż w dwóch kategoriach. Zapraszamy w imieniu Andrzeja Zielińskiego w piątek o 17:30.
19.15-19.30 – Książka do słuchania: Jerzy Stempowski „Notatnik nieśpiesznego przechodnia”, czyta Adam Ferency, odc. 4
19.00-22.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Marcin Majchrowski
Festiwal BBC Proms 2020 – koncert Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Paavo Järviego, soliści: Benjamin Grosvenor – fortepian, Jason Evans – trąbka (Londyn, 9.09.2020)
Maurice Ravel Le Tombeau de Couperin, Dymitr Szostakowicz I Koncert fortepianowy C-dur op. 35, Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia C-dur KV 551 "Jowiszowa".
21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Strefy Literatury: Szkoła pisania Elizabeth Bishop – audycja Doroty Gacek
22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Karnawał instrumentów – prowadzi Łukasz Borowicz, wyd. Klaudia Baranowska
6.00 - 8.45 Pora na Trójkę – Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska
8.45 - 9.00 Salon polityczny Trójki - prow. Beata Michniewicz
Gość: Artur Dziambor, Konfederacja
9.00 - 10.00 Winien i ma – Arkadiusz Ekiert
Sławomir Horbaczewski i Paweł Rochowicz
10.00-11.00 Akademia rozrywki – Łukasz Szwed
11.00-15.00 Trójka do trzeciej – Piotr Łodej
12.20 Wszystkie drogi prowadzą do Nashville - Korneliusz Pacuda
14.10 Tomasz Żąda - zapowiedź niedzielnego koncertu w Trójce
14.45 Medal dla każdego - Henryk Sytner
15.00 - 16.00 W Tonacji Trójki – Michał Margański
16.00 – 19.00 Do Trójki zaprasza Piotr Firan
19.00 - 22.00 Moje przeboje – Piotr Baron
22.00 - 00.00 Audycja muzyczna – Radosław Okrasko

Najlepszy Dzień Tygodnia 7.00-9.00 - do czego przydatne będą: kozie kopytko, papier ścierny, ścisk typu C czy piła ręczna? Co jeszcze powinno znajdować się w domowym warsztacie? Będą też przepisy na dania z dyni i ciekawostki o rykowisku.
Rozbiegani 9.00-10.00 – Karina Terzoni zajrzy na zajęcia sekcji JUDO AZS Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - to sekcja rekreacyjna, więc przyjść i trenować może każdy. Poza tym w audycji rozmowa z Joanną Jóźwik o lekkoatletyce i kampanii „Podążaj za marzeniami, bez względu na wszystko”.
Dajesz radę 14.00-15.00 - fryzjerstwo co roku pokazuje nam coś nowego. Modyfikuje, urozmaica i zaskakuje. Tym razem weźmiemy pod lupę fryzury męskie. W tym roku postawiono na….
BEATmaszyna 00.00-02.00 – podsumowanie najciekawszych albumów wakacyjnych miesięcy: Blu & Exile, Aluna, Liv.e, Sault, Disclosure ze Świata oraz Undadasea, Prykson Fisk, Miętha i Himalaya Collective z Polski. Sprawdzimy też nowe wydawnictwo Michała Ratajczaka (pod aliasem Solo Gemini) - zdolnego producenta muzycznego i malarza, który na co dzień mieszka w Rotterdamie. Zaprasza Piotr Truszkowski.
Rock Blok 22:00-00:00 – Bartek Koziczyński zaprasza na wywiad z zespołem Luxtorpeda o nowej płycie "Anno Domini MMXX" . Na albumie pojawiło się grono znakomitych gości: Joszko Broda, Piotr Fronczewski, Maciej Jahnz, Deep (52).
Retransmisja koncertu L.U.C i Rebel Babel Ensemble w audycji „Będzie Głośno” po godz. 19.
L.U.C i Rebel Babel Ensemble to kolektyw założony przez kompozytora Jana Feat’a, rapera, performera L.U.C’a oraz aranżera Adama Lepkę.
Międzynarodowa, wielojęzykowa orkiestra dęta - jak sami siebie przedstawiają - to platforma amatorów i zawodowych kompozytorów z różnych regionów Europy, których założeniem jest kreowanie dialogu, łączenie kultur i stylistyk.
Koncert odbył się 9 czerwca 2017 roku o godzinie 20 w ramach Czwórkowego projektu "Od ujścia do źródła".
7:00 - 10:00 "Poranek w PRD" - W przededniu Dnia Zwierząt, w towarzystwie Misia Michasia porozmawiamy o rozmaitości wśród zwierząt. Będziemy tropić zwierzęta w języku i sprawdzimy kiedy zasypiają snem zimowym jeże, nietoperze i niedźwiedzie.
15:00-17:00 "Popołudnik w PRD" - Liście bywają najróżniejsze. Niektóre jemy, inne służą tylko do ozdoby. Liście to także niekwestionowany symbol jesieni, którą przywitaliśmy kilka dni temu. Podpowiemy również co z liści można zrobić.
18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wsłuchamy się w ptasie trele i będziemy uczyć się rozpoznawać ptaki po ich odgłosach. Dowiemy się również na czym polega praca ornitologa. Gościem Królika i Lwa będzie Piotr Piórkowski, ornitolog, nauczyciel biologii.
Dla dorosłych:
21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Rytuały i przejścia w życiu dziecka. O sile inicjacji i tego jak można ją wykorzystać w codziennym życiu rodziny. Jakie znaczenie dla dzieci ma rytm domowych rytuałów i przechodzenia wyczekiwanych progów prowadzących w dorosłość. Jak samemu projektować rodzinne zwyczaje, żeby wspierały to co naprawdę ważne w życiu dziecka. Na ile mogą być one atrakcyjne w czasach dominacji wirtualnego świata.Dlaczego właściwie warto się o nie starać?
Gościem programu będzie Szymon Grzelak, doktor psychologii, praktyk i badacz zajmujący się zagadnieniami wychowania i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży, autor programu profilaktyki zintegrowanej dla gimnazjalistów i uczniów szkół średnich Archipelag Skarbów, wiceprezes Zarządu Fundacji Homo Homini im. Karola de Foucauld.
Zapraszamy.