Polskie Radio

"Dajesz Radę" i "Rozmowy po zmroku". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 16:19
Czy w pandemii możemy liczyć na sąsiadów oraz dlaczego gady kojarzą nam się źle? Czym jest futsal kobiet oraz słynne kobiety kompozytorki? Gra online "Tak zmienił się świat" jako jedna z głównych atrakcji 15. Przystanku Niepodległość. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Pexels
logo


9.00-
12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Daniel Wydrych

Temat przewodni: instytucja "sąsiad" oraz bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań. Wprawdzie mniej wyjeżdżamy, ale czy nic nam nie grozi? Jak dobrze mieć sąsiada, czyli pomoc sąsiedzka w czasach pandemii. Jeśli szkoła nie zapewnia komputerów, także przy organizowaniu nauki i pracy zdalnej. W audycji również "Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć", "Przystanek Niepodległość" oraz konkursy "Co tu nie gra ?" i "Od małego dla dużego".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - Ula Kaczyńska 

Goście: Ptakova o debiutanckiej płycie oraz Julia Pietrucha o nowym wydawnictwie koncertowym.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR).

23.50 - ​"Ostatnia bije godzina. Armia Ochotnicza generała Józefa Hallera" Janusza Odziemkowskiego, IPN​

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem Poranka Dwójki będzie Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. Porozmawiamy o zbliżającej się 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz o wydarzeniach zaplanowanych w związku z tym świętem. Jedną z głównych atrakcji 15. Przystanku Niepodległość będzie gra online "Tak zmienił się świat". Jej tematem przewodnim stały się przemiany komunikacyjne i kulturowe na początku XX wieku, a celem - pokazanie, jak radio zmieniło życie społeczeństwa. Szczegóły o godz. 9.30.

W audycji także:

- Koryfeusz Muzyki Polskiej i rozmowa z laureatem Nagrody Honorowej;

- premiera spektaklu "Ni z tego, ni z owego" w reżyserii Macieja Wojtyszki;

- płyta z polonezami Fryderyka Chopina, Karola Lipińskiego, Emila Młynarskiego i Henryka Wieniawskiego na skrzypce i fortepian w wykonaniu Zuzanny Budzyńskiej oraz Szymona Ogryzka.​ 

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie": kobiety kompozytorki

Utwory Marii Szymanowskiej, Fanny Mendelssohn, Clary Schumann, Cecile Chaminade i Grażyny Bacewicz 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Józef Wilkoń (powtórzenie)

Należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją - Józef Wilkoń, malarz, rysownik, autor plakatów, rzeźbiarz. W tym roku skończył 90 lat. Jest autorem ilustracji do blisko dwustu książek, a jego fantastyczne rzeźby zwierząt tworzą osobny świat. Józef Wilkoń urodził się w Bogucicach pod Wieliczką i m.in. właśnie przedwojenne Bogucice odwiedzimy wraz z artystą. Józef Wilkoń wspominać będzie także czas edukacji, trudne lata wojny i okupacji oraz długi, szczęśliwy i pracowity okres życia z żoną Małgosią.

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

17. Śląska Jesień Gitarowa Marcin Dylla - gitara, Łukasz Kuropaczewski - gitara, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Szymon Bywalec

(Katowice, NOSPR, 21.10.2018)

Mikołaj Górczewski Koncert "Arioso e furioso" - na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję (Łukasz Kuropaczewski); Rodrigo Joaquin Música para un jardín - na orkiestrę kameralną; Ponce Manuel Concerto del sur - na gitarę i orkiestrę (Marcin Dylla)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Krzysztof Herdzin - gospodarz najbliższej "Domówki z Dwójką". Rozmawiamy także z Renatą Lis o książce "Słodko-gorzki eros" Ann Carson oraz z twórcami spektaklu "Sen" na podstawie poezji Bolesława Leśmiana, a Magnus von Horn opowiada o swoim nowym filmie zatytułowanym "Sweat". W cyklu "Literackie witaminy" - Brygida Helbig.

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Rzeczypospolite - aud. prof. Antoniego Dudka

"Statystyka demograficzna jest jak tragedia grecka - musi mieć jedność miejsca, akcji i czasu" - podkreśla prof. Michał Kopczyński z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz demografii historycznej. W rozmowie z prof. Antonim Dudkiem gość kolejnej audycji "Rzeczypospolite" wyjaśnia, dlaczego szacunki związane z liczbą ludności Polski w dawnych wiekach są niedokładne. Wynika to przede wszystkim ze zmiany granic.


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Józef Krzyk, Barbara Szmatloch „Korfanty. Silna bestia”, czyta Andrzej Mastalerz, odc. 1

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 6

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 6 (powtórzenie)

logo

00.00-02.00 - "Nie do powiedzenia" - Agnieszka Furtak-Bilnik

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Mariusz Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi": Synth pop - Michał Kirmuć 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz 

       Gość: Jarosław Sellin, Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego                    

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny"  

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo "- Mateusz Tomaszuk

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Majewski

W programie m.in.:

14.15 Reportaż: „Będę siłą” – Antoni Rokicki

O wielkiej muzycznej karierze śni wielu. W I Konkursie Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom nadesłano blisko 700 zgłoszeń młodych artystów. Jedną z laureatek Konkursu jest Ala Tracz, uzdolniona dziesięciolatka z Lubelszczyzny.

Przed wokalistką  wielkie wyzwanie. 29 listopada stanie na scenie Eurowizji Junior 2020, gdzie będzie reprezentowała Polskę z utworem „I’ll be standing”.

Jak Ala Tracz odnajduje się w show businessie? Jak pomagają jej w tym rodzice? 

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Marek Wiernik

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Witold Lazar

W programie m.in.:

16.40 Wybory USA – podsumowanie, także z uwzględnieniem głosu amerykańskiej Polonii;

16.50 Karol Trojan w ostatnim czasie zdobył rekord Polski na „Najdłuższy dystans przebiegnięty boso w 24 godziny”. To bosy biegacz, ultramaratończyk. Realizator, prekursorskiego w światowej skali, projektu "100 bosych 100." (sto bosych setek). Pretendent do Kadry Narodowej w biegu 24-godzinnym.

Pierwszy bosy zdobywca „Korony Polskich Półmaratonów"

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 AnagramMargana - Michał Margański

20.00-21.00 Po zachodzie słońca - Aleksandra Kaczkowska

21.00-22.00 Trzy kwadranse jazzu - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina

Kolejna 72 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości uświadamia nam jak ciągle zbyt słabo to wydarzenie jest obecne w polskiej i światowej kulturze popularnej.

O filmach od „Cudu nad Wisłą” Ryszarda Bolesławskiego” do „Legionów” Dariusza Gajewskiego, teatrze i literaturze o polskim powrocie na mapę świata opowiemy w poniedziałkowym „Klubie Trójki”.

23.00-00.00 - "Dzika karta: Serdeczne Dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu Proza Czytana - Janusz Głowacki "My sweet Raskolnikow"

Czytają Przemysław Bluszcz i Olena Leonenko-Głowacka, muzyka - Łukasz Borowiecki. Przygotowała Barbara Marcinik.

logo

Płyta tygodnia -  Myasta "Na dobrym kursie"

Od poniedziałku w "Muzycznym Lunchu" będziemy prezentować i rozdawać płyty laureata tegorocznego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". Zespół Myasta zainicjował w 2015 r. Michał Kowalski (wokal) i Mariusz Mitura (perkusja) wraz z bydgoskimi gitarzystami. MYASTA łączą pozytywną wibrację reggae z innymi stylami. Płyta do zdobycia codziennie między godz. 13.00 a 14.00.

14.00-15.00 - "Dajesz Radę" - Ty gadzie! Nie brzmi zbyt przyjemnie, prawda? Ta grupa zwierząt obrosła w wiele legend, nacechowanych pejoratywnym znaczeniem. Kacper Kowalczyk zaprasza na rozmowę o gadach - o ich utrzymaniu, legendach, a także ciekawych historiach z legwanem w tle.

21.30-22.00 - "Krótka piłka" - zapowiedź rozpoczynającego się w poniedziałek zgrupowania kadry Jerzego Brzęczka przed meczami z Ukrainą (towarzyskim) i Włochami oraz Holandią (w Lidze Europy). Ponadto jednym z tematów będzie futsal kobiet, a także omówimy gorący temat ze wschodu: Kajrat Ałmaty, w którym występują piłkarz reprezentacji Polski Jacek Góralski oraz Konrad Wrzesiński, zapewnił sobie po raz trzeci w historii mistrzostwo Kazachstanu.

22.00-00.00 - "Strefa Dread" - ze względu na ograniczony dostęp do muzyki na żywo w Strefie Dread przez dwie godziny usłyszymy tylko nagrania koncertowe. Maken przygotował trochę klasyki np. ostatni koncertowy utwór Boba Marleya, ale również niepublikowane dotąd nagrania, jak np. nieznane nagrania koncertowe Izraela.


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 

logo

15.00 - "Popołudnik w PRD" - Europejski Dzień Wynalazcy. Najwybitniejsi wynalazcy na przestrzeni lat tworzyli rzeczy, które do dziś ułatwiają nam życie. Porozmawiamy o wynalazcach, którzy zmienili świat.

17.15 - "Skarbonka" - Listopadowy czas podaży i popytu. Kiedy ceny będą spadać, a kiedy rosnąć? Jak to działa?

Dla rodziców:

23.00-1.00 - "Co nam w duszy gra?" - Gość: GOSKA - debiutantka, autorka tekstów, kompozytorka, gra na ukulele, mama. Do tego prezentacja płyty Anny Guzik, nowa Renata Przemyk z mężczyznami - jubileuszowa, Jacek Kuderski i Bombay Bicycle Club.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

22.00 - "Czarne na białych" - zaprasza Jakub Puchalski

Bohaterem premierowej audycji będzie Walter Gieseking, jeden z najsławniejszych pianistów niemieckich, celujący przy tym w repertuarze francuskim. Program rozpocznie się więc muzyką Ravela, by następnie przejść do dwóch dalszych specjalności artysty: Mozarta (zabrzmi Koncert fortepianowy c-moll) i Beethovena (IV i V Koncert fortepianowy; wszystko pod dyrekcją Herberta von Karajana, z powojennych nagrań dla HMV). Zakończymy rzadkim spotkaniem pianisty z Chopinem: Berceuse.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU