9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek
O pomocy osobom starszym, które najbardziej wymagają naszego wsparcia w trudnym czasie pandemii, opowiedzą nasi goście: Barbara Sobieska ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, Maciej Dubicki z Caritas Polska, płk Marek Pietrzak z Wojsk Obrony Terytorialnej. Porozmawiamy też o różnego rodzaju "gadżetach", które w związku z pandemią pojawiły się na rynku, jak choćby ozonatory do dezynfekcji telefonów komórkowych, lampy UV czy wszelkie środki odkażające w płynie, żelu czy nawilżanych chusteczkach. Jak dalece te środki do dezynfekcji są skuteczne i w jaki sposób odkażać przedmioty i przestrzeń wokół siebie, by czuć się bezpiecznie. O tym prof. Michał Bijak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. W audycji również "Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć", "Przystanek Niepodległość" oraz konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego".
13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke
W audycji rozmowa z Jarosławem Wasikiem z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu o nowych działaniach placówki, tym razem w internecie. Później - kilka słów o twórczości Włodzimierza Nahornego, laureata tegorocznej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej.
23.00 - "Utwór zagrany z pamięci" - reportaż Anny Sekudewicz
Do końca życia rozpamiętywał przykre zdarzenia z dzieciństwa. Dla bliskich był wspaniałym i kochającym mężem i ojcem. Dla szerokiej publiczności - jednym z najsłynniejszych polskich kompozytorów. O Henryku Mikołaju Góreckim opowie jego rodzina.
Gościem "Poranka Dwójki" będzie profesor Jerzy Bralczyk. Wspólnie zajrzymy do najnowszej książki profesora zatytułowanej "Porzekadła". To kompendium wiedzy zawierające omówienie - oczywiście z nieodłączną dawką humoru - ponad 300 najpopularniejszych porzekadeł. Dlaczego dobremu wszędzie dobrze, śmiałym szczęście sprzyja, a kto śpi nie grzeszy? Odpowiedzi m.in. na te pytania poszukamy podczas spotkania z profesorem Jerzym Bralczykiem. Początek o godz. 9.30. W drugiej godzinie audycji Gaba Kulka opowie o rodzinnej fascynacji kompozycjami Ignacego Jana Paderewskiego i wyjątkowym koncercie "Kulka/Paderewski/Kulka". Wybitny, utytułowany skrzypek Konstanty Andrzej Kulka już od lat w duetach z doskonałymi pianistami wykonuje wszystkie - napisane na skrzypce i fortepian - utwory Paderewskiego. Gabę Kulkę - pianistkę, nietuzinkową kompozytorkę i charyzmatyczną wokalistkę, zauroczyły kilka lat temu pieśni napisane przez Paderewskiego do wierszy m.in. Asnyka i Mickiewicza. Ponadto w Poranku - podróż przez różnorodność form współczesnego teatru pantomimy w Europie, czyli 20. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu oraz felieton językowy - "Nowa Mowa" Bartka Chacińskiego.
Naszym gościem będzie Michał Wójcik - organizator konferencji ludzi muzyki, która jutro rozpocznie się pod hasłem PRZ»SZŁOŚĆ. Porozmawiamy także z Renatą Lis o książce "Słodko-gorzki eros" Ann Carson, spotkamy się z Grzegorzem Zaricznym, który opowie o swoim nowym filmie - "Proste rzeczy" oraz z Anną Fryczkowską - autorką książki "Cyrkówka Marianna". Zdamy też relację z festiwalu Games for Impact. W cyklu "Literackie witaminy" - Maciej Świerkocki.
Koncert Orchestre National de France pod dyrekcją Cristiana Măcelaru, solista: Benjamin Grosvenor - fortepian (Paryż, 24.09.2020); Claude Debussy Prélude à l’après-midi d’un faune, Sergiusz Rachmaninow II Koncert fortepianowy c-moll op. 18, Camille Saint-Saëns II Symfonia a-moll op. 55
00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - zaprasza Leszek Adamczyk
02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin
W audycji retransmisje dwóch koncertów: zespołu Pink Freud, który pojawił się w studiu im. A. Osieckiej 14 maja 2012 roku, dzień przed wydaniem swojej płyty "Horse and power" oraz koncertu zespołu Laboratorium, który odbył się w Trójce 5 października 2016 roku.
04.00-06.00 - "Trójka budzi / post punk" - zaprasza Michał Migała
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - zaprasza Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska
W audycji zachęcimy dzieci do jedzenia warzyw, a starszym pokażemy sposoby na suszenie mięsa. Powiemy też o prototypie inteligentnych soczewek kontaktowych, które wyświetlają przed oczami informacje związane z nawigacją, telefonem, a nawet dane naszego tętna. Nie zabraknie też stałego punktu programu - Poradnika Covid-19, czyli o tym jak się zachowywać, czego unikać, na co zwracać uwagę, używanie maseczki, itp. – zasady zachowania bezpieczeństwa w kontaktach z innymi. Gościem będzie dr Michał Sutkowski z Uczelni Łazarskiego, internista, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz
Gościem audycji - Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
09.50-10.00 - Informator ekonomiczny – Wiktor Legowicz
10.00-11.00 - "Trójkowo rockowo" - Michał Grabkowski
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan
W audycji m.in. prezentacja Płyty tygodnia, którą jest teraz "Moral Panic" grupy Nothing But Thieves oraz reportaż "Kobieca piłka". Powiemy też o rekrutacji artystów malarzy w Polsce, Serbii i na Ukrainie do produkcji kinowej dzieła "Chłopi". Przy okazji zdradzimy oryginalną technikę realizacji zdjęć i powstawanie tego filmu. Porozmawiamy też z profesorem Pawłem Rowińskim, wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk, bowiem ta instytucja sprowadzi 50 wybitnych naukowców ze świata do prowadzenia innowacyjnych badań. W "Fajnym filmie" - Ryszard Jaźwiński porozmawia z Kazimierzem Suwałą, dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Zajrzymy też na Śląsk i powiemy o alternatywnym teatrze stworzonym przez nastolatków w Tychach.
15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Piotr Baron
16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Witold Lazar
W audycji powiemy m.in. o tym, jak poruszać się podczas mgieł na autostradach i jakich używać świateł oraz o kolejowych przystankach na żądanie. Po pilotażu Koleje Dolnośląskie wprowadzą na stałe 20 takich stacji. Sprawdzimy też jak sanatoria będą leczyć chorych na COVID-19. W Nałęczowie powstało izolatorium i oddział szpitalny dla osób zakażonych koronawirusem, służący tzw. "doleczaniu". To odpowiedź na sygnalizowany od dawna problem blokowania łóżek covidowych przez pacjentów, którzy już nie zarażają, ale wciąż wymagają opieki, np. wspomagania tlenem. Powiemy też o wydłużających się kolejkach po prawo jazdy w Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego oraz o aktach sądowych z XV w., które znaleziono w Gnieźnie.
19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"
19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann
20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik
21.00-22.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz
22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski
Tym razem przyjrzymy się Francji, gdzie mają być wprowadzone ostrzejsze zasady "prześwietlania" imigrantów przybywających do Unii Europejskiej. Ostatnie zamachy - brutalne morderstwa na nauczycielu oraz trzech modlących się osobach w Bazylice Notre Dame w Nicei - wpłynęły na postawę Emmanuela Macrona. Nazwał te wydarzenia "islamskim terroryzmem". W tym tygodniu mija też pięć lat od zamachów terrorystycznych w Paryżu m.in na Teatr Bataclan, gdzie zginęło 130 osób, a setki zostały rannych. Francja żyje z problemem terroryzmu od lat 50 i 60 ubiegłego wieku. Od czasu kiedy Algieria stawała się niepodległym państwem. O tych wydarzeniach i nowych pomysłach prawnych prezydenta Macrona opowie Łukasz Maślanka, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć
LITERATURA W TRÓJCE:
11.45 - z cyklu "Proza czytana" - Janusz Głowacki "My sweet Raskolnikow", odc. 12.
Czytają Przemysław Bluszcz i Olena Leonenko-Głowacka; muzyka - Łukasz Borowiecki. Przygotowała Barbara Marcinik.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Staszic - to nazwa polskiego motocykla zbudowanego przez studentów z AGH. W tym prototypie poszli na całość - sami zaprojektowali i spawali ramę do swojego elektrycznego motocykla. O innych swoich pomysłach opowiedzą w audycji.
13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - do zdobycia płyta laureata tegorocznego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno" - Myasta "Na dobrym kursie". Zespół Myasta zainicjował w 2015 r. Michał Kowalski (wokal) i Mariusz Mitura (perkusja) wraz z bydgoskimi gitarzystami. MYASTA łączą pozytywną wibrację reggae z innymi stylami. Jest to płyta tygodnia.
14.00-15.00 - "Strefa Studenta" - samorząd studencki ma bardzo szerokie uprawnienia: wpływ na decyzje o programie studiów, podziale i przeznaczaniu środków finansowych, w pewnym stopniu sprawuje też władzę. Jak do niego dołączyć? Co daje bycie starostą roku i z czym tak naprawdę studenci powinny się do niego zgłaszać? Jakie zadania samorząd ma w czasie pandemii? Zaprasza Weronika Puszkar.
19.00-20.00 - "12’’/h" - miks przygotowany przez warszawski duet PIUR. Piotr Kasprowicz i Piotr Stechnij, bo to oni tworzą tę producencko-didżejską grupę, zaprezentują swoje najnowsze produkcje. Na co dzień PIUR współpracuje z klubem Luzztro - tam najczęściej można usłyszeć ich występy.
00.00-01.00 - "Folk Off" - gościem Maćka Szajkowskiego będzie Anika Kamińska, która opowie o zespole Moribaya: grupę tworzą artyści, pasjonaci i podróżnicy z Polski, Burkina Faso i Australii. Połączyło ich zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską.
15.00 - "Popołudnik w PRD" - Warszawa nieznana, czyli o zakątkach Warszawy, których nie znajdzie się w przewodnikach. Warszawa pełna jest miejsc, które warto odwiedzić, a o których może nie wszyscy słyszeli. Znacie Warszawskie Forty, Osiedle Jazdów czy Rezerwat Przyrody Wyspy Zawadowskie? Dziś zaprosimy Was do odwiedzenia mniej znanych miejsc w stolicy. Opowie nam o nich pan Paweł Łoś, przewodnik po Warszawie.
17.00-18.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Nowe słowa. Wielokrotka, holideje, blogarka... czyli o nowych słowach w języku polskim. Gościem Filipa i Leopolda będzie dziś dr Agata Hącia, językoznawca.
21.00-23.00 - "Strefa Rodzica"
Cukrzyca typu 2 to najczęściej występujący na świecie typ cukrzycy. Stanowi ona do 90% wszystkich przypadków choroby. Zwykle cukrzyca typu 2 dotyka seniorów, jednak choruje na nią coraz więcej ludzi bardzo młodych. Jakie są jej przyczyny, jak wygląda jej leczenie i czy da się tej chorobie zapobiec? O cukrzycy typu 2 porozmawiamy z Anną Śliwińską - prezeską Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W drugiej części audycji porozmawiamy o zdrowiu włosów i skóry głowy. Jak zanieczyszczenie środowiska oraz środki do pielęgnacji i stylizacji włosów wpływają na zdrowie włosów i skóry głowy? Czy noszenie czapek jesienią i zimą może nieść negatywne skutki dla włosów i jak właściwa dieta może pomóc w utrzymaniu skóry głowy i włosów w dobrej kondycji? Gościem audycji będzie Marta Klowan, trycholog.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.
Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.
19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.
13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - zaprasza Dorota Kozińska
W audycji autorka przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Moja pieszczotka Chopina do tekstu Adama Mickiewicza. Obok kilku jej najtrafniejszych interpretacji, m.in. Stefanii Woytowicz, Teresy Żylis-Gary, Bogdana Paprockiego czy Olgi Pasiecznik, zabrzmią też różne wykonania fortepianowej transkrypcji utworu autorstwa Ferenca Liszta (Józef Hofmann, Alfred Cortot i inni).
22.00 - "Czarne na białych" Jakuba Puchalskiego
Audycja zostanie poświęcona niewystępującemu już z koncertami guru pianistyki II połowy XX i początku XXI wieku, Alfredowi Brendlowi, w jego najbardziej bezdyskusyjnych osiągnięciach: muzyce Ferenca Liszta. Początek będzie wprawdzie należał do niekojarzonego z artystą Chopina (Polonez As-dur), później jednak wysłuchamy Sonaty h-moll jego węgierskiego kolegi, Sonetów Petrarki (w których dla porównania sięgniemy też po ucznia kompozytora, Frederica Lamonda) oraz fragmentów cyklu Harmonie poetyckie i religijne.