Polskie Radio

Reportaże i najlepsza muzyka. Polskie Radio na piątek.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 16:00
O Polakach zmuszonych budować Rosję oraz jak zmieniła się rola ojca w XXI wieku. Rano rozmowa z "wizjonerem jazzu" - Leszkiem Kułakowskim; wieczorem wspomnienia wybitnego reżysera Jerzego Antczaka. W nocy eklektyczna mieszanka muzyczna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/kaboompics
logo


09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

Gościem cyklu "A to Polska właśnie" będzie Mariusz Świder, autor książki "Jak stwarzaliśmy Rosję". Mowa w niej m.in. o Polakach, którym z różnych powodów przyszło budować obce mocarstwo. Poza tym "Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć", omówienie najnowszego notowania "Turystycznej Listy Przebojów" oraz konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego".

21.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Joanna Sławińska

Audycja z reżyserem Jerzym Antczakiem. Ukazały się jego wspomnienia pt. "Jak ja ich kochałem" - spisane z okazji rocznicy 90. urodzin (która przypadła 25.12. 2019 r.). Tworzą one niezwykle osobistą księgę życia wybitnego twórcy. Jerzy Antczak, nominowany do Oskara za "Noce i dnie", dwukrotny zdobywca Diamentowych Lwów oraz Nagrody Specjalnej Platynowe Lwy za całokształt twórczości (wtedy też "Noce i dnie" wybrane zostały polskim filmem 40-lecia), jest żywą legendą polskiego filmu, teatru i Teatru Telewizji. "Jak ja ich kochałem" - na co zwraca uwagę wydawca - to szczegółowy, barwny, pełen zabawnych anegdot i poważnych rozterek wyjątkowy zapis jego życia a poprzez to historii polskiej sceny teatralnej i telewizyjnej od lat 50. do współczesności, oraz - co podkreśla z kolei autor - hołd złożony z miłością wszystkim, z którymi był na różnych etapach życia związany.  

23.00 - "Misja" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Magdalena Kozak mówi o sobie, że jest wojowniczką. Po studiach medycznych pracowała w firmie farmaceutycznej, jednak cały czas szukała swojego miejsca. Postanowiła zostać zawodowym żołnierzem i lekarzem ratunkowym. Zrezygnowała ze swojej dobrze płatnej pracy, jej małżeństwo rozpadło się. Zdecydowała się wyjechać jako lekarz na misję. Tam poznała snajpera Justyna, który też pomagał podczas leczenia rannych. Dwukrotnie uczestniczyła w misji w Afganistanie w ramach VII i XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Została ranna podczas ostrzału rakietowego. Po powrocie tworzą udany związek z Justynem, który jest już emerytowanym żołnierzem. Rodzice Magdy wspierają ją, chociaż wybory, przed jakimi ich stawia, są bardzo trudne.

 

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981 roku przypominamy od 2 listopada do 4 grudnia.  

20.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR). Nagranie przypominamy od 9 do 29 listopada.  

23.50 - "Ostatnia bije godzina. Armia Ochotnicza generała Józefa Hallera" Janusza Odziemkowskiego, IPN, emisja od 3 do 15 listopada. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - Roch Siciński

Gościem jazzowego "Poranka Dwójki" będzie kompozytor, pianista, teoretyk muzyki, pedagog, artysta zwany "wizjonerem jazzu" - Leszek Kułakowski. Sięgniemy po wydane w tym roku dwa albumy: kameralną, autorską płytę nagraną z Maciejem Sikałą "Red Ice" oraz po krążek "Komeda Variations". Te aranżacje zostały przygotowane przez Leszka Kułakowskiego, pierwotnie stworzone dla Tomasza Stańki niemal dwie dekady temu. Udało się je zarejestrować na nowo podczas ostatniego Komeda Jazz Festival. Rozmowa z kompozytorem o godz. 9.30.

Ponadto w audycji oparta na prawdziwych tragicznych wydarzeniach elektro-opera "Morderstwo Halita Yozgata" w reżyserii Bena Frosta. Opera pokazana zostanie w ramach festiwalu Epherma. Wyjątkowe kompozycje m.in. Dominika Wani na tegorocznym festiwalu Jazztopad oraz "E-migrant" - teatralna opowieść o młodym człowieku, który osiedla się na wyspie, zrywając wszelkie więzi ze światem dorosłych.

12.05-12.45 - Ignacy Jan Paderewski Pieśni do słów Catulle’a Mendesa op. 22

Wykonawcy: Christoph Pregardien - tenor, Christoph Schnackertz - fortepian;

Karol Szymanowski Sonata d-moll op. 9 na skrzypce i fortepian

Wykonanie - Huberman Duo: Magdalena Ziarkowska - skrzypce, Barbara Karaśkiewicz - fortepian.

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Józef Wilkoń (powtórzenie)

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Gościem audycji będzie Agnieszka Pajączkowska - pomysłodawczyni "Szkoły patrzenia", czyli podręcznika edukacji wizualnej. Porozmawiamy także o nawiązującym do pandemii filmie "Niepamięć" Christosa Nikou, przyjrzymy się sprawie likwidacji tzw. pokoju literackiego w Staromiejskim Domu Kultury i opowiemy o historii polskiej ilustracji, prezentowanej w książce "Admirałowie wyobraźni". W cyklu "Literackie witaminy" - Katarzyna Sadkowska.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Spotkanie z twórcami "Króla" - aud. Beaty Kwiatkowskiej

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Chóru i Orkiestry Radia Bawarskiego pod dyrekcją Gustavo Dudamela (Monachium, 23.10.2020)

José Antonio Abreu Sol que das vida a los trigos, Modesta Bor Aquí te amo, Antonio Estévez Mata del ánima sola, Robert Schumann IV Symfonia d-moll op. 120

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Strefa literatury: Antoni Słonimski - aud. Kingi Michalskiej

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór: Karnawał instrumentów" - prowadzi Łukasz Borowicz

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Józef Krzyk, Barbara Szmatloch "Korfanty. Silna bestia", czyta Andrzej Mastalerz, odc. 5. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 10. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisław Celińska, odc. 10 (powtórzenie).

logo


00.00-02.00 - "Sportowa Trójka pod księżycem" - red. sportowa

02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

Najpierw "Kwadrans Leszka Długosza", a potem retransmisje dwóch koncertów: Julii Marcell, zagranego w Trójce 1 grudnia 2016 roku, a potem - Agnes Obel z 13 października 2013 roku

04.00-06.00 - "Trójka budzi / off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

Powiemy o pomyśle z Wrocławia, gdzie za bilet wstępu do parku wodnego będzie można zapłacić… tęczówką. Jest wykorzystanie Polskiej, pionierskiej technologii płacenia za pomocą biometrii. Pierwsi klienci skorzystają jak tylko parki wodne zostaną ponownie otwarte, tymczasem parki wodne szykują się na powrót gości. Odwiedzimy również Żyrardów – przepiękna, mała podwarszawska miejscowość, w której znajdziemy aż 190 zabytków. Powiemy też o próbach wynalezienia paliwa ze… szpinaku oraz o biodegradowalnych jeansach. Po skończeniu ich używania mogą zostać przerobione bezstratnie i zgodnie z trendami w ekologii na nowy produkt. W kalendarzu - Światowe Święto Placków ziemniaczanych: u nas zawodowa kucharka opowie o genezie powstania placków i prawdziwie polskim przepisie na nie. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem - Wojciech Konieczny, senator Lewicy.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan

W audycji przyjrzymy się temu, jak wygląda dzisiaj rynek podcastów? Odwiedzimy też festiwal operowy Ephemera i sprawdzimy czym zajmują się arboryści? Przyjrzymy się również jak język wpływa na rzeczywistość, jak ją kształtuje i jak za pomocą języka wcielamy w życie nowe znaczenia, a tym samym kreujemy nowe rzeczywistości. Ponadto - stałe punty programu: "Fajny Film" - Ryszarda Jaźwińskiego czy "Bed & Breakfast w pigułce" duetu Agnieszka Furtak-Bilnik & Raf Uzar.

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Michał Margański

Temat przewodni: Groove Armada powraca - Andy Cato i Tom Findlay wracają po pięcioletnie przerwie. W październiku brytyjski duet opublikował album „Edge Of The Horizon”. Na płycie pojawili się goście. Wśród nich Todd Edwards. W sumie jest to 11 utworów. Piątkowa Tonacja Trójki to idealny czas na prezentację tego typu muzyki. Groove Armada wypełni audycję Michała Margańskiego.

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Karol Gnat

Sprawdzimy czy piątek 13go to naprawdę pechowy dzień i przyjrzymy się transportowi przyszłości - czyli hyperloop. Czy dzięki temu będziemy podróżować tak szybko jak samolotem, ale ekologicznie, w specjalnych tunelach – była już pierwsza udana próba takiego przejazdu w USA.

19.00-22.00 - "Moje przeboje" - Piotr Baron

22.00-00.00 - "Set didżejski w Trójce" - Norbert Borzym

LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana - Janusz Głowacki "My sweet Raskolnikow". Czytają: Przemysław Bluszcz i Olena Leonenko-Głowacka; muzyka - Łukasz Borowiecki. 


logo

9.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni zaprasza na spotkanie z Magdą Janicką, która ma na koncie współpracę z Vogue, L'officiel czy Harpers Bazaar, ale dziś żyje nie tylko modą. Założyła Boxing Girls, żeby przekonać kobiety, że boks to świetny sport, a w pakiecie dostajemy zręczność, kondycję i siłę. Poza tym podpowiemy, jak wrócić do biegania po przejściu COVID-19.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - nosimy je nie tylko zimą i jesienią. Przydają się także w chłodne wiosenne poranki. Czapki, kapelusze i berety to tylko kilka przykładów. Kto zapoczątkował tę modę? Jakie obecnie robią furorę, jak je stylizować i czy mogą nadać nam szyku lub zepsuć nasz "look"? Oczywiście nie zabraknie najbardziej pożądanego nakrycia głowy, które wylansował serial "Emily w Paryżu".​

17.00-18.00 - "Teraz Kpop" - tym razem Klaudia Tyszkiewicz proponuje wybór faworytów spośród piosenek o… tych samych tytułach. Różne zespoły i tak samo zatytułowane piosenki? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo… I oczywiście będzie kolejna szansa na wygranie dwóch Kpopowych albumów w konkursie "Co to za idol?". 

22.00-00.00 - "Rock Blok" - zespół Lunatic Soul opowie Bartkowi Koziczyńskiemu o najnowszej płycie zatytułowanej "Through Shaded Woods". Lunatic Soul project polskiego wokalisty i multiinstrumentalisty, lidera progresywno-rockowej grupy Riverside - Mariusza Dudy.

00.00-02.00 - "BeatMaszyna" - w pierwszej godzinie eklektyczna mieszanka nowoczesnych rytmów w klimacie soul, lo-fi hip hop, house i UK Garage. Premierowo posłuchamy nowego beat tape'u Spear Oh-a - zdolnego producenta z Torunia. Będzie też mocny akcent od warszawskiego producenta Avtomata w postaci EPki "Gusła" wydanej w nowej polskiej wytwórni, o niezwykle uroczej nazwie, Tańce. W drugiej godzinie specjalny weekendowy mixtejp w wykonaniu Tuxedo - czyli Pawła Budzicha - gdańskiego dj-a, producenta i właściciela labelu Electronic Tree. Tux zaprezentuje specjalny set vinyl only w klimatach minimal i deep house. W sobotę od północy zaprasza Piotrek true.dat Truszkowski.​


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim i Joanną Trzepiecińską. 


logo

7.00-10.00 Poranek w PRD" - Dlaczego mówi się, że piątek 13. jest pechowy? Co to znaczy "mieć pecha", ile razy w ciągu roku może wypaść piątek 13. i dlaczego do przesądów warto podchodzić z przymrużeniem oka.​

17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Dzień Niepodległości w Polsce za nami. A czy na świecie też obchodzą dni niepodległości? Opowiemy, jak wyglądają takie obchody w Chorwacji.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - "Czy jednorożce istnieją"? 

Filozoficzne rozważania na temat rzeczy fantastycznych. Jednorożce, smoki, krasnoludki i smerfy - czy istnieją naprawdę? Skąd biorą się mity i legendy i ile w nich prawdy? W filozoficzną podróż na pograniczu rzeczywistości i fantazji zabierze nas Królik, Lew i filozof Wiktor Piotrowski, który wcieli się w postać Alexiusa Meinonga.​

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak zmieniła się rola ojca w XXI wieku? Jakie są dzisiaj oczekiwania wobec ojców? Gość: Marta Majorczyk, pedagog, doradca rodzinny, trener, szkoleniowiec. Zajmuje się tematyką rodziny: jej funkcjonowaniem, rolami rodzinnymi, cyklami rozwojowymi człowieka, zagadnieniami edukacji, wychowania, opieki rozwojowej i systemu opieki nad małym dzieckiem. Interesuje się problematyką wartości i etyki w działalności edukatora, pedagoga i psychologa.

23.00-1.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - zaprasza Damian Sikorski​

"Dawno, dawno temu, za górami, za lasami… W pięknym zamku żyła sobie księżniczka, która bardzo chciała być kochana. Pewnego dnia poznała przystojnego księcia i jej wielkie marzenie się spełniło. Odnalazła miłość. Oboje z księciem byli bardzo szczęśliwi, ale… Przez jakiś czas czegoś im brakowało. Aż pewnego wiosennego dnia księżniczka została mamą! Wtedy okazało się, że bycie mamą to największa i najwspanialsza przygoda, ale także najważniejsze oraz naprawdę niełatwe zadanie. Każdego wieczora, (no, prawie każdego, bo czasem bywała w podróży), księżniczka kładła swoje córeczki spać. Dziewczynki lubiły, kiedy mama śpiewała im na dobranoc, ale ona znała tylko… Dwie kołysanki. Aż pewnego dnia poznała trzecią..."

Ta bajka jest dużym skrótem pewnej historii, ale jest prawdziwa. Z Anią Guzik o baśniowym świecie, ale też tym realnym. O pracy artysty i byciu rodzicem, o płycie wyjątkowej - dla dzieci i rodziców. Dlaczego Anna Guzik postanowiła wejść w świat muzyczny? Jak znalazła na to czas, będąc mamą i aktorką? Czy to początek drogi muzycznej? 

 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r. Trójka bohaterów: kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka pt. "Chata w lesie". Co można spotkać w ukrytej chatce w lesie i jakie niespodzianki czekały w niej na dzieci podczas spaceru po lesie.

19.10 - Książka do poduszki - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

W programie prezentacja płyty "The Chopin Project - Verses, Reminiscence" Olafura Arnaldsa i Alice Sary Ott z 2015 roku.

22.00 - "Czarne na białych" - zaprasza Jakub Puchalski

Bohaterką audycji będzie znakomita, choć nieco dziś zapomniana francuska pianistka Monique Haas, której pianistyczny rodowód, mimo iż wirtuozka żyła w latach 1909-1987, dzięki jej artystycznym mentorom wywodzić można wprost z tradycji wykonawczej Fryderyka Chopina. Podczas dwóch godzin spotkania z olśniewającą sztuką Haas zabrzmi m.in. muzyka Ravela (w tym Koncert fortepianowy G-dur) i miniatury patrona anteny.


Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU