Polskie Radio

Lektury, koncerty i mecz. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 15:28
Opowiemy o przyczynach bezsenności oraz o tym, czym jest doomscrolling i dlaczego nazywa się go plagą XXI wieku. Będzie o akcji dla seniorów "Książka na telefon i z dostawą do domu". Wieczorem elektronika, techno i mecz Polska-Holandia.
Audycje muzyczne w Czwórce to mnóstwo dobrej muzyki w jednym miejscu
Audycje muzyczne w Czwórce to mnóstwo dobrej muzyki w jednym miejscu!Foto: Bartosz Bajerski/PR
logo

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

W audycji porozmawiamy o tym, dlaczego tak ważny dla naszego zdrowia jest sen. Ile powinien trwać, by organizm mógł się zregenerować, jakie mogą być przyczyny bezsenności, kiedy powinniśmy się zgłosić do specjalisty. O tym wszystkim opowie ekspert, dr Michał Skalski, psychiatra zajmujący się zaburzeniami snu.

W dniu bicia rekordów, przypadającym właśnie 18 listopada, przypomnimy najdziwniejsze, najzabawniejsze i najbardziej zaskakujące wyczyny odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa. Poza tym, jak w każdą środę, "Poradnik językowy" Małgorzaty Tułowieckiej.

Odpowiedzi na pytania Słuchaczy w cyklu "Koronawirus, co musisz wiedzieć", kolejny odcinek słuchowiska "Katedra Marii Panny w Paryżu" oraz codzienne konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego". 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy

W audycji gośćmi będą Kuba Kaczmarek z zespołu "Cała Góra Barwinków" (o nowej płycie zespołu), Piotr Kędziorek (o konkursie Polskiego Radia Dzieciom oraz RCKL "Nasze Muzyczne Źródełko") oraz Małgorzata Ostrowska (o singlu "Zadzwoń").

19.00-19.30 - "Przystanek Historia" - zaprasza Paweł Lekki

W magazynie:

- Armia Ochotnicza, czyli o akcji mobilizacyjnej Wojska Polskiego, rozpoczętej w trakcie wojny polsko-bolszewickiej mocą decyzji Rady Obrony Państwa. Generalnym Inspektorem Armii Ochotniczej był gen. Józef Haller;

- partie władzy PRL na licencji Moskwy;

- książka: Gergely Pongrátz "Zaułek Corvina 1956". To osobiste wspomnienia jednego z dowódców bojowników o suwerenność narodową Węgier podczas rewolucji w październiku 1956 roku. Po wybuchu rewolucji, 23 października, autor wraz z pięcioma braćmi przyłączył się do zaułka Corvina - najbardziej znanego zbrojnego oddziału powstańców walczącego przeciwko wojskom sowieckim, gdzie wybrano go na głównego dowódcę. Po stłumieniu rewolucji opuścił kraj, mieszkał w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku na stałe powrócił na Węgry. Jego wspomnienia ukazały się w Chicago w 1982 roku, a na Węgrzech – siedem lat później;

- Było, Będzie - wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz wybrane artykuły z portalu Przystanekhistoria.pl.

20.40 - "Sport w radiowej jedynce" - Liga Narodów - transmisja meczu Polska-Holandia


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR).

23.50 - "Hłasko. Proletariacki książę" Radosława Młynarczyka, Wydawnictwo Czarne.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem "Poranka Dwójki" jest Małgorzata Bogdańska. Z aktorką sięgamy po płytę Marka Koterskiego "7 uczuć". Reżyser do współpracy muzycznej przy tym albumie zaprosił swoją rodzinę. A z naszym gościem rozmawiamy o płycie, współpracy muzycznej i filmowej z Markiem Koterskim, fascynacji filmami Felliniego oraz planach aktorskich. Początek spotkania o godz.9.30

W audycji świętujemy muzycznie rocznice urodzin wielkich artystów urodzonych 18 listopada: Jerzego Artysza, Kazimierza Korda oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Zapraszamy też na Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie, których tegorocznym mottem jest hasło "Nadzieja raz jeszcze". Zaglądamy również do Łodzi, gdzie sprawnie przebiega skierowana do seniorów akcja "Książka na telefon i z dostawą do domu".

10.00-11.00 Znacie, to posłuchajcie - Béla Bartók Romanian Folkdances, Sz.56, wyk. Isabelle Faust & Florent Boffard; Fryderyk Chopin Mazurki op. 6, wyk. Artur Rubinstein - fortepian;  Aaron Copland Rodeo (Four Dance Episodes), wyk.  New York Philharmonic, dyr. Leonard Bernstein; Ludwik van Beethoven 12 Contredanses, WoO 14, wyk. L'Orfeo Barockorchester , dyr. Michi Gaigg

11.10-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska  

Godz. 11.10 - Luigi Boccherini Kwintet gitarowy D-dur, G.448, wyk. Les Ombres, Sylvain Sartre, Margaux Blanchard; Erich Wolfgang Korngold Trio fortepinowe op. 1, wyk. Daishin Kashimoto, Zvi Plesser, Emmanuel Pahud, Paul Meyer, Eric Le Sage

Godz. 12.06 - Ignacy Jan Paderewski Fantazja Polska op. 19, wyk. Ian Hobson - fortepian, Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Jerzy Artysz, opr. Anna Skulska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Koncert inauguracyjny Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina (Filharmonia Narodowa, 1.10.1980 r., Warszawa)

Piotr Czajkowski Koncert fortepianowy b-moll op. 23; Tadeusz Baird Cztery eseje na orkiestrę; Karol Szymanowski III Symfonia  "Pieśń o nocy" op.27 Wyk. Martha Argerich - fortepian, Kazimierz Pustelak - tenor, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord; Jerzy Artysz - baryton

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach wzbogaciły się o trzy nowe wyjątkowe obiekty. Zakupione dzieła to unikatowe projekty elementów polichromii do wnętrza kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach. Ich autorem jest Jerzy Nowosielski - jeden z najważniejszych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku. Opowiada o tych dziełach dr Patryk Oczko z Muzeum Miejskiego w Tychach.

Ponadto w audycji rozmawiamy o fotografiach Laury Makabresku i o Dniach Henryka Mikołaja Góreckiego online.​ W "Literackich witaminach" -  prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą": Muzeum Historii Polski - aut. Paweł Siwek

W Muzeum Historii Polski trwają prace m.in związane z przyszłą stałą ekspozycją. Jakie eksponaty Muzeum pozyskuje i jak daleko posunięte są prace nad koncepcją tej ekspozycji opowiemy w audycji "O Wszystkim z kulturą", której gościem będzie m.in. dyrektor placówki - Robert Kostro. 

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Wieczór jubileuszowy z okazji 90. urodzin profesora Jerzego Artysza i Kazimierza Korda
Józef Haydn - oratorium "Stworzenie świata" Hob.XXI:2 (Filharmonia Narodowa, 28.02.1982, Warszawa)
Wyk. Delfina Ambroziak- sopran, Małgorzata Armanowska - sopran, Jerzy Knetig - tenor, Jerzy Artysz - baryton; Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Chór Filharmonii Narodowej, Władysław Kłosiewicz - klawesyn, dyr. Kazimierz Kord

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Ignacy Jan Paderewski - aut. Beata Stylińska

Autorka wykorzysta archiwalne wypowiedzi na temat spuścizny muzycznej Paderewskiego i zestawi je z najnowszymi badaniami życia i twórczości artysty.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór: Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska 

Aleksandra Kaca "Common ground" na zespół i elektronikę, wyk. Esbjern Ensemble, dyr. Rei Munakata; "Inner" na flety i elektronikę, wyk. Anna Karpowicz - flety; "Coal" na zespół kameralny, wyk. Hashtag ensemble.


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Marcel Woźniak "Tyrmand. Pisarz o białych oczach", czyta Łukasz Lewandowski, odc. 3.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 13.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 13 (powtórzenie).


logo


00.00-01.00 - "Ap-teka nocna" - Jędrzej Kodymowski

01.00-02.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann

02.00-04.00 - "Mało Obiektywnie" - Mariusz Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi": Soul, funk, r’n’b - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W programie m.in.:

6:20     Efekt Szminki – z powodu obowiązku noszenia maseczek kobiety coraz rzadziej używają… Szminki. Z tego powodu ogromne straty odnotowują producenci kosmetyków

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz

Gość: Paweł Kukiz, Koalicja Polska (K’15)

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny"

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Kirmuć

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Majewski

W programie m.in.:

12.15 Sześciu wybitnych artystów street art z różnych stron Polski tworzy ogromne murale w przestrzeni publicznej Nowego Sącza. To sposób, by ułatwić obcowanie ze sztuką w czasie pandemii.

14.15 Reportaż -  „Każdy ma swojego seniora” - Adam Bogoryja-Zakrzewski

Wielu z nich o pomoc sama nie poprosi. Seniorzy wstydzą się biedy, nieporadności… Mimo tego, do powstałego niedawno Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zgłosiło się z prośbą o pomoc ponad 10 tysięcy starszych osób, które mają problemy z poradzeniem sobie w okresie pandemii. Korpus Wsparcia Seniorów to nie jedyna inicjatywa. Powstają również grupy oddolne.

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - prow. Witold Lazar 

W programie m.in.:

16.50 Zakopane i właściciele ośrodków w kropce. Ruszać z sezonem zimowym, czy nie? Otwierać stoki narciarskie, czy nie? 

17.40 Bohdan Smoleń i Adam Słodowy na muralu w Gnieźnie. Ich wizerunki towarzyszą postaci Eryka Kuszczaka - plastyka miejskiego z Gniezna;

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski

21.00-22.00 - "Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska

ZWIERZĘTA W NAS

Pandemia sprawiła, że zwierzęta stały się nam… bliższe. Chętniej je adoptujemy ze schronisk, traktując jako rodzinę zastępczą. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak bardzo zwierzęta są obecne w naszej kulturze. Świadczą o tym dziesiątki powiedzeń/porównań/porzekadeł, w których człowieka zastępuje zwierzę – co czasem trafnie i skrótowo opisuje jego wygląd, cechy charakteru, zachowanie.

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana" - Janusz Głowacki "My sweet Raskolnikow". Czytają Przemysław Bluszcz i Olena Leonenko-Głowacka; muzyka - Łukasz Borowiecki. Przygotowała Barbara Marcinik.

logo

06.00-9.00 - "Pierwsze słyszę" - czym jest doomscrolling i dlaczego nazywa się go plagą XXI wieku? Dlaczego tak bardzo nas wciąga i czym może skutkować w długiej perspektywie?

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - jak prawidłowo dotleniać organizm, czy warto wzdychać i skąd uczucie duszności, kiedy jesteśmy w maseczce? Zapraszamy na spotkanie z dr Elżbietą Dudzińską - trenerką oddechu.

17.00-19.00 - "TOP" - czym jest 15-minutowe miasto i czy w polskiej rzeczywistości da się do tej koncepcji zaadaptować istniejące już dzielnice?

19.00-20.00 - "RAUdycja" - nowa produkcja RAU-a "Sound of Victory" kilka dni temu wylądowała na YouTube. W  audycji usłyszymy utwory z działów elektronika i techno, które były inspiracją RAU-a do nowej produkcji, ale nie zabraknie też utworów z Mord Records i należącej do Diplo wytwórni Mad Decent.


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 


logo


7.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Jest obywatelem Myszogrodu, słynnym detektywem oraz najsłynniejszą postacią stworzoną przez Walta Disneya. Dziś w Poranku poznamy historię Myszki Miki. Pierwsze kreskówki i komiksy, w których występował Miki, ukazywały go jako niesfornego, energicznego i żądnego przygód, nie zawsze trzymającego się zasad.

Na początku lat 30. jego charakter zmieniono. Zyskał życzliwą i łagodną osobowość (w przeciwwadze do niego stworzono wybuchowego Kaczora Donalda). Zmieniła się także fabuła i styl kreskówek. Czy kult Myszki Miki trwa do dziś? Dziś obchodzimy jej dzień. Do godziny 10.00 szukać też będziemy bajkowych myszek i poznamy słuchaczy z Myszką Felą. 

17.15 - "Opowieści z lasu Joszka Brody" - Drewniany róg. Jest połączeniem rogów, ale nie jest z żadnego zwierzęcia, i trombity. W górach mówią na niego róg pasterski. Ma ponad metr długości i wykonany jest z drewna. Jak dokładnie wygląda proces jego powstawania?

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

1. Temat: Listopad - czasem ciszy i zatrzymania. Słowa są ważne, ale co się dzieje, kiedy jest ich nadmiar? Jak nauczyć się doświadczania? Dlaczego warto powalczyć o wyciszenie w rodzinie? Gość: Tamara Kasprzyk, psycholog.

2. Temat: CZAS - czy czas może zdziałać więcej niż "wychowanie", nakazywanie, moralizowanie, tłumaczenie? Co Cię dzisiaj poruszyło w macierzyństwie/rodzicielstwie? Gość: Monika Stutz - Kowalska, mama, prowadząca profil Stacja Relacja.

23.00-1.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Gość: Ilona Damięcka - nowa płyta, twórczość, nadmorskie opowieści. Ponadto jazz ze świata: nowa muzyka od Terje Rypdala, Pendofsky'ego (PL), Derricka Hodge, Geralda Claytona oraz projekt supergrupy żeńskiej Artemis.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - Bajkowy kącik" - Bajka tworzona z 3-letnim Frankiem pt. "O T-rexie, który dał się oszukać Megaptorowi". 

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

15.00 - powtórka audycji specjalnej przygotowanej na 11 listopada 2018 roku, jubileusz 100-lecia Niepodległej. Marcin Majchrowski i Marcin Gmys przedstawiają sylwetkę kompozytorską Ignacego Jana Paderewskiego, jako twórcy muzyki fortepianowej, symfonicznej i operowej.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - zaprasza Klaudia Baranowska

W premierowej audycji autorka zaprezentuje m.in. Fantazję na tematy polskie op. 13 Fryderyka Chopina w interpretacji Władysława Kędry z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego, a także Oktet fortepianowy d-moll op. 6 Józefa Krogulskiego w wykonaniu: Nelsona Goernera, Erzhana Kulibaev'a, Leny Neudauer, Katarzyny Budnik-Gałązki, Marcina Zdunika, Sławomira Rozlacha, Jana Krzeszowca oraz Radosława Soroki.

W programie usłyszymy również dzieła Franciszka Schuberta.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

Muzyka Stinga, Charlie Parkera i temat z filmu "Mission Impossible" w Polskim Radiu Chopin? Dla gospodarza programu nie ma misji niemożliwych! Posłuchajmy, jak udowodni związki znanych z popkultury tematów muzycznych z twórczością Fryderyka Chopina.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU