Polskie Radio

"Strefa prywatna" i "Na Jazzowo". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 17:30
O palmie stojącej w Warszawie już 18 lat, zaburzeniach snu i o śmiechojodze - do czego przydaje nam się gimnastyka śmiechu. W Jedynce zaś uhonorowana Nagrodą Goncourtów powieść o weteranach Wielkiej Wojny. Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/smorazanm
logo

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

Gośćmi audycji "Cztery pory roku" we wtorek będą eksperci motoryzacyjni, którzy doradzą, jak zimą bezpiecznie poruszać się po drogach.

W "Czterech porach roku" także o Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć a także konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego";

Gośćmi "Muzycznej Jedynki" będą Arkadiusz Wiśniewski (o godz.13.20) i Justyna Steczkowska (o godz. 14.30).

Zaprasza Maria Szabłowska 

19.05 "Eureka"

W audycji porozmawiamy o niezwykłym odkryciu polskich astronomów. Gościem audycji będzie prof. Andrzej Udalski, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UW, szef projektu OGLE.

Zaprasza Dorota Truszczak


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim.

21.45 - "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre'a w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej w interpretacji Andrzeja Ferenca.

To ciąg dalszy wyróżnionej Nagrodą Goncourtów (najważniejszą nagrodą dla literatury francuskiej) powieści "Do zobaczenia w zaświatach", opowiadającej o weteranach pierwszej wojny światowej.

W "Kolorach ognia" mamy przełom lat 20. i 30. XX wieku i bohaterkę, dziedziczkę bankowej fortuny, która po śmierci ojca, wypadku syna i zdradzie najbliższych osób traci majątek, a potem stopniowo podnosi się z upadku, planując jednocześnie misterną zemstę na wrogach.

23.50 - "Dziewczyny na skrzydłach" Anny Rudnickiej-Litwinek, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W dniu rozpoczęcia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni gościem "Poranka Dwójki" będzie dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć. Porozmawiamy o tegorocznej wyjątkowej odsłonie i problemach wynikających z organizacji festiwalu w wersji online. Pozostając w Trójmieście odwiedzimy też festiwal Actus Humanus. Ponadto opowiemy o wydarzeniu Games for Impact, czyli festiwalu gier video, które poruszają obecne światowe problemy oraz o finale obchodów 75-lecia Łodzi Filmowej. Jak co wtorek - felieton językowy "Nowa Mowa".

11.10-12.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek - Polscy artyści i ich nagrania nominowane do nagród ICMA

Ludwig van Beethoven Lieder, wyk. Matthias Goerne, Jan Lisiecki - fortepian, Mieczysław Karłowicz i Stanisław Moniuszko Pieśni, wyk. Piotr Beczała - tenor, Helmut Deutsch - fortepian, Stanisław Moniuszko Kantaty Milda i Nijoła, wyk. Wioletta Chodowicz, Maria Jaskulska-Chrenowicz, Ewa Wolak, Szymon Kobylinski, Robert Gierlach, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Łukasz Borowicz

12.05-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek - Gabriel Chmura - z radiowych nagrań Mistrza

12.45-13.00 - "Zapiski z przeszłości": Katarzyna z Mycielskich de Thieulloy, opr. Anna Lisiecka (premiera)

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Wigmore Hall (Londyn, 11.03.2019) Joseph Haydn Kwartet smyczkowy d-moll op. 76/2, Hob. III:76, Benjamin Britten III Kwartet smyczkowy G-dur op. 94, wyk: Belcea Quartet. Hercules Saal (Monachium, 18.10.2019) Franz Schubert Msza Es-dur D. 950, wyk: Ilse Eerens - sopran, Henriette Gödde - mezzosopran, Nicholas Phan - tenor, Maciej Kwaśnikowski - tenor, Gianluca Buratto - bas, Chór i Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego, dyr. Riccardo Muti

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

"Śledztwa kolekcjonera" Wojciecha Przybyszewskiego - to nowa książka wydana przez Instytut Polonika. Jej autor - gość "Wybieram Dwójkę" - z benedyktyńską cierpliwością prześledził archiwa, muzea, biblioteki i kolekcje w poszukiwaniu prawdziwych losów przedmiotów, ludzi oraz związanych z nimi zdarzeń, które są słabo lub praktycznie nieudokumentowane. Ponadto porozmawiamy z Joanną Rajkowską o palmie stojącej w Warszawie już 18 lat oraz omówimy dokumenty nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej. W "Literackich witaminach" - Jakub Szamałek. 

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Transmisja z Festiwal Actus Humanus (Centrum św. Jana, od godz. 20.00)
Capella Cracoviensis, dyr. Jan Tomasz Adamus
Orlando di Lasso Lagrime di San Pietro

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Atrapy stworzenia - spotkanie z Piotrem Pazińskim - aud. Doroty Gacek


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - W.G. Sebald "Pierścienie Saturna. Angielska pielgrzymka", czyta Szymon Kuśmider, odc. 2, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 7 (powtórzenie, FINA).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania", czyta Olaf Lubaszenko, odc. 1 (PREMIERA).


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - "Trójka budzi / post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji m.in.:

6:15 Gry Edukacyjne mające potencjał dydaktyczny - Gry komputerowe to nie tylko rozrywka na coraz najwyższym poziomie, ale także możliwości edukacyjne. W jaki sposób wykorzystać rozrywkę XXI wieku, aby przy okazji nauczyć czegoś nasze dzieci;

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska (PO)

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Wiktor Legowicz

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji m.in.:

14.15 Reportaż „Pod prąd” – Antoni Rokicki

Mateusz Krautwurst. Pochodzi z Przemkowa. W wieku 20 lat założył zespół The Positive, z którym wystąpił na festiwalu w Opolu. Jest absolwentem wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wystąpił w wielu programach talent show, m.in. w Szansie na sukces, Fabryce Gwiazd czy pierwszej edycji The Voice of Poland, gdzie zajął czwarte miejsce. Był wokalistą najpopularniejszego w Europie chóru gospel – The London Community Gospel Choir. Od kilku lat poza wydawaniem autorskiego materiału, zajmuje się produkcją muzyczną

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" – Piotr Baron

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

W audycji m.in.:

16.40 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – dzisiaj otwarcie festiwalu – przyg. Ryszard  Jaźwiński

17.10 niepublikowane dotąd ścieżki dźwiękowe polskich filmów odnalezione we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych ukażą się na płycie. To będzie pierwszy album z muzyką z serialu „Czterej pancerni i pies”, w przygotowaniu jest płyta z muzyką Adama Sławińskiego ze „Skoku” Kazimierza Kutza. To okazja do przypomnienia sobie tych wszystkich melodii, które głęboko zapadły nam w pamięć dzięki magii szklanego ekranu.

19.00-22.00 - pasma muzyczne "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć 

Dramatyczna walka z koronawirusem w północnej Syrii. Najbardziej zagrożone są dzieci - bardzo osłabione traumą wojenną, bez możliwości izolacji, mieszkają w przepełnionych obozach przejściowych. 

Ich rodzice są tak biedni, że nawet nie zastanawiają się co kupić: jedzenie czy maseczkę?

Goście: Małgorzata Osińska - Chart z Polskiej Misji Medycznej opowie o sytuacji prosto z ośrodków pomocy PMM w Kurdystanie w Iraku;  

Prof. Łukasz Fyderek, Uniwersytet Jagielloński, znawca Bliskiego Wschodu, wiele razy odwiedzał obozy uchodźców podczas wojny z tzw. Państwem Islamskim w Iraku.

LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

Konkurs Czwórka PREZENTuje 

Quiz dostępny jest na czworka.polskieradio.pl. Do wygrania są urządzenia umożliwiające odbiór DAB + w samochodach.

14.00-15.00 - "Strefa Studenta" - pomaganie jest nie tylko modne, ale przede wszystkim potrzebne. Poza tym rozwija kompetencje społeczne oraz integruje społeczność akademicką. Czy warto być studentem wolontariuszem i czy zajmuje to dużo czasu? Zaprasza Weronika Puszkar.

19.00-20.00 - "12”/h" - Lulu Malina to jedna z najlepszych i najbardziej popularnych polskich didżejek. W jej setach można usłyszeć ekletyczne brzmienia - artystka miksuje progressive house, melodic techno, deep house i nu disco. Można ją było usłyszeć m.in. na festiwalach Audioriver, Wisłoujście, w Instytucie oraz na Open’erze. Występowała m.in. z Rampue, Butchem, Oscarem Mulero, Rebbekah, Tigą i Pan Potem, a teraz wystąpi dla słuchaczy Czwórki.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Śmiechojoga to proste ćwiczenia polegające na tym, że podczas codziennych czynności intensywnie się zaśmiewamy. Na początku śmiejemy się sztucznie, ale mózg nie widzi różnicy pomiędzy śmiechem wywołanym sztucznie a tym, który jest naturalny. Endorfiny pojawiają się w jednym i w drugim przypadku. Do czego przyda nam się śmiechojoga? Jakub Jamrozek zapyta o to Paulinę Kawę-Ziębę -  trenerkę gimnastyki śmiechu.

00.00- 01.00 - "Folk Off" gościem Maćka Szajkowskiego będzie Piotr Damas Damasiewicz (Power of the Horns oraz L.A.S.), który opowie o premierze płyty "In to the roots" i zaprosi na specjalny koncert online 14.12.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - kolejny odcinek powieści "ABC" Agathy Christie w interpretacji Danuty Stenki.

logo

 

7.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Dziś trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez urządzeń do poprawnego odmierzania czasu. Zegar obecnie jest tak rozpowszechniony, że często zapominamy, jak ważną rolę odgrywa w naszej cywilizacji. Nasze życie podporządkowane jest powtarzalnemu rytmowi, które wyznaczają lata, miesiące, dni i godziny. W "Poranku" prześledzimy historię zegarów od starożytności do współczesności.

11.00-12.00 - "Myszka Fela Reporterka" - Myszka Fela porozmawia z Klaudią i Mileną - dziewczynkami należącymi do Stowarzyszenia Aktywny Mors i morsują od dwóch lat. 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - O Estonii, jej kulturze i estońskich książkach dla dzieci. Gość: Anna Michalczuk-Podlecki, tłumaczka literatury estońskiej​.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

1. Temat: Wady postawy u dzieci. Od jakiego wieku można mówić o wadach postawy u dzieci? Czy są jakieś typowe objawy nieprawidłowego rozwoju? Na co rodzic powinien zwracać uwagę, obserwując dziecko? Gość: Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.

2. Temat: Zaburzenia snu są coraz powszechniejszym problemem. Dotykają nawet połowy naszego społeczeństwa i skarżą się na nie coraz młodsze osoby. Tymczasem efektywny, spokojny sen to nie tylko istotny czynnik dobrego samopoczucia, ale także podstawa dobrego zdrowia. Goście: Karolina i Maciej Szaciłło, Eksperci od zdrowego żywienia oraz ekologicznego trybu życia. Wspólnie prowadzą kursy, szkolenia oraz warsztaty zdrowego gotowania i medytacji.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - Opowieść Karola Dickensa "Świerszcz za kominem" cz. 24. Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Opowieść o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.  

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa, czyta Janusz Zadura.


logo

13.00 - "Śpiewnik chopinowski" - zaprasza Dorota Kozińska 

W audycji autorka przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Narzeczony Chopina do tekstu Stefana Witwickiego. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach, m.in. Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Teresy Żylis-Gary czy Iwony Sobotki. Całość dopełnią: fortepianowa transkrypcja pieśni autorstwa Ferenca Liszta (m.in. w mistrzowskim wykonaniu Sergiusza Rachmaninowa) i Sonata b-moll Chopina pod palcami Alfreda Cortot.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - zaprasza Klaudia Baranowska 

W premierowym programie zaprezentowany zostanie różnorodny repertuar. Usłyszymy m.in. Koncert Es-dur Dumbarton Oaks (wyk. Slava Poprugin, Alexei Lubimov) oraz Pulcinellę Igora Strawińskiego (wyk. Columbia Symphony Orchestra pod batutą samego kompozytora), Trio fortepianowe a-moll Ravela w interpretacji Feininger-Trio, a także Jeux Debussy’ego (wyk. Feininger-Trio, Les Siècles, dyr. Roth François-Xavier).

21.00 - "Na Jazzowo" - zaprasza Andrzej Zieliński 

Bohaterką dzisiejszego odcinka audycji będzie polska wokalistka jazzowa Anna Maria Jopek. W programie, poza wokalnymi kreacjami artystki, usłyszymy fragment jej wykonania pierwszej części Koncertu fortepianowego d-moll KV 466 Mozarta z towarzyszeniem Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej Stopnia Licealnego w Warszawie pod batutą José Maria Florêncio (nagranie z 1988). W audycji usłyszymy jazzowe aranżacje utworów Mozarta, Chopina, Moniuszki oraz fragmenty wywiadu z artystką.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU